Motorola vedle špičkových modelů řady Edge už nějakou dobu nabízí i odlehčené varianty, které zpravidla poznáme buď podle absence přívlastku, nebo zkrátka něčeho jiného, než označení „Pro“ nebo „Ultra“. I v takovém případě však může jít o docela zajímavou nabídku, která to za sníženou cenu nepřehání s kompromisy. Vzpomínáme například na model Edge 20, který za hezké peníze nabízel fotoaparát s optickým zoomem.
Letošní model Edge 40 je rovněž odlehčenou variantou modelu Edge 40 Pro, levnější je asi o sedm tisíc korun. Kompromisy se najdou, pár z nich trochu zamrzí, ale pořád je i co chválit. Jen je nutné počítat s pořád poměrně vysokou cenou. Na otázku, zda bude Motorola Edge 40 tím pravým modelem pro vás, si dnes zkusíme odpovědět.
Bude se mi líbit?
Povedený design se pozná, pokud se nám mobil líbí i v jinak docela nezajímavé černé barvě. Motorola totiž sáhla hned po několika designových prvcích, které zážitek zlepšují.
V první řadě jsou to záda s napodobeninou kůže (tzv. veganská kůže), což je věc, která se jen vzácně vyskytuje u prémiových smartphonů. Při držení v ruce působí záda mobilu svou texturou příjemně, skoro je až škoda, abyste ho pak obalili nějakým plastovým krytem. Kůže se sice také umí trochu „umastit“ od držení v rukou, ale ne nijak výrazně.
Telefon je dále zajímavý svým tenkým profilem (7,6 mm) i nízkou hmotností (167 gramů). A to i navzdory tomu, že nejde o vyloženě kompaktní kousek, jeho celkové rozměry jsou 158,4 × 72 × 7,6 mm.
Modul s fotoaparáty vystupuje nad povrch zad jen lehce, nepůsobí tak příliš rušivě. Telefonu také pochválíme zaoblené rohy i boky a také utěsnění proti prachu a vodě (certifikace IP68). Zkrátka je nám jasné, že se umí zalíbit.
Co displej?
Úhlopříčka displeje je 6,55 palce, na které najdete rozlišení 1 080 × 2 400 pixelů. Panel je typu P-OLED s vysoce kvalitním zobrazením barev. Nechybí ani rychlá 144Hz obnovovací frekvence. Ta byla donedávna považována za prakticky nejrychlejší mezi mobily, ale už teď někteří sourozenci (třeba právě Edge 40 Pro) nabídnou i 165Hz panely. Slušný je i maximální jas 1 200 nitů.
Displej Motoroly Edge 40 je zaoblený po stranách, což se někomu může líbit, ovšem jiní uživatelé zase preferují spíše ploché displeje. V displeji najdete malý průstřel pro 32Mpix čelní selfie kamerku a ukrývá se v něm i optická čtečka otisků prstů, která nám přišla pohotová a přesná.
Jaká je výbava?
Motorolu Edge 40 pohání čip od MediaTeku, konkrétně Dimensity 8020. Jde o čip vyšší střední třídy, u konkurenčního Qualcommu odpovídá zhruba modelu Snapdragon 778G. Vzhledem k tomu, že v podobné cenové kategorii už najdete i ty opravdu špičkové čipy, je využití jen lehce nadprůměrného mediateku spíše zklamáním.
Dále zde najdete 8 GB operační paměti, což je v pořádku. Na českém trhu je oficiálně k dostání pouze jedna paměťová varianta s 256GB úložištěm pro data, které je už docela dost štědré. V dohledné době se nejspíše nedostatku místa v mobilu bát nemusíte, ovšem i tak berte ohled na to, že telefon nemá slot na microSD karty, takže velikost úložiště je finální.
Fyzická konektivita zahrnuje pouze USB-C, na sluchátkový jack zde už nezbylo místo. Bezdrátová konektivita vedle 5G sítí nabídne také Bluetooth 5.1 nebo NFC pro mobilní platby. Ve výbavě najdete také stereo reproduktory.
Docela obvyklá věc u motorol je hezky čistý operační systém. V telefonu tak najdete Android ve verzi 13 s pár vychytávkami od Motoroly navíc, jako jsou třeba pohybová gesta pro aktivaci funkcí, například fotoaparátu či svítilny. Motorola vám nabídne jinak jen pár aplikací nad rámec základní výbavy, včetně třeba nástroje Ready For pro přenesení „desktopového“ rozhraní na velkou obrazovku, a to i bezdrátově.
Co baterie?
Baterii o kapacitě 4 400 mAh sice nebudeme nijak přehnaně chválit, nicméně na obvyklou jednodenní výdrž i při náročnějším používání postačí. Šetřivější z telefonu nejspíše vymáčknou i dvoudenní výdrž, ovšem doporučujeme baterii alespoň tolik neždímat onou 144Hz obnovovací frekvencí displeje.
Daleko zajímavější je fakt, že telefon disponuje 68W technologií v případě nabíjení kabelem a 15W bezdrátovým nabíjením. V balení najdete příslušný nabíjecí adaptér, který zajistí, že budete mít nabito za asi 40 minut. Bezdrátové nabíjení je samozřejmě výrazně pomalejší, zato pohodlnější, pokud máte k dispozici třeba na pracovním stole podložku.
Jak fotí?
V případě Motoroly Edge 40 se ke slovu hlásí dva zadní snímače. Hlavní má rozlišení 50 megapixelů, skvělou světelnost f/1,4 a optickou stabilizaci. Následuje pak širokoúhlý fotoaparát s 13Mpix čipem, světelností f/2,2 a 120stupňovým úhlem záběru.
Hlavní snímač podává dobré výsledky, byť se řadí k těm, které rády saturují obraz, někdy možná až moc. Je to samozřejmě spíše záležitost vkusu, někdo má opravdu barevné fotky rád, jiní však preferují spíše tlumenější tóny.
Díky skvělému clonovému číslu a optické stabilizaci pak fotoaparát Motoroly Edge 40 můžete v jistých mezích využívat i v šeru nebo noci, samostatný noční režim zde také nechybí. Ačkoliv jsme už zkoušeli mobily, které si s šerem poradí lépe, obvykle šlo o dražší kousky. Motorola Edge 40 se rozhodně za nic stydět nemusí.
13Mpix širokoúhlý snímač už je pak v podstatě takovým standardem, který se hodí především pro focení za dobrých světelných podmínek nebo jako náhrada makrokamerky. Je trochu škoda, že Motorola stejně jako před dvěma roky nesáhla i po snímači s optickým zoomem.
Mám si Motorolu Edge 40 pořídit?
Tento mobil je především designově povedeným kouskem, který vynikne také prémiovým displejem, bezdrátovým nabíjením, čistým systémem nebo slušným foťákem. Ovšem za cenu 14 490 jsou to vlastně věci, které zde v podstatě být musí, aby telefon opravdu zaujal.
Největším nedostatkem modelu Edge 40 je jeho výkon, který však ti méně nároční nejspíše řešit nemusí, ovšem pokud vám naopak jde primárně o to, mít v kapse „silné železo“, poohlédněte se jinde.
Když zůstanete u značky, pak za doslova stejnou cenu můžete mít loňský výprodejový top model, Edge 30 Ultra v 12/256GB konfiguraci. U něj najdete výrazně lepší procesor, rychlejší nabíjení i lepší sestavu zadních fotoaparátů. Tady ani není nad čím přemýšlet.
Výkonnější a levnější je pak také třeba OnePlus 10T (16/256 GB), který nabídne také rychlejší nabíjení a větší baterii. A pokud vám jde jen o výkon v kombinaci s co největší baterií, pak je tu Poco F5 Pro, které tento poměr umí za příplatek 500 korun oproti zmíněnému oneplusu ještě vylepšit.