Bolt není před OH světovou jedničkou, Blake ho porazil i na dvoustovce

Usain Bolt (vlevo) a Yohan Blake (vpravo) v závodu na 200 metrů při jamajské olympijské kvalifikaci. | foto: Reuters

2 2012
Sprinterský trůn Usaina Bolta se na jamajské olympijské kvalifikaci v Kingstonu zakymácel. Obhájce tří zlatých medailí z Pekingu si po zklamání na stovce připsal další štiplavou porážku: dvaadvacetiletý vyzývatel Yohan Blake zdolal nejslavnějšího atleta současnosti i na dvojnásobné trati. A v jeho parádní disciplíně!

Naposledy Bolt na dvoustovce prohrál před čtyřmi lety v rozběhu na olympijských hrách v Číně, když závod s jistotou postupu vypouštěl. Kingstonské klání mělo úplně jinou dramaturgii: Blake lépe vyběhl zatáčku a Bolt ho na rovince marně stíhal. Před cílem se ještě podíval doleva, aby zkontroloval svého tréninkového partnera a v tu chvíli věděl: do Londýna nepojedu jako jednička.

Blake časem 19,80 sekundy potvrdil pozici letošního světového lídra, úřadující mistr světa Bolt za ním zaostal o tři setiny sekundy. Třetí příčku a letenku na olympiádu překvapivě získal Warren Weir (20,03).

Když Blake slavil na loňském světovém šampionátu v Tegu zlato na stovce, jeho triumf se nebral tak vážně, vždyť "král Usain" ulil start a byl diskvalifikován. Jenže na sklonku sezony pak jamajský mladík předvedl v Bruselu na dvoustovce druhý nejlepší výkon historie (19,26), za fenomenálním světovým maximem svého krajana zaostal jen o sedm setin. To už bylo vážné varování.

Letos se oba šampioni vzájemným soubojům vyhýbali. Zatímco Bolt objížděl evropské mítinky, Blake zůstal za mořem a jen občas poslal svými časy ze závodů v Karibiku ujištění, že přichystaný bude skvěle. A v tvrdé konkurenci jamajské kvalifikace to dokázal už na stovce. "Vím, že Usain je silný a jeho forma teď rozhodně není stoprocentní, takže směrem k olympijským hrám na sobě budu dál pracovat," vyslal Blake další hrozbu.   

Bolt nebyl stoprocentně v pořádku, po dvoustovce skončil na dráze a s bolestivou grimasou se držel za pravé stehno. "Jsem trochu slabý, ale mám ještě pár týdnů, abych se dostal zpátky do pohody," vykládala ikona světové atletiky. I po prohře se Bolt statečně usmíval a hned svému sokovi gratuloval. "Nejsem z toho zrovna unesený. Ale vím, co mám udělat, aby šly věci zase správným směrem. Musím prostě přijít na to, co jsem udělal špatně."

Trenér obou sprinterů Glen Mills už po stovce naznačil, že Blake je v současnosti v mnohem lepší formě než Bolt. Svému slavnějšímu svěřenci ale dál věří. "Usain má dost zkušeností a schopností, navíc už to zažil. Možná je teď trošičku mimo, ale jsem si jistý, že jakmile se bude blížit ten správný čas, bude ve své nejlepší formě," poznamenal Mills.

Double získala i Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, která po jamajském rekordu na stovce (10,70) ovládla v neděli i dvojnásobnou  trať. Vyhrála v čase 22,10 vteřiny, za ní doběhla Sherone Simpsonová (22,37). Do Londýna se kvalifikovala ještě obhájkyně zlata z Atén a Pekingu Veronica Campbellová-Brownová, které na třetím místě naměřili čas 22,42 a může tak usilovat o unikátní hattrick.

Autor:

Nejčtenější

Pořadatelé OH 2020 se vedle vedra chystají i na tajfun a liják

Piktogramy, které budou provázet olympijskými hrami v Tokiu 2020.

Pořadatelé olympijských her 2020, které odstartují za rok a týden v Tokiu, se připravují nejen na...

Další z rubriky

VIDEO: U autobusu klikovali olympionici, fanoušci jim děkovali za medaile

Klikující autobus na Staroměstském náměstí v Praze

VIDEO V neděli odpoledne na Staroměstském náměstí poděkovali lidé olympionikům i paralympionikům za...

Olympijští hrdinové prohrávají. No a co? Důležitý byl Londýn

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

Vavřinec Hradilek nepostoupil při Světovém poháru v Čunovu do finále, Ondřej Synek se do něj...

Dobročinná aukce: dres Knapkové, Svobodův kord i jiné věci olympioniků

Věci od olympioniků určené pro dražbu iDNES.cz

VIDEO Můžete získat cennou vzpomínku na olympijské hry v Londýně: dres zlaté skifařky Knapkové, kord...

Najdete na iDNES.cz