České olympioniky oblékne do Londýna slavný obraz za stamiliony

OLYMPIJSKÁ INSPIRACE. Bikerka Tereza Huříková představuje šátek z české olympijské kolekce pro Londýn 2012, kterou inspiroval obraz Františka Kupky | foto:  Michal Sváček, MAFRA

28 2011
Zář stoleté abstraktní malby rozjasní Londýn. Předlohou oblečení českých sportovců pro olympijské hry se stal jeden z nejdražších obrazů české historie: Amorfa - Dvoubarevná fuga od průkopníka moderní abstraktní malby Františka Kupky. Hodnota tohoto plátna se může pohybovat v řádech sto milionů korun!

Slavná Amorfa - Dvoubarevná fuga dominuje expozici moderního umění v Národní galerii. Jako inspiraci pro novou kolekci oblečení ji doporučil akademický malíř Milan Jaroš.

František Kupka: Amorfa - Dvoubarevná fuga (1912)

František Kupka: Amorfa - Dvoubarevná fuga (1912)

"Z hlediska moderního umění je to asi naše nejcennější dílo," říká šéf Národní galerie Vladimír Rösel. "Ve své době bylo zcela přelomové, Kupkou asi nejvíc vytrpěné. Symbolizuje touhu překonávat limity."

Hodnota? V uměleckém světě ji u exponátu ve sbírce nelze vyčíslit. I když...

"Vzhledem k hodnotě jiných Kupkových děl z pozdějšího období je možné, že u tohoto zcela výjimečného obrazu bychom se dostali řádově ke stomilionové sumě," odhaduje expert přes finance, místopředseda olympijského výboru Jiří Kejval.

Do Londýna s fanoušky na šátku

Zcela originální novinku přináší olympijská kolekce pro Londýn 2012. Firma Alpine Pro do ní zařadila šátek, na kterém je prostor pro 400 jmen fanoušků. "Ti se symbolicky stanou součástí českého týmu," říká marketingový ředitel firmy Milan Gába. Pokud chcete doprovodit české sportovce na Hry, stačí zapsat své jméno v prodejnách této sportovní firmy.

Na pestrobarevné oblečení s divokými motivy olympijských kruhů z Vancouveru 2010 tak v Londýně 2012 naváže český olympijský tým historickou abstrakcí.

"Hledali jsme propojení olympismu s uměním. Kupka byl vlastenec a umělec, který překonával předsudky a mnohé překážky," dodává šéf českých olympioniků Milan Jirásek.

Spojitostí Amorfy s českými olympioniky je několik: dílu dominují národní barvy, vznikalo čtyři roky, tak dlouho, jako trvá olympijský cyklus, a František Kupka jej představil v Paříži roku 1912. Příští rok tak Amorfa - Dvoubarevná fuga oslaví sté narozeniny mimořádně stylově - pod olympijskými kruhy.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz