Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Víc „cool“ počítač na trhu nenajdete, o tuning ale poproste babičku

Herní počítač Sneaker X od společnosti Cooler Master je působivý zevnitř i zvenku. Vypadá jako teniska a ukrývá v sobě nejmodernější herní železo i docela promyšlený systém chlazení. Pokud chcete ve streamech pořádně „flexit“, vhodnější počítač za peníze nekoupíte.

Tchajwanský výrobce počítačových skříní, chladičů, zdrojů a dnes již i různých periferií a produktů pro herní nadšence, společnost Cooler Master, slaví třicet let své existence. Součástí oslavy je i uvedení speciálního produktu – počítače, který vychází z vítězného designu soutěže Case Mode World Series 2020: počítače ve tvaru tenisky od moddera, který si říká JMDF.

Takzvaný „case modding“ znamená kreativní úpravu nebo přestavbu počítačových skříní a „modder“ je ten, kdo ty úpravy vymýšlí a realizuje. Někteří upravují existující skříně, jiní se pustí do stavby z gruntu. Z té druhé skupiny je i „teniska“, přičemž v soutěžním zadání bylo důležité, aby šel návrh převést do sériové výroby.

Jako první v České republice jsme měli možnost počítač Sneaker X pořádně prozkoumat. Využili jsme přitom i periferie stejného výrobce, tedy monitor Tempest GP27, mechanickou klávesnici CK570 a myš MM712.

Bota na stůl… patří

Pokud k vám bota míří špičkou a podíváte se do míst, kudy byste do ní normálně strčili nohu, uvidíte po pravé stranně na výšku postavenou mini ITX základní desku s čipsetem Z790 od Intelu, rozhraním PCI Express 5.0, podporou DDR5 operačních pamětí, 2,5 Gbit LAN portem, integrovaným wi-fi 6E adaptérem s externí anténou a USB porty s podporou Thunderbolt 4. Její součástí je i externí zvuková karta s USB hubem.

Na vrchní části desky můžete pod ozdobným chladičem spatřit 4TB verzi NVMe SSD úložiště 990PRO od Samsungu, v sousedství pak vidíte boky dvou 32GB modulů DDR5 operačních pamětí Kingston Fury Beast RGB XMP – paměti jsou umístěny tak, že kolem nich může vzhůru volně proudit vzduch, což pomáhá jejich chlazení. Samozřejmě ve spolupráci s jejich vlastním chladičem s RGB světly, které září z pravého boku boty (stále bereme, že špičkou míří směrem k pozorovateli).

Cooler Master Sneaker X

Kousek pod SSD se nachází procesor, v našem stroji byl čip nejnovější generace „Raptor Lake S“, přesněji Core i9-14900K se základním taktem 3,2 GHz a „turbo“ frekvencí až 6 GHz. Má 24 jader (8 výkonových, 16 úsporných), je vyroben 10nm technologií a TDP má 125W, přičemž výkonový limit je 253 W, přičemž v „tenisce“ dokázal dlouhodobě pracovat se spotřebou těsně pod 250 W.

O jeho chlazení se stará speciální edice setu vodního chlazení MasterLiquid PL360 Flux – samozřejmě od CoolerMasteru. Chladicí blok s pumpou je samozřejmě osazen RGB světly a září spolu s RAM z pravého boku. Pružné hadice kapalinového okruhu vedou směrem k podrážce, kde je ukrytý radiátor s trojicí 120 mm ventilátorů – samozřejmě s RGB. Ventilátory jsou vybaveny mřížkou chránící rotujících lopatky, na prachový filtr se zde ale nemyslelo.

Cooler Master Sneaker X

Ventilátory nasávají vzduch ze spodní části počítače (ano, patří na čistý stůl, ne na chlupatý koberec), ten se pak prožene chladičem a vyfoukne se vzhůru ke stropu.

Pokud se znovu podíváme „otvorem k nazutí“, vlevo od motherboardu uvidíme mohutnou grafickou kartu Nvidia GeForce RTX 4080 s 16GB GDDR6X v provedení ProArt od Asusu. S motherboardem je propojena „riser“ kabelem. Její trojice ventilátorů je opravdu tichá a roztáčí se, jen když je to potřeba – v lehčí zátěži si vystačí s prouděním vzduchu od vodního chladiče (od podrážky nahoru), k čemuž pomáhá její vysoká 2,5slotová konstrukce – žebrování chladičů je poměrně mohutné. Naproti prostřednímu ventilátoru je na levé vnější straně pod ozdobnou mřížkou schovaný 120mm RGB ventilátor CoolerMaster MF120 Halo, který dovnitř boty žene čerstvý vzduch z vnějšího prostředí.

Poslední věc, kterou jsme neřešili, je síťový zdroj. Ten se nachází v přední části boty, pod jazykem, a je postaven na výšku – síťový kabel do něj míří zeshora, přičemž je to vnitřní propojka od vnějšího konektoru na patě tenisky. Díky tomuto umístění se uživatel prstem dostane k jeho vypínači a zároveň všechna kabeláž vede neviditelně spodní částí. Zdroj je prostorově úsporný SFX (small form factor) model V850 od Cooler Masteru, s výkonem 850 W a certifikací 80+ Gold.

Herní sestava Cooler Master s desktopem Sneaker X.

Celkově se nám uspořádání komponent ve skříni líbí a podle všeho dává smysl i z hlediska teplotního managementu – dole a z boku se nasává studený vzduch a ten jak přirozeně komínovým efektem, tak s pomocí ventilátorů stoupá vzhůru a po cestě odvádí teplo od všech komponent. Při umělém plném vytížení procesoru i grafiky teplota procesoru dosahovala 100 °C, grafická karta se držela lehce pod 70 °C. Pokud jsme ale teplotu měřili při reálném provozu herních benchmarků (půlhodinová smyčka Bright Memory infinite, opakované spuštění testu Cyberpunk 2077), pak se průměrná teplota CPU pohybovala kolem 55 °C a 50 °C u GPU. Což jsou výborné hodnoty.

Samozřejmě přístup uživatele ke komponentům je trochu ztížen – rozebrat danou část tenisky dá víc práce a soustředění než tradiční sejmutí bočnice u běžné skříně, ale tak už to u designových kreací bývá.

Tuning od babičky? Háčkovaný přehoz na vypnutý stroj

Pokud bych měl Sneaker X něco konstrukčně vyčítat, tak je to absence spodního prachového filtru a zároveň absence vrchního protiprachového krytu, aspoň pro dobu, kdy není počítač v provozu. Já vypnutý stroj zakrýval kuchyňskou utěrkou, což bylo sice dobře funkční, ale styl celé instalace na stole tím pochopitelně dost utrpěl. Další možností je počítač nevypínat a proud vzduchu se o ochranu před padajícím prachem postará sám. Počítat ale musíte s tím, že i v idle (tedy bez zátěže) počítač konzumuje kolem 75 W. V plné zátěži procesoru i grafické karty se pak odběr ze sítě lehce překračoval 700 wattů.

Výrazně otevřená konstrukce samozřejmě znamená vyšší hlučnost než u uzavřenějších skříní, ale ve finále to žádné drama nebylo. Překvapivě tiché jsou ventilátory grafické karty, běžně hlučné jsou 120mm ventilátory ve skříni a na radiátoru a samozřejmě, pokud jsme procesoru „zatopili pod kotlem“ a bylo potřeba odvést konstantních bezmála 250 W ztrátového tepla, pak se ventilátory vodního chladiče výrazněji rozhučely. Pokud hrajete se sluchátky, řešit to nemusíte.

Pro přístup k přípojným místům motherboardu musíte demontovat (dva šroubky, lze zvládnout bez nástroje) zadní krycí panel (límec boty), všechnu kabeláž pak úhledně vytáhnete pod ním. Nikde jinde žádné přípojná místa nejsou, tedy pokud nepočítáme externí USB-C dok se zvukovkou, sluchátkovým výstupem, mikrofonním vstupem a digitálním zvukovým výstupem a jedním USB-C a jedním USB-A konektorem.

Pokud byste chtěli s teniskou obíhat LAN párty, nechte si transportní kabici. Plasty jsou spíš křehčí a tipujeme, že i snadněji odřitelné. V úctě k produktu jsme to ale nezkoušeli.

Výkonové testy

Není asi překvapením, že na zkoušeném počítači můžete hrát nejnovější herní tituly s bohatýrským nastavením detailů. Připomínáme, že všechny testy proběhly s připojeným 4K monitorem.

V Red Dead Redemption II jsme při plném nastavení kvality a bez DLSS dosáhli 124 fps (průměr 98 fps, minimum 45 fps), pokud jsmem DLSS zapnuli, v režomu „Quality“, tak maximální snímková frekvence dosáhla 141 fps (průměr 118 fps, minium 38 fps). V Cyberpunk 2077 s předvolbou RayTracing Ultra a s kvalitou textur na „High“ s využitím DLSS Super Resolution v režimu „Auto“ jsme dosáhli 100 fps (průměr 81 fps, minimum 65 fps). Pokud jsme zapnuli DLSS Frame Generation , stoupla maximální snímková frekvence na 122 fps (průměr 108 fps, minimum 95 fps), pokud jsme zapnuli i DLAA, kleslo maximum na 59 fps (průměr 48 fps, minimum 41 fps), a naopak, když jsme nechali vypnuté DLAA a zapnuli DLSS Ray Reconstruction, dělalo maximum 95 fps (průměr 80 fps, minimum 66 fps).

Vynechat jsme nemohli Shadow of the Tomb Raider, na předvolbu Highest, s kvalitou Ultra a s DLSS v režimu Quality jsme dosáhli průměrného renderovacího výkonu 171 fps, pokud jsme vypli DLSS, tak 125 fps. V benchmarku Bright Memory: Infinite s nasztavebím RTX Very High a DLSS Quality jsme dosáhli 55 fps.

Dyntetické testy si můžete prohlédnout v tabulce.

Cinebench 2024 – GPU27 962 bodů
Cinebench 2024 – CPU multi core2 063 bodů
Cinebench 2025 – CPI single core138 bodů
Geekbench 6 – CPU multi core22 322
Geekbench 6 – CPU single core3 254
Geekbench 6 – GPU OpenCL249 030
Geekbench 6 – GPU Vulkan189 971
3D Mark Speed Way7 171
3D Mark Port Royal17 707
VR Mark Orange Room21 255
VR Mark Cyan Room24 325
VR Mark Blue Room8 499
Superposition – Direct X 4K Optimized22 381
Superposition – OpenGL 4K Optimized20 022
PCMark 10 Extended13 972

A pokud by chtěl někdo tenisku použít k profesionální práci, mohou se mu hodit výsledky testu SPECviewperf 2020:

3dsmax-07164,06
catia-0673,64
creo-03134,10
maya-06416,54
medical-0330,02
snx-0434,31
solidworks-07236,13

Pokud budete výsledky porovnávat s dřívějšími testy, nezapomeňte, že tyto jsou při rozlišení 3 840 × 2 160 pixelů, nikoli dřív častějších 1 920 × 1 080 pixelů.

Kombinace i9-14900K a RTX4080 je ďábelsky rychlá.

Závěr

Dobrou zprávou je, že Sneaker X není počítač jen pro potěchu oka, ale je to výkonný a dobře fungující stroj. Horší zprávou je, že za něj výrobce chce 119 000 korun, včetně DPH. Na druhou stranu, konfigurace tomu odpovídá.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Prodejní hit trochu zlenivěl, pořád se však bude líbit. Test Samsungu A55

Samsung Galaxy A55 5G

Řada A je v nabídce Samsungu naprosto klíčová. Najdete zde levnější mobily, které se čím dál...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

Streamovací služby může využívat celá rodina, jak samostatě, tak dohromady.

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Neobvyklý telefon s charakterem za méně peněz. Test Nothing Phonu (2a)

Nothing Phone (2a)

Pokud vás už profláklé značky mobilů nebaví, tak Nothing představuje zajímavou alternativu, s níž...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Napálili jsme se na Aliexpressu, abyste vy už nemuseli.

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Opravdu nadupaný smartphone za dobrou cenu. Test OnePlusu 12

OnePlus 12

Aktuální top model od OnePlusu představuje docela atraktivní nabídku. OnePlus 12 je skvěle...

Víc „cool“ počítač na trhu nenajdete, o tuning ale poproste babičku

Herní sestava Cooler Master s desktopem Sneaker X.

VIDEO Herní počítač Sneaker X od společnosti Cooler Master je působivý zevnitř i zvenku. Vypadá jako...

Působivý obraz, ideální pro hráče. Televizor TCL C845 bychom brali i dražší

Televizor TCL 65C845

Jasový výkon 2 000 nitů, všechny používané HDR standardy, 120Hz panel i HDMI vstup, podpora...

  • Nejčtenější

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 49 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 10 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 15 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 16 příspěvků

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 34 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 49 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 5 příspěvků

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...