Zlatý desetibojař medaili se synem neměnil

30 2004
Praha - Olympijské poklady jsou doma. Ale to to trvalo! Přílet letadla z Atén, naplánován na 6.35 hod, se opozdil o tři hodiny! Teprve v 10.05 hod se malý Štěpán mohl pochlubit svému tatínkovi Romanu Šebrle medailí, pověšenou na krku. Čokoládovou. Zlatou olympijskou přinesl desetibojař Roman Šebrle v batohu.

"Ne, měnit ji nechtěl, on ještě z toho nemá hlavu," smál se devětadvacetiletý vícebojař.

Známky únavy se mu zakrýt nepodařilo. Se bronzovým výškařem Jaroslavem Bábou, moderním pětibojařem Liborem Capalinim a čerstvým členem Mezinárodního olympijského výboru Janem Železným  absolvovali úmorný návrat domů. Na aténské letiště sice přijeli včas, ale vysoký počet cestujících způsobil chaos - a tak místo v 6.35 hod přistáli "olympijské poklady" na ruzyňském letišti až v 9.35 hod. Půl hodiny poté se konečně potkali s nejbližšími.

"Celou noc jsem nespal, asi je to na mě vidět, co?" kroutil hlavou Šebrle. Po zisku olympijského zlata si dopřál dva dny volna, pak se vrátil do dějiště her a v neděli na závěrečném ceremoniálu nesl českou vlajku. "Dnes mě čeká rodina a kamarádi. Už se na ně těším," plánoval.

"Taky asi budu trochu slavit, navíc mám 2. září narozeniny, takže to spojím," říkal Jaroslav Bába, kterého ještě čekala cesta do Ostravy. "Uvidíme, jak ten závod bude dobíhat," usmíval se také Libor Capalini před setkáním s rodinou.

Žádné dlouhé oslavy ani dovolené si však nikdo z nich v nejbližších dnech neužije.

Roman Šebrle přemýšlí nad startem na 100-minutovém desetiboji ve Vídni, zvou jej na rozlučku německého desetibojaře Busemanna do Berlína, chce jet do francouzského Talence na závěrečný desetiboj sezony.

Jaroslav Bába má před sebou start ve finále Grand Prix v Monte Carlu koncem září a mítink v Koreji.

Libora Capaliniho čeká příští týden finále Světového poháru a pak armádní mistrovství světa.

A Jana Železného? "Chtěl bych si ještě letos zaházet. Natrénováno mám, noha taky drží," říkal trojnásobný olympijský vítěz.

Vzhledem k tomu, že finále oštěpařské soutěže bylo v programu teprve předposlední den her, moc toho z aténského dění přímo neviděl. Ani medailisté však na tom nebyli lépe. Capalini stihnul závod svých kolegyň pětibojařek, soutěž v jezdectví a jeden atletický večer. Šebrle se do Atén vrátil teprve na oštěpařská finále Brejchové a Železného.  Bábu uchvátil výlet na Akropolu, Šebrleho desetiboj, světový rekord Číňana Liou Sianga v běhu na 110 m překážek. "A strašně se mi líbilo, že v hledišti křičelo docela hodně českých vlajek," pochvaloval si český výškař.

"Čekal jsem, že se budu cítit hůř," říkal po návratu z Atén jediný český zlatý medailista Roman Šebrle. Nejenom v závodě prý prožil krušné chvíle. "Těžké to bylo," vzpomínal na návštěvu Slovenského olympijského domu.

Dále čtěte: Šebrle: A teď chci být mistrem světa!

Roman Šebrle - olympijský vítěz v desetiboji.

Autor:

Nejčtenější

Malé Nagano. Češi slaví zlato na Evropském olympijském festivalu mládeže

ZLATO J NAŠE. Český tým na Evropském zimním olympijském festivalu mládeže v...

Na led padaly helmy a hokejky. Siréna, která oznamovala konec zápasu, přitom zazněla až vzápětí. A...

Jižní a Severní Korea chtějí mít společné týmy i v Tokiu

Týmy Severní a Jižní Kereje nastoupili při slavnostním zahájení zimních...

Jižní a Severní Korea uvažují o tom, že i na olympijských hrách 2020 v Tokiu vytvoří v některých...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz