Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaké jsou rozdíly mezi Ericssony T39, T65 a T68?

Na první pohled je to jasné – T39 má kryt klávesnice, T68 barevný displej a T65 nemá nic z toho. Při druhém pohledu už si tak jistí nebudete – funkce telefonů jsou téměř stejné. Jak se opravdu tyto telefony od sebe liší?

Ericsson T39m - čelní pohled, zavřenýChcete si koupit nový mobil z dílny Ericssonu a nevíte, pro který se rozhodnout? V současnosti si můžete vybírat mezi nejstarším T39 a novějšími T65 a T68. Pokud se budete orientovat jenom podle ceny, potom je vše jasné. T39 stojí 10,5 až 11 tisíc korun, T65 pořídíte za 9,5 až 10 tisíc korun a na T68 si připravte 18 až 21 tisíc korun. Stejně tak jednoduché bude vaše rozhodování, pokud kladete důraz na design a provedení telefonu. T39 má anténu a kryt klávesnice. T68 je bez vnější antény (má ji integrovanou) a disponuje barevným displejem. T65 nemá vnější anténu, ani barevný displej či kryt klávesnice. Jenže možná vás zajímají funkce – a tady se zarazíte. Protože funkce všech telefonů jsou téměř totožné.

Zmatek do vašeho rozhodování možná vnese i označování. Můžete se zcela běžně setkat s označením Ericsson T39m nebo jenom T39. Totéž platí o T65 (s) a T68 (m,i). Rozdíly mezi různě značenými Ericssony se stejným číslem ale nejsou. T39m je totéž co T39; chybějící m má příčinu pouze ve zjednodušení označení. Jediný rozdíl je mezi T68 (m) a T68i. T68i je totiž T68m s novým firmwarem, který přidává některá drobná vylepšení, ale hlavně přináší podporu multimediálních zpráv MMS (více o tomto telefonu si přečtěte zde). 

Ericsson T65Ericsson T39 je ze všech tří mobilů nejstarší. V době svého uvedení (léto 2001) to byl druhý nejlepší mobil Ericssonu (dosud nepřekonaný je již legendární model R520m). I v současnosti jej lze označit jako špičkový manažerský telefon, kterému se často funkčně a designově nevyrovnají ani dnes uváděné novinky. Například vše to, co umí Nokie 6310 a 6510 až nyní, uměl již před půl rokem, a navíc některé funkce (e-mail, standardizované EMS, podpora telefonních karet) tyto manažerské Nokie neumějí dosud. T68 je luxusním nástupcem právě T39. U nás se začal prodávat na přelomu podzimu a zimy. K funkcím T39 už příliš mnoho přidat nešlo – T68 se tak odlišuje především barevným displejem (256 barev), ovládáním (joystick) a designem (integrovaná anténa). Ericsson T65 se začal prodávat před koncem roku a narozdíl od svých kolegů si nehraje na manažerský mobil.

Ericsson T65Jenže spousta typických uživatelů manažerských mobilů má jiné požadavky na mobil, než jaké se jim snaží vsugerovat Sony Ericsson. Proto není potřeba T65 z úvah vylučovat. I když – pokud se chcete připojovat k počítači nebo kapesnímu počítači prostřednictvím bluetooth či infračerveného portu, budete mít smůlu. T65 tato rozhraní nemá. Ale můžete si dokoupit doplňky, které připojíte prostřednictvím datového konektoru na spodní straně mobilu. K internetu se dokáže nejrychleji připojit T68 – přes GPRS rychlostí až 53,6 kb/s oproti 40,2 kb/s u Ericssonů T39 a T65. T68 totiž umí GPRS v konfiguraci 4+1, zatímco jeho bratři zvládají jenom 3+1. Už delší dobu se ale hovoří o tom, že se připravuje firmware, který i těmto pomalejším mobilům umožní využívat konfiguraci 4+1, a tím pádem i přenosová rychlost vzroste na 53,6 kb/s. Všechny tyto Ericssony umí i HSCSD (2+1, 28,8 kb/s). Samozřejmostí je stahování a posílání e-mailů.

Určení do kategorie manažerských mobilů je poznat i na vnitřním telefonním seznamu. U modelů T39 a T68 si můžete uložit až 510 záznamů, T65 jich pojme jenom 300. Do T65 se také vejde méně textových zpráv – 30 oproti 50 u pokročilejších sourozenců. A s T65 se také nepodíváte do USA a Kanady, protože nepodporuje pásmo GSM 1900. Modely T39 a T68 jsou samozřejmě triální, a tak podporují všechna pásma GSM (900/1800/1900). Rozdíly najdeme i u akumulátorů – T65 má Li-Ion, T39 a T68 lehčí Li-Pol. Zajímavé je, že výdrž Ericssonu T39 a T65 s různými bateriemi je totožná (300 hodin pohotovosti nebo 660 minut hovoru); T68 vydrží o něco méně (250 hodin pohotovosti nebo 300 minut hovoru).

T68Pokud tedy u svého telefonu netrváte na podpoře bluetooth a infračervené komunikaci, stejně jako se spokojíte s fungováním jenom v Evropě, bude vám nejspíše stačit Ericsson T65. Pokud si ale budete muset vybrat mezi T39 a T68, měli byste zvážit jenom dvě kritéria. Tím jedním je maximální částka, kterou jste ochotní za mobil zaplatit. Pokud na to máte, tak si T68 klidně kupte. A druhým kritériem není nic jiného než design a provedení. Pokud jste ochotní zaplatit téměř dvacet tisíc korun za barevný displej, integrovanou anténu a ovládání joystickem, potom si pořiďte T68. Jestli tyto vymoženosti vůbec nepotřebujete a navíc chcete mít efektní kryt klávesnice, potom se rozhodněte pro T39. A nebojte se toho, že je u GPRS o 13,2 kb/s pomalejší – v českých sítích to téměř nevadí.

  • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Trh s rozkládacími smartphony přinesl dvě velká překvapení

11. června 2024  7:02

Rozkládací smartphony nabírají na síle. Jejich popularita je stále větší a tvoří už významný podíl...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

Mobil s takovou výbavou se na dovolené hodí. Jak jej sehnat nejlevněji?

17. června 2024

Spousta z nás seká na dovolené jednu fotku za druhou. Když však přijde na řadu focení vzdálenějších...

Dobrá výbava má jednu zásadní trhlinu. Test Infinixu Note 40 Pro

16. června 2024

Značka Infinix na českém trhu bojuje o své místo především ve střední třídě telefonů. Model Note 40...

Díky hodinkám Applu odhalila zloděje svého kufru. Policie jí však vyčinila

15. června 2024

Pro studentku univerzity na Floridě to byla neobvyklá situace. Kufr, který si běžně bere na palubu,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...