Google Pixel 3A

Google Pixel 3A | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

  • 43
Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti tisíc korun, musí opravdu stát za to. Takovou výjimkou je podle nás nový Google Pixel 3a. Jenže v Česku je to komplikované, kvůli v podstatě individuálnímu dovozu je jeho cena absurdní.

Modely Pixel 3a a 3a XL jsou nejnovějšími a popravdě vcelku dlouho očekávanými přírůstky do rodiny smartphonů od Googlu. O tom, že internetový gigant chystá levnější alternativu ke špičkovým pixelům, se šuškalo už hodně dlouho. Snad už v dobách před uvedením modelů Pixel 3 a 3 XL.

S představením smartphonů střední třídy si dal Google načas. A nakonec jsme se dočkali přesně toho, co jsme očekávali. Nové pixely jsou trochu osekanými verzemi špičkových modelů, dělají však ústupky jen v několika pro mnoho uživatelů ne příliš podstatných oblastech. A podle našich prvních zkušeností tak patří tyto modely k tomu nejlepšímu ve střední třídě. Navzdory vcelku vysoké ceně.

Jenže situace v Česku je ještě komplikovanější. V redakci testujeme „základní“ Google Pixel 3a, který v USA stojí 399 dolarů a v Německu a dalších zemích EU, kde ho Google nabízí, si za něj prodejci řeknou 385 eur. Americká cena vychází v přepočtu s lokální daní asi na 9 000 korun, k tomu by však bylo v Česku třeba připočíst DPH. Německá cena už je s daní a v přepočtu činí něco málo pod deset tisíc korun. V Česku ovšem Google Pixel 3a koupíte u některých prodejců za neuvěřitelných 13 490 korun, tedy o více než 30 % dráže.

Je to důsledek toho, že Google u nás pixely oficiálně nenabízí a prodejci musí tyto smartphony, po kterých pak ovšem touží jen omezená skupina uživatelů (třeba i proto, že se nevyplatí dělat na ně reklamní kampaň), dovážet individuálně. Na telefony dovezené nejspíš od dodavatelů z EU si pak musí přirazit pořádné částky, aby se jim vyplatilo je vůbec v relativně malém množství nabídnout. Jenže pro českého zákazníka, který po pixelech touží, je tak daleko výhodnější vyrazit pro takový smartphone za hranice, třeba právě do Německa.

Dokonalý fotoaparát

A že se ten výlet v případě Pixelu 3a opravdu vyplatí. Telefon už na první pohled razí stejnou filosofii jako „dospělý“ Pixel 3 – tedy, že se nežene za módními trendy a nemusí za každou cenu mít ty nejmodernější funkce. Co ovšem často ztrácí na soupeře na papíře, získává v praxi svým přímočarým fungováním, svižným softwarem s pravidelnými aktualizacemi a hlavně úchvatným fotoaparátem. Garantujeme vám, že mezi smartphony s cenou pod deset tisíc korun neseženete lepší fotomobil.

Ono upřímně neseženete o moc lepší fotomobily ani za dvojnásobek částky. Ačkoli má i Google Pixel 3a pouze jednoduchý fotoaparát namísto dnes čím dál oblíbenějších dvojitých, trojitých či vícenásobných řešení, tak fotí skvěle. Hardware foťáku i logika zpracovávající snímky totiž pochází přímo z Pixelu 3, a tak se od něj kvalita snímků v podstatě neliší. Jediným rozdílem v praxi je to, že Pixel 3a ušetřil na speciálním grafickém čipu Pixel Visual Core – ten zůstává výsadou špičkových modelů. V praxi to má jediný důsledek: Pixel 3a některé snímky zpracovává o chlup déle než Pixel 3.

Platí to třeba i v případě jedinečných 360stupňových panoramat, která jsou už několik let speciální výsadou modelů Pixel od Googlu. Foťáku nechybí ani režim Night Sight pro fotografování ve zhoršených světelných podmínkách. I tady Pixel 3a „chroupe“ snímky o trochu déle než dospělejší sourozenec.

To však bude vadit málokomu, stejně jako fakt, že telefon s procesorem Snapdragon 670 (a 4 GB RAM) je trochu méně svižný než špičkový model. Hlavní je, že pohyb systémem je plynulý a vše funguje tak, jak uživatel očekává.

Chytré ústupky

Google Pixel 3a stojí zhruba polovinu toho, za kolik se oficiálně nabízí dospělejší model, takže z tohoto pohledu se zdá být velmi výhodnou koupí. Google ovšem samozřejmě musel sáhnout k nějakým těm ústupkům, podle nás jsou snesitelné. Asi za největší ústupek považujeme fakt, že levnější modely Pixel 3a a 3a XL nedostávají v ceně možnost nahrávání fotografií do Google Photos v plné kvalitě zdarma. Do cloudu se tak zdarma mohou nahrávat fotky jen v nižším rozlišení (Google tomu říká Ve vysoké kvalitě), služba to obstará sama.

Což o to, takto fungují i další smartphony s Androidem, ale u Pixelu 3a je to škoda především proto, že má jen 64GB vnitřní paměť. Opět ji nejde rozšířit paměťovými kartami, takže místo pro ty skvělé fotky je trochu omezené. Zatímco u dospělého pixelu nám to nevadí, protože jsou v cloudu fotografie v plné kvalitě, tady to může být trochu omezující, nebo si uživatel musí zvyknout snímky v plném rozlišení zálohovat jinam.

Dalším ústupkem je plastové tělo smartphonu – design vlastně zůstal zachován, plast vůbec nevypadá levně, takže je to akceptovatelný krok. Navíc to má i pár výhod: plast bude při pádu telefonu méně náchylný na poškození než sklo a Pixel 3a je díky tomu také příjemně lehký. Pocitově se zdá lehčí než Pixel 3, i když oficiální údaje hovoří jen o rozdílu v hmotnosti o jeden gram.

Dalšími ústupky jsou chybějící bezdrátové nabíjení nebo odolnost vůči vodě a prachu, což ve střední třídě chápeme. Naopak Google Pixel 3a dostal klasický 3,5mm jack, to pro změnu může někomu imponovat.

Pozitivní kroky

Podobně pozitivní jsou i některé další prvky ve výbavě. Například displej s úhlopříčkou 5,6 palce (tedy malinko větší než u Pixelu 3) zůstal u AMOLED techniky, takže obraz vypadá výborně. Jen ty rámečky okolo nejsou podle poslední módy.

Velmi dobře také zatím hodnotíme výdrž baterie. Kapacita je tu mírně vyšší než u klasického Pixelu 3, ale 3 000 mAh není žádná rekordní hodnota. Přesto čistý software a dobré vyladění znamenají, že výdrž zaslouží pochvalu a že je na tom Pixel 3a v praxi o něco lépe než dražší Pixel 3.

To je další střípek do skládačky, díky které je podle nás Pixel 3A jedním z nejlepších smartphonů střední třídy. Ano, zaujme asi jen fanoušky Googlu a čistého Androidu, někoho pak možná dovede přesvědčit svým fotoaparátem. Pokud máte možnost pořídit si jej za rozumnou (tedy ne onu českou) cenu, neváhejte, v kategorii do deseti tisíc korun opravdu moc lepších možností nenajdete, byť některé na papíře vypadají lákavěji.