Česká výprava má prominentní místo

6 2004
Atény - Čeští sportovci budou v olympijské vesnici bydlet na jednom z nejlepších míst: u jídelny. A taky hned u vchodu do areálu. "Už když k vesnici přicházíte, vidíte českou vlajku," říká střelkyně Kateřina Kůrková, která se byla v Aténách podívat před pár dny. V olympijské vesnici na vás všechno působí obrovsky.

Je to moderní sídliště s dvoupatrovými a třípatrovými baráky. Jsou konstruovány tak, aby vydržely i zemětřesení. Vesnice má i polikliniku a kanceláře, z nichž bude po hrách škola.

Sportovci mohou využívat atletický ovál, velkou tělocvičnu, bazén, saunu. Nebo si zahrát kulečník.

Ve dvou rezidenčních centrech je k dispozici kolem stovky počítačů. "Proti olympiádě v Sydney je to velký posun. Tam se na internet stály fronty," vzpomíná šéf české mise František Dvořák.

Česká výprava dostala pro potřebu svého sekretariátu sklepní prostor, ve kterém byl nesourodě naskládán nábytek, ledničky, kabely a harampádí na hrubém betonu.

"Jak jsme to viděli, bylo nám jasné, že nás čeká týden v montérkách," líčí Dvořák. Jakmile bylo uklizeno, Češi se vypravili do města a koupili levné koberce.

Skoro všude ve vesnici je vidět nedodělaná práce. Kolem rámusí vrtačka. Stromky, které mají vesnici kultivovat, připomínají spíš holé tyčky. Zeleně ale ve vesnici postupně přibývá. Už je poznat, že se hry blíží.

I podle důkladnosti bezpečnostních prohlídek. "Jsou dost tvrdé," přitaká Kůrková. Než projde sportovec do vesnice, chvíli to trvá. Od letiště ho provází vůz s majáčkem.

U vchodu do vesnice se musí prokázat akreditační kartou, pak projít sítí rentgenů.
Ani ve vesnici si nemůže dělat, co chce. Do jídelny se nesmí s batohem. Není dovoleno kouřit, křičet po desáté hodině v noci.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Najdete na iDNES.cz