Nesedí mi, stěžuje si Bolt na nové bloky. Tak si je koupil na trénink

Jamajský sprinter Usain Bolt vyhrál na mítinku Diamantové ligy v Římě běh na 100 metrů. | foto: Reuters

20 2012
Crrr, dobrý den, tady Ricky Simms, manažer Usaina Bolta. Pošlete nám, prosím, vaše nové startovací bloky, uslyšel jejich výrobce - společnost Omega. Novinka, která se letos objevila v závodech, totiž nejrychlejšímu muži planety dělá zle. A aby nedošlo k nějakému fiasku na olympijských hrách v Londýně, chce se s nimi světový rekordman co nejvíce sžít už v tréninku.

"Bloky koupíme, jak nejdříve to půjde," hlásil do fabriky management bleskového Jamajčana. "Druhý den poté, co jsme měli peníze na účtu, jsme mu bloky poslali do Londýna na testování," řekl k transakci Peter Hurzeler z managementu Omegy.

Právě tam Bolt se svým koučem Millsem dolaďuje poslední detaily formy, aby se neopakovaly porážky z jamajského šampionátu, kde král sprintu podlehl na stovce i dvoustovce Yohanu Blakeovi, mistru světa z Tegu. Přesto, že inovované bloky tehdy použity nebyly.

Nový startovací systém byl do soutěží zaveden v této sezoně a použit byl na všech Diamantových ligách, na kterých je Omega oficiálním časoměřičem.

A právě na těchto mítincích (absolvoval tři) velkonohý Bolt nad novým výmyslem prskal: "Nesedí mi! Myslím, že bychom se měli vrátit k těm původním."

Výrobce si však svoji novinku hájí. Bloky měří ulité starty důmyslněji, protože používají elektronické místo původních mechanických součástí. Potud může Bolt být spokojený. Jenže jemu nevyhovuje především jejich velikost.

"Jsou pro mě trošku krátké, mám nohu velikosti 13 a nedokážu si bloky nastavit tak, jak jsem normálně zvyklý."

Střední panel, do kterého se opěrky nohy zasouvají, byl zúžen z 80 na 50 milimetrů, opěrka je naopak větší, její šířka se zvětšila ze 120 na 160 milimetrů, což umožňuje různé startovní pozice, zvlášť pro menší sprintery, kteří preferují start s nohama víc u sebe. A to předchozí bloky nedovolovaly.

"Moje reakce byla dobrá, ale když jsem vyrazil z bloků, nebyl jsem v takové pohodě, v jaké bych měl být," postěžoval si Bolt v Oslu. "Prvních třicet metrů bylo špatných. Asafa Powell se dostal do tempa mnohem rychleji."

Možná i vinou nových bloků není blesk z Jamajky nejrychlejším mužem tohoto roku, za Blakem však drží druhé dva nejlepší výkony sezony: 9,76 z Říma a 9,79 z Osla.

Ačkoliv má Bolt možná nejsilnější a nejvlivnější hlas mezi všemi atlety, nástup nové technologie neodvrátí. Teď už bude na něm, aby odvrátil aspoň porážky od svých pronásledovatelů.

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz