Kouří, pije. Prostě obyčejný chlap

28 2004
Atény - (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) Klidně si dá pečenou kachnu s knedlíkem. Když má chuť, zajde s kamarády do hospody na pivo. „Cigarety jsou neobhajitelné svinstvo,“ říká, ale stejně kouří. Knížky nečte. Hodiny a hodiny tráví na rybách. Vyučený automechanik. „Nejsem magor sportu,“ tvrdí o sobě.

Jan Železný není ctnostný člověk, ale lidé ho mají rádi. Právě proto, že je „normální chlap“.

„Plechovka není obyčejný, je to pan Někdo. S jeho slávou se nemůžu srovnávat,“ poklonil se Železnému Roman Šebrle, světový rekordman a olympijský vítěz v desetiboji.

Železný kdysi mrštil kudlu po bráchovi a s lískovými pruty si hrál na indiány. Měl talent, hrál házenou, hokej a při školských závodech hodil kriketovým míčkem skoro 80 metrů. Měl to v genech, oba rodiče byli oštěpaři.

Tradovalo se, že klidně přišel na ligové závody s kocovinou, prvním hodem si zajistil vítězství a šel se dospat. „To ne, zas takový frajer jsem nebyl,“ smál se.

Po olympijských hrách v roce 1996 ho zkoušeli v americkém klubu Atlanta Braves, chtěli z něj vychovat nadhazovače v baseballu.

Kdyby Železný uspěl, byl by multimilionářem.

Je to svéráz. Inteligentní svéráz. Má velký společenský přehled, i proto se znovu dostal do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru. Normální chlap, kterého zná celý svět.

Autoři:

Nejčtenější

Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz