Byl to jen první krok, upozornil Železný

26 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Úspěšný den zažil v Aténách světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný. Ráno se dozvěděl, že byl zvolen staronovým členem komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru, večer pak postoupil do olympijského finále. "Chtěl jsem rychle hodit, rychle odejít a úplně se nezničit," popsal úspěšnou taktiku.

"Byl to ale jen první krok. Ten druhý, důležitější mě čeká v sobotu," připomněl datum aténského finále. "Dám do toho všechno, posunu si rozběh a pokusím se o dobrý výsledek," slibuje. O čtvrtém zlatu však mluví s nadhledem. "Já bych ho bral, ale zatím mi ho tu nikdo nedal..."

Kvalifikační limit 81 metrů trefil takřka přesně, přehodil jej jen o osmnáct centimetrů. "Já to v ruce neměl," smál se. "To osud, ten mi to nadělil. Vůbec jsem nevěděl, jak daleko jsem hodil. Jen jsem tušil, že to letí někam k osmdesáti metrům, ale jestli to bylo za čáru, to ne.

V minulosti si přitom zakládal na dlouhých kvalifikačních pokusech. Jako jistou formu zastrašení soupeřů. "Tentokrát jsem to tak nebral. Chtěl jsem do finále a dopadlo to dobře. I když to samozřejmě mohlo být lepší," přiznal trojnásobný olympijský vítěz.

V kvalifikaci se prý pořádně nevyhecoval, schovává si to na finále. "Vyburcuju se a věřím, že to přijde. Bude to hodně těžký, ale kdo to dnes nemá těžký," zafilozofoval si.

Celé jaro se potýkal s problémy s achillovkou. Závodil jen v Dauhá a na ostravské Zlaté tretře, jinak se šetřil na olympijský start. "Nestěžuju si, myslím, že to tady zvládnu," popsal současný stav. "Všichni, kteří se o mě starali odvedli skvělou práci a myslím, že to bude dobré. Jsem rád, že jsem do Atén přijel dřív, každý den je to lepší a lepší."

To, že v kvalifikaci hodil nejdál Američan Breaux Greer (87,25) ho nepřekvapilo. "Počítal jsem s tím, je to jeden z mých favoritů. Hází letos skvěle, musí se s ním ve finále počítat. Ale to vlastně každým z dvanácti finalistů. Oštěp je zrádný, pokud je na tom někdo psychicky dobře, může hodit v kvalifikaci málo a v závodě pak klidně o šest metrů dál," dodal diplomaticky.

Dopolední zvolení do komise sportovců MOV ho potěšilo. "Jsem rád, protože volili sportovci z celého světa. Nejvíc hlasů dostal Fredericks, pak já a třetí skočil El Guerrouj. To je docela silná atletická klika, určitě se domluvímě," usmíval se, "Ale já na to tady moc nemyslel, přece jen mě čekají hlavně závody," dodal už vážně.

Oštěpař Jan Železný se připravuje na kvalifikaci olympijských her v Aténách.

Oštěpař Jan Železný před pokusem v kvalifikaci na olympijských hrách v Aténách.

Oštěpař Jan Železný v kvalifikaci na OH v Aténách.

Oštěpař Jan Železný na olympijském stadionu v Aténách.

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Najdete na iDNES.cz