Jak žijí Železného kolegové, kterým tleskal svět

28 2004
Praha - Všichni tři si vydobyli olympijskou slávu na hrách v korejském Soulu v roce 1988. V následujících šestnácti letech se jejich životní příběhy rozeběhly zcela odlišnými směry. Z oštěpaře Jana Železného se stala legenda. Tenista Milan Šrejber poznal život v českém vězení a chodec Jozef Pribilinec vstoupil do politiky.

Pro Jana Železného byl Soul, kde získal stříbrnou medaili, jen odrazovým můstkem. Na třech dalších olympiádách už sbíral pouze zlaté. Stal se živou legendou atletiky, třikrát zvítězil i na mistrovství světa.

Vstoupil do světa celebrit, sponzoři mu „leželi u nohou“. Za svoji hvězdnou kariéru, kdy hrál i v televizní reklamě, už vydělal okolo stovky milionů korun. Úspěchy má ve sportovní diplomacii. Jen vlastní byznys mu nevyšel. Po nezdařené investici do stavby sportovního centra v Mladé Boleslavi se v dalším podnikání drží raději zpátky.

Do podnikání ve velkém se naopak vrhl Milan Šrejber, bronzový tenista čtyřhry. Po skončení tenisové kariéry se věnoval podnikání na kapitálovém trhu a privatizoval Třinecké železárny za Klausovy vlády.

K jejímu pádu v roce 1997 také nechtěně přispěl, když vyšlo najevo, že právě on se skrývá za falešnými sponzory ODS Lájosem Bácsem a Radjivem Sinhou.

Šrejbra soud v roce 2001 poslal na pět let do vězení za to, že nezákonně obohatil svou firmu o třináct milionů korun na úkor fondů, které spravoval. Po stížnosti ministra  spravedlnosti pro porušení zákona se Šrejber dostal na svobodu.

Na politickou dráhu se vydal soulský šampion v chůzi Slovák Jozef Pribilinec, který sám sebe označil za přesvědčeného komunistu. Kandidoval do slovenského parlamentu za Stranu demokratické levice, nástupkyni slovenské komunistické strany. Stal se poslancem, nakonec se však se stranou nerozešel v dobrém.

Ulpělo na něm podezření ze střetu zájmů. V době, kdy byl předsedou prezidia Fondu národního majetku, založil společnost, která dostala do dlouhodobého pronájmu honební revír.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz