Apple začíná utíkat z Číny. Do té doby ale bude muset své iPhony zdražit

  0:18aktualizováno  0:18
Apple plánuje v rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou přesunutí výroby iPhonů. Ovšem letos se mu to podle všech předpokladů nepodaří stihnout a telefony tak podraží.

iPhone XS Max | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou už proslula kauzou Huawei. Jak to čínský výrobce zvládne po odstřižení od služeb a produktů amerických firem, je ve hvězdách. Ovšem v problémech je i americký Apple, který dosud většinově své iPhony kompletuje v Číně z některých tamních součástek. 

Apple se proto rozhodl jejich výrobu přesunout. Ovšem do konce letošního roku to podle všech predikcí nestihne. To bude znamenat jejich zdražení z již současných vysokých částek na pro Apple nejdůležitějším domácím trhu.

Podle serveru Digitimes si Apple už vybral, kam výrobu přesune. Bude to do Indie. Tam si už nechává vyrábět některé své levnější výběhové modely určené především pro tamní trh. Smluvní výrobce Wistron (tchajwanská společnost, kdysi součást koncernu Acer) je prozatím jedinou „montovnou“ Applu pro iPhony mimo Čínu. 

Ovšem výrobní kapacita indického Wistronu v prvním pololetí letošního roku je měsíčně přibližně sto tisíc kusů iPhonů. Navíc jde o méně technologicky náročné starší modely. Zvýšení kapacity výroby v závodu Wistron je plánováno až v třetím čtvrtletí letošního roku. 

Ve stejnou dobu je také plánována zkušební produkce v malém objemu v zcela nové indické továrně hlavního výrobce iPhonů, kterým je Foxconn. A třetí smluvní výrobce iPhonů, Pegatron, zatím hledá v Indii vhodnou lokalitu pro novou továrnu. Do konce roku stát nemá. 

Podle analýzy tchajwanského serveru Digitimes by museli všichni tito výrobci v Indii od července až srpna vyrobit dohromady šest až sedm milionů přístrojů měsíčně, jen aby byla uspokojena letošní poptávka ve Spojených státech. A to se týká jak v září očekávaných nových modelů, tak stále nabízených starších. 

Je tedy jasné, že se Applu přesunutí výroby iPhonů z Číny do Indie do konce roku nepodaří. Administrativou prezidenta Trumpa bylo nařízeno clo 25 procent na čínské výrobky. Ovšem výpočet možného zdražení iPhonů na americkém trhu je těžké vypočítat. 

Clo 25 procent není uvaleno na hotové výrobky, ale na jednotlivé komponenty. Neznamená to tedy, že by iPhony v USA podražily o 25 procent. Z čínských továren nepochází všechny součástky. Například komponenty pro pokročilé skenovaní obličeje pocházejí z Rakouska a sklo kryjící displej některých modelů se ke smontování dováží do Číny paradoxně ze Spojených států. 

Přesto se odhaduje, že dokud budou iPhony vyráběny v Číně a bude platit zmíněné clo, model XS za 999 dolarů by podražil o 160 dolarů. Alespoň to uvádí ve své zprávě finanční společnost Morgan Stanley. Základní nový top iPhone by tak v USA vyšel na 1 159 dolarů, v přepočtu bez místní daně tedy zhruba na 26 700 korun. 

To může být pro stále klesající prodeje už tak drahých přístrojů problém. Trh ve Spojených státech je pro Apple a jeho iPhony největší, má na něm zhruba 40procentní podíl. Na úkor iPhonů tak mohou vzrůst prodeje dalších největších prodejců smartphonů v USA.

Mezi čtveřici největších prodejců smartphonů ve Spojených státech patří Samsung, LG a Lenovo. Samsung i LG mají továrny na své smartphony i na své vlastní součástky i mimo Čínu. Ovšem Lenovo, kterému nyní patří licence na pro Američany ikonickou značku Motorola, má výrobní kapacity a dodavatele zejména v Číně.

Apple představil iPhone XR v září 2018:

Autor:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

iPhony budou vypadat jinak. Nejdřív však přijde levný model

iPhone X

Čerstvě představené iPhony se designem stále hlásí k převratnému modelu X z roku 2017. Už v příštím roce však Apple...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Toto jsou nové nejlepší huaweie. Budou mít jednu vadu

Huawei Mate 30 Pro

Známý únikář Evan Blass zveřejnil krátce před čtvrtečním oficiálním představením všechny čtyři verze chystaného top...

Pozor na veřejné nabíječky. Dáváte všanc cenná data, varují experti

Ilustrační snímek

Baterie smartphonu je vybitá, ale powerbanka i nabíječka leží doma. Na jednu stranu není třeba věšet hlavu, na řadě...

Špičkový Samsung můžete mít už za 14 tisíc. Jen do konce tohoto týdne

Modelová řada Samsung Galaxy S10

Samsung připravil pro české zákazníky další z mnoha slevových akcí. Tentokrát se vztahuje na špičkové modely letošní...

Další z rubriky

Špičkový Samsung můžete mít už za 14 tisíc. Jen do konce tohoto týdne

Modelová řada Samsung Galaxy S10

Samsung připravil pro české zákazníky další z mnoha slevových akcí. Tentokrát se vztahuje na špičkové modely letošní...

Katastrofa v testu. Pětioká Nokie fotí jako tři roky starý iPhone

Nokia 9 PureView

Nokia se snaží vrátit nejen na pulty prodejců, ale také mezi špičku fotomobilů. Neobvyklý model 9 PureView ovšem není...

Na trh dorazily tři nové iPhony. Prohlédněte si je

iPhone 11 a IPhone 11 Pro Max

Kromě modelu iPhone 11 Pro, který už v redakci testujeme, jsme si mohli prohlédnout také modely 11 a 11 Pro Max. Celkem...

Zajímavý smartphone s otočenou kamerou. Test Motoroly One Action

Motorola One Action

Model One Action je další smartphone nového designového stylu výrobce Motorola a sází na čistý operační systém,...

Najdete na iDNES.cz