Železný jde do boje o čtvrté zlato

28 2004
Atény - (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Ve světě patří k nejslavnějším Čechům, dávno překročil hranice sportu. Doma je oštěpař Jan Železný sportovní modlou. Pokud by kandidoval do parlamentu, měl by velkou šanci. Svoji sportovní nesmrtelnost dnes může umocnit. V Aténách se utká o pátou olympijskou medaili.

Třikrát hry vyhrál, ze své premiéry v Soulu 1988 má stříbro. Za šestnáct let se zrodil fenomén Železný. Jak se změnil on sám?

Hod oštěpu budeme
sledovat on-line ZDE

Rodina.
V roce 1988 byl čerstvým otcem syna Jana, dcera Katarína teprve měla přijít na svět. Bydleli v panelákovém 3+1 v Banské Bystrici, dnes mají domek v Kosmonosích. "Děti jsou téměř dospělé, nemluvím jim do života," říká.

Sport.
Výkonem 87,66 se stal světovým rekordmanem. Letos hodil 86 metrů, ale je až osmý v tabulkách. Mezitím vytvořil rekord 98,48, dnes prakticky nepřekonatelný.
Má také tři tituly mistra světa. Už neuvažuje od sezony k sezoně, ale od olympiády k olympiádě.

Motivace.
Obtížněji ji hledá. Může vyrovnat historický rekord dálkaře Lewise a diskaře Oertera: čtyři triumfy ze čtyř her v jediné disciplíně. „Ale to jsou jen čísla. Házím hlavně pro sebe a pro fanoušky,“ říká.

Vzor.
Soupeři se od něj chtějí učit. On se tomu nebránil, až letos. Chtěl se přichystat na hry sám. „Rus Makarov projevil do budoucna zájem, aby se Honza stal jeho trenérem,“ prozradil atletův manažer Alfonz Juck.

Zázemí.
Už nemá trenéra, koučuje se sám. Od roku 1989 je věrný japonské firmě Mizuno, čtyři roky marketingové agentuře Česká sportovní. Je nejbohatším Čechem v individuálních sportech po tenistovi Novákovi. Ročně vydělává více než šest milionů korun.

Zranění.
Dokázal je překonat. Přetržené vazy v rameni z roku 1998 málem ukončily jeho kariéru. Učil se znovu házet, od kamene a míčku až zpět k oštěpu. Bronz z mistrovství světa 1999 dodnes považuje za nejcennější medaili. Ale má  potřebované tělo, to ho limituje.

Mimosportovní aktivity.
Krach s výstavbou sportovního areálu v Mladé Boleslavi ho poučil, orientuje se jiným směrem. Již podruhé úspěšně kandidoval do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru. Uvažuje také o funkci v Českém olympijském výboru.

Povaha.
Vytříbil své názory, suchý humor mu zůstal. „Stále je víc introvertem než extrovertem,“ tvrdí Juck. Před médii se častěji skrývá.

Budoucnost.
V sedmnácti letech poprvé hodil oštěpem. Dnes je Železného věhlas nebetyčný. Výsledek v Aténách na tom nic nezmění. Chce však vyhrát. „Šanci mám,“ říká. „Stejně jako dalších jedenáct finalistů.“ Potom patrně oznámí konec kariéry. Pokud neodmítne, bude vlajkonošem při závěrečném ceremoniálu.

Autor:

Nejčtenější

Breakdance na olympijských hrách? Premiéru může mít v Paříži 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 bude hostit Paříž

Breakdance by mohl mít olympijskou premiéru v roce 2024 na hrách v Paříži. Organizátoři chtějí v...

Další z rubriky

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na iDNES.cz