Huawei popírá, že by snížil výrobu smartphonů. Vše je prý v normálu

  0:09aktualizováno  0:09
Společnost Huawei tvrdě zasáhlo nařízení vlády Spojených států, které ji odstřihlo od produktů amerických společností. Výroba ale podle čínského výrobce pokračuje bez výkyvu.

Huawei Nova 4e (P30 Lite) | foto: Huawei

Huawei má od vlády Spojených států zákaz používat produkty od amerických společností. To se týká i licence na služby jinak otevřeného systému Android od Googlu, což činí ze smartphonů této značky zcela nekonkurenceschopné produkty mimo domácí čínský trh.

Podle hongkongského listu South China Morning Post už Huawei snížil produkci svých smartphonů, i když prozatím je platný 90denní odklad nařízení americké vlády. Huawei ale informace anglicky psaného listu popírá. Vše je prý v normálu, výroba pokračuje bez výkyvu. 

Hongkongský deník ovšem přidává informaci, že tchajwanská společnost Foxconn, která vyrábí smartphony pro Apple, Nokii nebo Xiaomi, prý zrušila několik linek na výrobu smartphonů Huawei. Cituje přímo zdroj z tchajwanské společnosti. 

Foxconn se tak podle všeho připravuje na snížení výroby, která logicky musí nastat, pokud se americko-čínské vztahy nezlepší. Zatím to tak nevypadá, čehož si je vedení tchajwanské společnosti asi dobře vědomo. Huawei nemůže využít tak velkou výrobní kapacitu.

Huawei může vydechnout, získá certifikace pro wi-fi a paměťové karty

Huawei P30 Lite a P30

Zásadním problémem je „odstřižení“ od služeb Googlu (více v článku Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné), tvůrce systému Android. Huawei je pro svůj domácí trh nepotřebuje, některé služby Googlu tam nejsou ani povoleny. Mimo čínský trh jsou ale smartphony bez přístupu například k obchodu s aplikacemi a hrami Google Play neprodejné. 

Snížení výroby tak zcela jistě musí nastat. Přitom po přeskočení prodejů iPhonů od Applu se Huawei stal světovou dvojkou a řada analytiků ještě zkraje roku tvrdila, že je jen otázkou velmi blízké budoucnosti, kdy čínská firma předežene na poli smartphonů i dosud dominantní Samsung.

Huawei tak musí rozjet plán, jak sankce ze strany americké administrativy obejít. Podle všeho se na něco podobného už dlouho připravoval. Huawei se stal soběstačným ve výrobě řady komponent pomocí dceřiné společnosti HiSilicon. Ta vyrábí například procesory. 

Dalším střípkem je operační systém dříve označovaný jako Kirin OS. O vývoji vlastního operačního systému už se hovoří několik let. I v době, kdy Huawei paradoxně vyráběl pro Google smartphone Nexus 6P. Informace o vlastním systému se objevily už v roce 2015, kdy na něm Huawei měl už tři roky pracovat. 

Vývoj operačního systému podle dostupných informací Huawei finišuje. Zatím ale pouze pro domácí čínský trh, kde se má jmenovat Hongmeng OS. To není asi nejlibozvučnější jméno pro světové trhy. Proto si Huawei u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) nechal zaregistrovat název ARK OS

Huaweie a honory poběží v Evropě na ARK OS. Pokud se nedomluví s Googlem

Ilustrační snímek

Ovšem vybudovat celý ekosystém pro zcela nový systém není jednoduché. Mimo systému Android a iOS od gigantů Google a Apple všechny pokusy pohořely. Kdysi veleúspěšné BlackBerry zkoušelo svůj už dnes mrtvý systém oživit možností instalací aplikací pro Android, ale ani to nevyšlo. 

Vzhledem k tomu, jak podle letitých informací Huawei vlastní systém chystá, má asi vše promyšlené. Pro Huawei je výroba smartphonů obrovský byznys, když infrastruktura pro sítě 5G je v řadě vyspělých zemích z bezpečnostních důvodů tabu. 

Pokud by se Huaweii povedlo vlastní systém uvést na trh, může mu to paradoxně pomoci. Google i Apple generují právě ze služeb pro své vlastní systémy velké zisky. Apple má mimo jiné svůj vlastní velmi výnosný obchod s aplikacemi, což mu může každý výrobce smartphonů závidět.

Z nuly ale nebude mít Huawei pozici lehkou, i když loajálních zákazníků má i v západních zemích dostatek. Post světové dvojky na trhu se smartphony mu zajistil právě vstup do Evropy, kde se stal extrémně úspěšným. Ale pokud budou vlastnímu systému chybět důležité aplikace, čínskému výrobci nic nepomůže. 

Autor:

Nejčtenější

Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Od čtvrtka dává T-Mobile na léto neomezená mobilní data. Čerpat je lze nejen s tarify, které obsahují mobilní data, ale...

T-Mobile dává na léto neomezená data. Zadarmo pro tarify i předplacenky

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Překvapivou nabídku připravil na léto T-Mobile. Od čtvrtka si zákazníci budou moci aktivovat zdarma balíček s...

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a...

KOMENTÁŘ: Konečně máme neomezená data, radujme se. Anebo raději ne?

ilustrační snímek

Polovina června 2019 posunula Česko mezi moderní mobilní země. Tak by optimista mohl reagovat na první neomezené...

Ředitel O2: Chystáme nové tarify a 5G může zcela změnit mobilní trh

Novým generálním ředitelem O2 je Jindřich Fremuth

Generální ředitel operátora O2 Jindřich Fremuth v rozhovoru pro Mobil.iDNES.cz potvrzuje přípravu nových tarifů a...

Další z rubriky

Prodeje smartphonů Huawei mohou růst. Paradoxně i přes zavedené restrikce

Huawei P30 Lite

Přestože se očekává masivní propad prodejů smartphonů Huawei, tak v letošním druhém čtvrtletí může čínský výrobce odbyt...

Huawei preferuje Android. Už ale oznámil, kdy bude mít vlastní systém

Operační systém Huawei Hongmeng

V rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou se do prekérní situace dostal zejména současný druhý největší...

Západ se k němu otáčí zády, Huawei proto hledá zákazníky jinde

ilustrační snímek

V rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou je klíčovou společností Huawei. Ten je obviňován z možných...

Najdete na iDNES.cz