Český olympijský dům ozdobí David Černý. Dočkáme se nové Entropy?

Vizualizace budoucí podoby Českého domu | foto: ČOV

14 2012
Návštěvu Usaina Bolta, koncerty Monkey Business, instalaci kontroverzního výtvarníka Davida Černého a hlavně tisíce hostů očekává Český dům při olympijských hrách v Londýně. Kongresové centrum ve čtvrti Islington bude na přelomu července a srpna velkým střediskem českého dění.

Na projektu s devadesátimilionovým rozpočtem pracuje ČOV už tři roky. České zastoupení se bude v Londýně výrazně lišit od předchozích olympiád. Nepůjde o uzavřený objekt, kam mohou jen sportovci a VIP hosté, naopak otevře se českým fanouškům, Londýňanům i zahraničním hostům olympiády.

Fotogalerie

"Předseda organizačního výboru her Sebastian Coe řekl, že olympiáda v Londýně bude největší mejdan na světě," připomněl Milan Jirásek, předseda ČOV. "My bychom se k tomu rádi připojili. Českým dům bude jako malé Expo, kde bychom chtěli představit Českou republiku jako celek. Zastoupení budou mít jednotlivé kraje, česká kultura, věda, obchod a samozřejmě sport," dodal.

Interiér Českého domu v komplexu Business Design Centre byl navržen v duchu abstraktních křivek z obrazu Dvoubarevná fuga malíře Františka Kupky. Tedy podle stejné inspirace jako oblečení českých sportovců (více zde). Překvapení slibuje nová instalace výtvarníka Davida Černého, autora řady kontroverzních děl v čele s pražským růžovým tankem a bruselskou Entropou, kterou Česko šokovalo svět v době svého předsednictví EU (více zde).

Na dvaceti velkoplošných obrazovkách budou návštěvníci sledovat především olympijské soutěže. "Kdo nesežene vstupenku, může soutěže sledovat tady," říká místopředseda ČOV Jiří Kejval a připomíná, že v Londýně žije odhadem 30 až 50 tisíc Čechů. "Londýn je blízko a my jsme dali do prodeje rekordní počet vstupenek. Proto očekáváme, že i z Česka přijede spousta fanoušků," věří Kejval.

Hledají se dobrovolníci

Vedení Českého domu nabízí fanouškům práci dobrovolníků. "Bude to ale tvrdá práce. Podmínky jsou přísné, zájemci si musí zajistit vlastní ubytování i dopravu," upozorňuje Jiří Kejval. Dalšími podmínkami jsou znalost angličtiny a věk minimálně dvacet let.

Dobrovolníci budou mít během své práce zajištěnou stravu, na památku dostanou certifikát podepsaný Milanem Jiráskem a olympijskou vítězkou Věrou Čáslavskou. Více zde

Nejočekávanější budou návštěvy českých olympioniků, kteří by zde měli společně s fanoušky slavit medailové úspěchy. Na seznamu pozvaných hostů jsou i další celebrity. "Máme příslib, že přijde momentálně asi nejslavnější sportovec světa Usain Bolt, navštíví nás také Sebastian Coe nebo čeští fotbalisté Tomáš Rosický a Petr Čech, kteří hrají v londýnských klubech," očekává Jiří Kejval, který je duchovním otcem celého projektu.

Čeští návštěvníci olympijských her dostanou k zakoupeným zájezdům voucher k volnému vstupu, ostatní hosté zaplatí symbolické vstupné. "Londýnská policie požaduje, abychom tímto způsobem regulovali počet návštěvníků. Ale nechceme na vstupném vydělávat, nebude vysoké," říká předseda Jirásek.

Český dům bude mít kapacitu 2 500 návštěvníků, k dispozici bude třeba 20 velkoplošných obrazovek, bary, internetový koutek, sportovní trenažéry, prodejna suvenýrů a oddechová zóna.

Autor:

Další z rubriky

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz