Pondělí 25. května 2020, svátek má Viola
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 25. května 2020 Viola

Extravagantní, bizarní a luxusní - recenze Samsung Serenata

aktualizováno 
Nový výsledek spolupráce Samsungu a dánského Bang & Olufsenu je stejně extravagantní jako předešlý společný model Serene. Serenata v sobě ukrývá špičkový hudební přehrávač a její ovládání je vskutku netradiční.

Samsung Serenata | foto: Mobil.iDNES.cz

Samsung se rozhodl pokračovat ve spolupráci s dánským výrobcem exkluzivní elektroniky Bang & Olufsen při přípravě nástupce svého dva roky starého společného dítka s názvem Serene. Serene bylo véčko s velmi nezvyklou konstrukcí. Vedle neobvyklých tvarů se mohlo pochlubit netradičním uspořádáním displeje a klávesnice. Ty jsou umístěné naopak, než jak to známe u běžných véček. Tedy displej dole, klávesnice nahoře.

Samotná klávesnice měla neobvyklé řešení s jednotlivými klávesami rozprostřenými do kruhu. Uprostřed se nacházelo navigační tlačítko. Serene bylo pro Samsung vstupenkou do elitní společnosti luxusních mobilů, kterou doposud opanovala pouze Nokia se svými drahými stylovkami.


Katalog mobilů:

Samsung E910 Nokia 8800 Sirocco Nokia 8600 Luna
Předchůdce Serenaty s názvem Serene v Katalogu mobilů a konkurence v podobě luxusních Nokií 8800 Sirocco a 8600 Luna.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Luxusní přístroj s originální konstrukcí, spojující mobilní telefon a hudební přehrávač.


Nezvyklé véčko Serene zřejmě zaznamenalo i přes svoji cenu vyšší než 30 000 korun úspěch a tak oba výrobci společně navrhli nástupce. Ten dostal podobné jméno Serenata (typové označení F310) a do vínku dostal opět velmi netradiční konstrukci.

Nutno zmínit, že nová Serenata v sobě spojuje dva přístroje v jednom - mobil a hudební přehrávač. Ne že by mnoho dnešních mobilů nemělo ve výbavě MP3 přehrávač, ale v případě Serenaty je implementace obou těchto funkcí zásadním prvkem nezvyklé konstrukce.

Serenata je opět velmi luxusní mobil, který si nebude moci kvůli vysoké ceně dovolit každý. Přes vysokou cenu by mohla některé zájemce odradit i ne úplně tradiční výbava, ve které například chybí fotoaparát. Zvykat si je třeba i na naprosto originální ovládání, jelikož telefon nemá klasickou alfanumerickou klávesnici.

Vzhled - originál každým coulem

Na první pohled nevypadá Serenata, navržená designérem Davidem Lewisem, vůbec jako mobilní telefon. Extravagantní přístroj s oblými tvary si rozhodně nespletete s žádným mobilem na současném trhu. Čelu telefonu dominuje čtvercový displej umístěný v dolní části a nad ním překvapí obrovské kulaté navigační tlačítko.

Samsung Serenata

Samsung Serenata Samsung Serenata Samsung Serenata

Samsung Serenata Samsung Serenata Samsung Serenata

Navigační tlačítko a jeho okolí, stejně jako proužek pod displejem, je kovový. Kovová je také spodní hrana telefonu a flip na zádech telefonu. Zbytek krytu Serenaty je plastový. Nutno podotknout, že použitý plast je velmi příjemný na dotyk, jedná se o jakousi úpravu ve stylu soft-touch.

Zmínili jsme flip umístěný na zádech telefonu, který rozhodně není běžnou výbavou dnešních mobilů. Odklopný flip totiž slouží jako stojánek, kdy může být telefon položen na stole v téměř vzpřímené poloze. Toto řešení není samoúčelné. Serenata je totiž vysouvací telefon, ale v žádném případě se nejedná o vysouvák tak jak jej známe. Z vrchu se můžou vysunout reproduktory a telefon opřený o zmiňovaný flip slouží jako stolní hudební přehrávač.

Zpracování Serenaty je na špičkové úrovni, poplatné ceně přístroje. Vše je slícováno s chirurgickou přesností, vysouvací mechanismus nevykazuje nejmenší vůli a vůbec nic nevrže. Kryt baterie je schován za zaklapnutým flipem pod plastovou krytkou.

Samsung Serenata

Samsung Serenata Samsung Serenata Samsung Serenata

Samsung Serenata Samsung Serenata Samsung Serenata

Extravagantní Samsung nepatří mezi vyloženě malé mobily, do kapsy se však bez problému vejde. Telefon má rozměry 109,5 x 63 x 19,7 milimetru, s vysunutými reproduktory měří na výšku 135 milimetrů. S hmotností 136 gramů ho určitě ucítíte v kapse. Serenata se bude nabízet v jediném vyobrazeném barevném provedení.

Displej - dobře čitelný čtverec

Displej testované Serenaty má čtvercové proporce. Rozlišení displeje je 240 x 240 obrazových bodů a úhlopříčka má hodnotu 2,24 palce. Displej je aktivní (TFT) a dokáže zobrazit 262 tisíc barev. Displej má špičkové zobrazovací schopnosti, těch si ale příliš nevšimnete.

Na úvodní displej totiž není možné uložit libovolnou tapetu a využít displej jako hledáčku fotoaparátu také nelze, jelikož telefon žádný fotoaparát nemá. Kvality displeje tak oceníte především při prohlížení fotografií, které jdou do telefonu nahrát, nebo obrázků alb v hudebním přehrávači.

Samsung Serenata

Samsung Serenata Samsung Serenata Samsung Serenata

Samsung Serenata Samsung Serenata Samsung Serenata

Displej je díky minimalistickému, ale elegantnímu grafickému provedení velmi dobře čitelný na přímém slunečním světle, jelikož zobrazuje bílé písmo na černém pozadí. Jelikož je displej dotykový s ovládáním prsty, ulpívají na něm proto otisky.

Baterie - slušná výdrž

Serenata používá baterii s kapacitou 1000 mAh, se kterou by měl být podle údajů výrobce telefon schopen vydržet na příjmu až 280 hodin. Hovorový čas dosahuje tří hodin a nepřetržité přehrávání hudby může trvat přes sluchátka až 13 hodin nebo pět hodin při poslechu z vestavěných reproduktorů. V našem testu telefon bez vypínání na noc vydržel necelé tři dny. Započten je i zhruba dvouhodinový poslech hudby.

Ovládání - originální až moc

A jsme u ovládání. To je vyřešeno u nového Samsungu vskutku neobyčejně. Jediným mechanickým ovladačem celého telefonu je velké otočné kolečko s potvrzovacím tlačítkem uprostřed, které zároveň umožňuje stisk do čtyř stran. Žádný jiný ovladač, ani na bocích, ani ukrytý na jiném místě telefon nemá.

Samsung Serenata Samsung Serenata Samsung Serenata Samsung Serenata

Samsung Serenata Samsung Serenata Samsung Serenata

Mechanický ovládač sice Serenata má pouze jediný, ale k ovládání slouží i dotykový displej. Ten ale nenabízí možnosti, které by se daly v éře iPhonu čekat. Podle funkcí jsou určeny k dotykovému ovládání různé části displeje.

Vstup do hlavního menu probíhá stiskem středového tlačítka. Pro vstup do menu hudebního přehrávače slouží stisk v levém horním rohu displeje. Obě dvě menu, tedy to telefonní a hudební je rozlišeno barevně, když telefonní část je modrá a hudební červená.

Stisk na displeji dole uprostřed v pohotovostním stavu slouží k vyvolání tří zkratek, které lze zvolit. Z továrny jsou nastaveny zkratky pro psaní textových zpráv, aktivaci budíku a spuštění hudebního přehrávače. Například při psaní se stiskem na tomto místě volí velká písmena.

Samsung Serenata

Samsung Serenata Samsung Serenata Samsung Serenata

Samsung Serenata Samsung Serenata Samsung Serenata

Dotek vpravo v dolní částí slouží například pro uložení kontaktu nebo odeslaní SMS zprávy. Stisk dole vlevo poté nabízí další nabídku znaků při psaní. V pohotovostním stavu také stačí dotyk do středu displeje a poté se objeví rozhraní pro vytáčení telefonních čísel. Stiskem v pravém horním rohu se objeví podmenu patřící k jednotlivým funkcím.

V samotném menu se pohybujeme pomocí otáčení kruhového ovladače. K potvrzení slouží zmiňované středové tlačítko, k návratu potom stisk otočného ovladače směrem dolu. Stisk vlevo znamená přijetí hovoru, stisk vpravo poté ukončení hovoru, návrat do pohotovostního stavu a delším podržením se také telefon zapíná a vypíná. Stisk směrem nahoru slouží pro editaci textu. Menu telefonu je tvořeno výhradně textově v řádcích. Pokud dojedeme na konec nabídky menu, automaticky se vrátíme na začátek.

Samsung Serenata

Samsung Serenata Samsung Serenata Samsung Serenata

Samsung Serenata Samsung Serenata Samsung Serenata

Ovládání Serenaty je tedy něco zcela odlišeného od ovládání ostatních mobilů. S překvapením jsme však zjistili, že po delším sžití s telefonem není tak uživatelsky nepřátelské, jak se může na první pohled zdát. Chce to však čas. V každém případě s ohledem na minimum tlačítek odvedli konstruktéři výbornou práci.

Telefonování - bez vlastního vyzvánění

Telefonní seznam Serenaty pojme tisícovku kontaktů. Ke kontaktu lze přiřadit vedle jména tři telefonní čísla, e-mailovou adresu, datum narození, adresu a poznámku. Nechybí možnost přiřadit ke kontaktu specifický obrázek, vlastní vyzvánění však přidat možné není.

K dispozici jsou skupiny volajících, u nich však rovněž není možné zvolit vlastní vyzvánění. Telefon má několik originálních předinstalovaných vyzváněcích melodií, pokud byste chtěli zvolit jako vyzvánění libovolnou MP3 skladbu, nepochodíte. Nechybí vibrace, vyzváněcí profily jsou velmi jednoduché bez možnosti detailní editace.

Samsung Serenata

Samsung Serenata Samsung Serenata Samsung Serenata

Samsung Serenata Samsung Serenata Samsung Serenata

Vyhledávání v telefonním seznamu je vyřešeno docela elegantně. V horní části se nachází abecedně seřazená řada čísel. Pomocí otočného ovladače narolujeme zleva doprava na písmeno, kterým kontakt začíná. Poté stiskneme středové tlačítko a vybíráme již požadovaný kontakt ve vertikálním směru.

Přestože toto řešení nenahradí klasické vyhledávání známé z běžných mobilních telefonů, nelze mu upřít přehlednost a také slušnou rychlost. Při vytáčení čísla se na displeji objeví kruhový "ciferník", na kterém pomocí otočného ovladače vybíráme požadovaná čísla. Není to nejrychlejší, ale s ohledem na okolnosti překvapivě funkční řešení.

Kvalita reprodukovaného zvuku při hovoru je slušná a potěší zejména velmi kvalitní hlasitý odposlech, který využívá zmíněné vysouvací reproduktory. Testovaný Samsung dokáže pracovat ve třech pásmech GSM (900/1800/1900 MHz).

Samsung Serenata

Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí

Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí

Zprávy a e-mail - problematické psaní

V kapitole věnované textovým zprávám je předem nutné zdůraznit, že vášnivý pisatel textovek by měl na Serenatu zapomenout. Psaní pomocí otočného ovladače je totiž velmi nepraktické a nepohodlné, nehledě na další nedostatky.

Psaní je vyřešeno tak, že ve spodní části displeje jsou vyobrazeny ve dvou řádcích skupiny písmen po třech respektive po čtyřech, tedy stejně jako na klasické alfanumerické klávesnici. Otočným ovladačem se pohybujeme po těchto skupinách a stiskem písmeno zadáváme. Druhé písmeno v pořadí se logicky zadá dvojím stiskem atd.

Samsung Serenata Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí

Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí

Využít lze i prediktivní slovník T9, ten ale trápení s psaním moc neulehčí, pouze napsání textovky o něco zrychlí. Nechybí možnost učení nových slov. Editor SMS zpráv nezobrazuje počet napsaných znaků, ani pořadí právě psané zprávy.

Psaní se zapnutým českým slovníkem T9 zobrazuje diakritiku, ale před odesláním ji oseká. Nechybí doručenky. Paměť pojme 200 SMS zpráv. Editor multimediálních MMS zpráv je přehledný a dovoluje vkládat vedle obligátních fotografií a videí i události z kalendáře, poznámky, úkoly a přílohy.

V telefonu nechybí ani e-mailový klient s podporou protokolů POP3, SMTP a IMAP4. Spravovat můžeme až pět účtů a zvolit lze stahování pouze hlaviček nebo celého e-mailu. Nastavit můžeme také maximální velikost přijmutého e-mailu a interval, ve kterém se budou e-maily stahovat. Nechybí možnost přidání podpisu a blokování příchozích e-mailů podle adresy nebo předmětu.

Samsung Serenata

Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí

Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí

Další funkce - špičkový zvuk

Jak už jsme zmínili, Serenata v sobě spojuje jak mobilní telefon, tak hudební přehrávač. Hudbu můžeme vybírat podle několika kritérií jako je interpret, album, z kterého skladba pochází, žánru a dalších. V nabídce skladeb se vyhledává stejně jako v telefonním seznamu.

Nechybí opakování, náhodný výběr však překvapivě ano. Telefon má položku pro zobrazení obalů alb, nerozpozná však obrázek přiřazený k MP3 souboru. Obrázky obalů je tedy nutné nahrát zvlášť. K dispozici je možnost vytvářet playlisty.

Reprodukci hudby přes sluchátka jsme neměli možnost otestovat, jelikož jsme neměli k dispozici kompatibilní sluchátka. Serenata má totiž specifický typ konektoru. Připojit je možné i stereofonní Bluetooth sluchátka.

Samsung Serenata

Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí

Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí

Testovaný Samsung však boduje bezkonkurenční kvalitou reprodukce z výsuvných stereo reproduktorů. Přednes je opravdu špičkový s věrným podání hloubek, středů i výšek. Telefon tak nahradí běžné stolní přehrávače, jelikož dokáže hrát i pořádně nahlas. Za vysokou kvalitou reprodukce stojí technologie ICEpower a také funkce zvýraznění basů SRS TruBass. Hudba může hrát i na pozadí.

Pro hudbu (a další multimédia) má telefon připraven dostatečný úložný prostor s kapacitou 3,8 GB. Zbytek paměti s kapacitou 17,7 MB slouží pro uložení běžných položek. Paměť není možné dále rozšiřovat pomocí paměťových karet.

Multimédia se do telefonu mohou kopírovat buď přes Bluetooth nebo pomocí datového kabelu (USB 2.0). Telefon podporuje funkci Mass Storage, nebo můžeme využít obslužný software PC Studio respektive BeoPlayer. Pro kopírování hudby lze využít i Windows Media Player na počítači.

Samsung Serenata

Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí

Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí

Serenata má také videopřehrávač a prohlížeč obrázků a fotografií. Nechybí možnost prohlížení kancelářských dokumentů ve formátech Word, Excel, PowerPoint a PDF. V dokumentech se lze pohybovat pomocí dotykového displeje. Nechybí funkce lupa.

Běžné funkce zastupuje přehledný kalendář s měsíčním, týdenním a denním zobrazením. Dále v telefonu najdeme budík s opakováním, světový čas, jednoduchou kalkulačku, převodník měn, poznámkový blok, úkolovník a hlasový záznamník s délkou záznamu až jedna hodina.

Samsung Serenata

Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí

Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí Samsung Serenata uživatelské prostředí

Testovaný extravagantní Samsung podporuje vedle datových přenosů EDGE třídy 10 také sítě třetí generace UMTS včetně rychlých dat HSDPA (1,8 Mbps). Datové připojení můžeme využít pro wapový prohlížeč 2.0. Jak již bylo zmíněno, fotoaparát  - mimo jiné pro videohovory - ve výbavě Serenaty nenajdeme. 

Sečteno podtrženo

Samsung Serenata - vzešlý ze spolupráce s Bang & Olufsenem - je unikátní mobilní telefon, který přináší jedinečný design a úroveň zpracování. Jedná se o exkluzivní přístroj, který je určen movitým zájemcům, kteří touží i po přenosném hudebním přehrávači.

Netradiční ovládání zprvu přináší problémy, po čase se na něj dá však zvyknout. To je daň za unikátní koncepci. Co je však slabinou testovaného mobilu, je psaní. Pro náruživé pisatele textovek tento telefon opravdu není.

Z běžných funkcí nenabízí Serenata fotoaparát, jinak je její výbava bohatá. Možná by nemuselo chybět FM rádio. Spojení mobilního telefonu a hudebního přehrávače vyústilo v zajímavý přístroj, který nabízí špičkovou reprodukci hudby.

Serenata je luxusní zboží, čemuž odpovídá i cena. Ta by se měla pohybovat okolo 40 000 korun. V prodeji by měl být tento mobil i na našem trhu. Do prodeje by se měl netradiční Samsung dostat do konce letošního roku. Pravděpodobně ale jen ve vybraných obchodech.

Proč koupit?

 • design
 • zpracování
 • funkce
 • přehrávání hudby 

Proč nekoupit?

 • psaní SMS
 • nemá fotoaparát
 • cena

Kdy?

Q4 2007

Za kolik?

cca. 40 000 Kč

Autor:
 • Nejčtenější

Mobil viděl skrz oblečení. Funkci se teď výrobce chystá deaktivovat

Co jsme čekali, to se také stalo. Zajímavá funkce fotoaparátu nového smartphonu OnePlus 8 Pro, která umožňovala vidět...

Šéfa Xiaomi nachytali s iPhonem. Vymlouvá se, že ho jen testuje

U svých příznivců si to pořádně zavařil ředitel společnosti Xiaomi, když na internet přidal příspěvek, u kterého...

Nejdražší samsung má vadu. Oprava vyjde na 10 tisíc korun

Nejvyšší model řady Galaxy S20 provázejí nepříjemnosti. Výrobce musel řešit špatně zaostřující fotoaparát nebo...

Samsung vyřadil z nabídky oblíbený model Galaxy S. Nemá za něj náhradu

Z českého trhu se poměrně nenápadně vytratil oblíbený smartphone Samsung Galaxy S10e. Nejlevnější a nejkompaktnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zatopí konkurenci a naláká na to, co jiní nemají. Test Realme 6

Značka Realme se na českém trhu ještě ani pořádně neohřála a už se snaží dominovat střední třídě. Pověst si bude muset...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

 • Další z rubriky

Samsung prodává smartphone s kvantovým generátorem náhodných čísel

Zákazníci na korejském trhu si budou moci vyzkoušet nový a poněkud netradiční způsob zabezpečení některých mobilních...

Obrněný elegán s obřím příplatkem. Test Samsung Galaxy Xcover Pro

Outdoorových smartphonů s logem některé z tradičních mobilních značek je na trhu naprosté minimum. Samsung Galaxy...

Ohebné véčko od Samsungu je solidní fotomobil. Na sourozence však nestačí

Testem fotomobilů organizace DxO Mark prošel možná trochu překvapivě i ohebný Samsung Galaxy Z Flip, který své...

iPhone 12 má být levnější. Bude velmi malý a s podporou 5G

Představení nové generace iPhonů je stále relativně vzdálené a začátek prodeje vzhledem ke koronavirové krizi možná...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Jsem HIV pozitivní, zjistila Monika. Otěhotněla se sňatkovým podvodníkem

Monika čeká dítě se sňatkovým podvodníkem. Je zamilovaná a odhodlaná na něj počkat, než si odpyká trest. V takovém...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...