Bolt není před OH světovou jedničkou, Blake ho porazil i na dvoustovce

Usain Bolt (vlevo) a Yohan Blake (vpravo) v závodu na 200 metrů při jamajské olympijské kvalifikaci. | foto: Reuters

2 2012
Sprinterský trůn Usaina Bolta se na jamajské olympijské kvalifikaci v Kingstonu zakymácel. Obhájce tří zlatých medailí z Pekingu si po zklamání na stovce připsal další štiplavou porážku: dvaadvacetiletý vyzývatel Yohan Blake zdolal nejslavnějšího atleta současnosti i na dvojnásobné trati. A v jeho parádní disciplíně!

Naposledy Bolt na dvoustovce prohrál před čtyřmi lety v rozběhu na olympijských hrách v Číně, když závod s jistotou postupu vypouštěl. Kingstonské klání mělo úplně jinou dramaturgii: Blake lépe vyběhl zatáčku a Bolt ho na rovince marně stíhal. Před cílem se ještě podíval doleva, aby zkontroloval svého tréninkového partnera a v tu chvíli věděl: do Londýna nepojedu jako jednička.

Blake časem 19,80 sekundy potvrdil pozici letošního světového lídra, úřadující mistr světa Bolt za ním zaostal o tři setiny sekundy. Třetí příčku a letenku na olympiádu překvapivě získal Warren Weir (20,03).

Když Blake slavil na loňském světovém šampionátu v Tegu zlato na stovce, jeho triumf se nebral tak vážně, vždyť "král Usain" ulil start a byl diskvalifikován. Jenže na sklonku sezony pak jamajský mladík předvedl v Bruselu na dvoustovce druhý nejlepší výkon historie (19,26), za fenomenálním světovým maximem svého krajana zaostal jen o sedm setin. To už bylo vážné varování.

Letos se oba šampioni vzájemným soubojům vyhýbali. Zatímco Bolt objížděl evropské mítinky, Blake zůstal za mořem a jen občas poslal svými časy ze závodů v Karibiku ujištění, že přichystaný bude skvěle. A v tvrdé konkurenci jamajské kvalifikace to dokázal už na stovce. "Vím, že Usain je silný a jeho forma teď rozhodně není stoprocentní, takže směrem k olympijským hrám na sobě budu dál pracovat," vyslal Blake další hrozbu.   

Bolt nebyl stoprocentně v pořádku, po dvoustovce skončil na dráze a s bolestivou grimasou se držel za pravé stehno. "Jsem trochu slabý, ale mám ještě pár týdnů, abych se dostal zpátky do pohody," vykládala ikona světové atletiky. I po prohře se Bolt statečně usmíval a hned svému sokovi gratuloval. "Nejsem z toho zrovna unesený. Ale vím, co mám udělat, aby šly věci zase správným směrem. Musím prostě přijít na to, co jsem udělal špatně."

Trenér obou sprinterů Glen Mills už po stovce naznačil, že Blake je v současnosti v mnohem lepší formě než Bolt. Svému slavnějšímu svěřenci ale dál věří. "Usain má dost zkušeností a schopností, navíc už to zažil. Možná je teď trošičku mimo, ale jsem si jistý, že jakmile se bude blížit ten správný čas, bude ve své nejlepší formě," poznamenal Mills.

Double získala i Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, která po jamajském rekordu na stovce (10,70) ovládla v neděli i dvojnásobnou  trať. Vyhrála v čase 22,10 vteřiny, za ní doběhla Sherone Simpsonová (22,37). Do Londýna se kvalifikovala ještě obhájkyně zlata z Atén a Pekingu Veronica Campbellová-Brownová, které na třetím místě naměřili čas 22,42 a může tak usilovat o unikátní hattrick.

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Najdete na iDNES.cz