Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Ericsson T20 - neobyčejný low-end (recenze)

Na náš trh přichází nový telefon od švédského koncernu Ericsson. Tento model je dalším pokračovatelem telefonů řady "T", pyšnícím se označením T20. I když se jedná o low-endový model, od svých protivníků se značně odlišuje.

Ericsson T20 je zde. Tento nový produkt je namířen do kategorie levnějších telefonů. Ovšem ani jeho vzhled, ani funkce tomuto zaměření příliš neodpovídají. Seznámíte-li se s tímto bezesporu velmi zajímavým přístrojem blíže, ihned poznáte, že právě Ericsson T20 nasadil laťku low-endových telefonů opět o značný kousek výše. Koncepčně T20 vychází ze starších modelů T10 a T28. Ale pojďme se na něj raději podívat pěkně zblízka.

Design

pohled ze předuVzhledově toho není telefonu příliš co vytknout. Patříte-li do početné skupiny obdivovatelů značky Ericsson, "tédvacítka" vám určitě padne ihned do oka. Přístroj je velmi malý, pohodlně se vejde například do kapsy u kalhot, a v ruce sedí také dobře. Ericsson T20 disponuje odklápěcím aktivním flipem, sloužícím k přijmutí a ukončení hovoru. Námi testovaný model T20 byl tmavě šedý v kombinaci s velmi světle šedým (až bílým) předním panelem (včetně flipu). Ostatní barevné kombinace, v kterých budou tyto telefony dodávány, jsou: bílo-modrá, žluto-černá a hnědo-zlatá. Rozměry a hmotnost činí příjemných 101 x 54 x 28 mm a 128 g. Pravda, širší rozměr v kombinaci s malou výškou dělá z telefonu opticky tlouštíka, ale to mu z jeho přitažlivosti rozhodně neubírá. Baterie je mírně zaoblená a především díky tomu se vaše ruka s telefonem brzy skamarádí. Na zadní straně, přímo nad baterkou, se ještě nachází malá modrá kapička s logem výrobce a na opačné straně je vstup pro připojení externí antény. Celkový kompaktní dojem a příjemný design mírně narušuje pouze anténa, trčící z horní části přístroje.

Displej

Obsahuje tři řádky, je plněgrafický. Při zapnutí a vypnutí telefonu se na displeji zobrazí animace, včetně nápisu "Ericsson". Pohotovostní stavTu však můžete vypnout či změnit. Podsvícení displeje a klávesnice je modrozelené. Ikony i znaky, zobrazující se na displeji, jsou sice jasné a čitelné, ovšem i přesto je právě displej (jak tomu u většiny Ericssonů bývá zvykem) největší slabinou této značky. Neboť i když je třířádkový a vcelku přehledný, jeho titěrné rozměry mohou činit problémy lidem ze slabším zrakem, o wapování ani nemluvě. Osvětlení displeje lze vypnout.

Baterie

Ericsson T20 je napájen Lithium-Iontovým akumulátorem o kapacitě 1150 mAh. Výrobce uvádí jeho výdrž na 120-200 hodin v pohotovostním stavu nebo 240-600 minut hovoru. V běžném provozu, s občasným (cca 10 minut denně) voláním a psaním SMS, vydrží telefon v pohotovostním stavu bez problémů pět dní (120 hodin), což je velmi slušný výsledek. K úplnému nabití baterie dojde zhruba za 250 minut.

pohled ze zadu s baterkou venku

Ovládání

Pokud jste již dříve vlastnili některý ze starších typů telefonů Ericsson, a zvykli jste si na něj, nemějte obavy, v případě ovládání se budete cítit jako ryba ve vodě. Po odklopení aktivního flipu se před vaším zrakem objeví stříbrná klávesnice, včetně ovládacích tlačítek. Přímo pod displejem jsou dvě základní tlačítka: "YES" (potvrzení vybrané funkce, přijmutí / odeslání hovoru, vyvolání seznamu volání ap.) a "NO" (vypnutí / zapnutí telefonu, ukončení / odmítnutí hovoru nebo vybrané položky v menu, skok o úroveň výše). Mezi nimi je umístěno korekční tlačítko "C", sloužící k vymazání chybně napsaného znaku. Následují dvě klávesy se symboly pravé a levé šipky, které umožňují pohyb v menu. Na levém boku telefonu jsou ještě dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti.

pohled ze předu s otevřeným krytem

Menu

Funkce, kterými je tento malý, baculatý telefonek vybaven, patří mezi to nejpovedenější, co na něm naleznete. Samozřejmě nechybějí profily, hlasové funkce, datové a faxové služby, již zmíněný aktivní flip a v neposlední řadě také podpora WAPu. menuSystém menu, stejně jako ovládání telefonu, také nedoznaly vůči svým starším bratříčkům téměř žádných zásadnějších změn. V horní polovině displeje jsou zobrazeny ikony s položkami menu a v dolní části máte neustále na očích popis právě zvolené položky, kterou vyberete stisknutím klávesy "YES". Při stisku klávesy s šipkou doleva nebo doprava se na displeji objeví nabídka základního menu: Telefonní seznam, Zprávy, Údaje o volání, Nastavení, Doplňky, Služby WAP, Vlastní menu. Při pohybu v menu sice telefon reaguje již o něco rychleji, (než tomu bylo u předchozích modelů, ale stále to ještě není ono. Nejvýrazněji to pocítíte zejména v menu Zprávy.

Tóny

Na telefonu si můžete vybrat celkem z devatenácti různých typů vyzvánění. Druhy zvonění jsou dále rozlišeny na 4 jednoduchá zvonění, 11 melodií a 4 vlastní melodie. Hlasitost vyzvánění lze nastavit v sedmi různých úrovních (0-6). NápovědaDále můžete aktivovat vyzvánění vzrůstající, zvolit si odlišný způsob upozornění na přicházející hlasový hovor, faxové volání a datové volání, či vstoupit do editoru zvonění a nadefinovat si vlastní melodie. Stejně tak i v případě budíku a upozorňování na nově příchozí SMS zprávy si můžete vybírat z 19 různých variant. Tóny odezvy kláves lze také nastavit: tichý, cvaknutí, tón. Součástí standardního vybavení Ericssonu T20 je i vibrační zvonění.
Profily: Normální, Schůzka, Ve vozidle, Venkovní, Hlasitý odposlech, Domovský. U jednotlivých profilů můžete editovat například: Hlasitost vyzvánění, Zapnout tichý režim, Zesilování vyzvánění, Vibrátor, Povolené hovory, Přesměrovat hlasové hovory, Osvětlení ap.

Telefonní seznam

pohled z bokuDo interního seznamu telefonu lze uložit až 100 čísel, 10 e-mailových adres a 10 hlasových jmenovek, pomocí nichž můžete následně vyvolat hlasovým povelem 10 vybraných čísel ze seznamu. Prvních devět čísel v seznamu můžete také vyvolat rychlou volbou, tedy stisknutím dané klávesy a následně tlačítka "YES". V položce Skupiny si můžete vytvořit a pojmenovat různé skupiny lidí (například: kamarádi, kolegové, rodina ap.). Samozřejmostí je také možnost kopírování záznamů mezi jednotlivými seznamy (z karty do telefonu a naopak).

Zprávy

Displej sice není největší, ale zprávy se na něm píší dobře. Při samotném psaní telefon reaguje okamžitě a přesně. Na malá písmena přepnete hvězdičkou, mezeru a základní alfanumerické znaky vložíte "jedničkou", ostatní znaky a různé symboly klávesou "0". O poznání horší je to však s rychlostí v případě práce s dalšími položkami v submenu Zprávy. ZprávyNapříklad máte-li v telefonu uloženo několik SMS a chcete si je přečíst, jejich otevírání je záležitostí několika sekund. Při čtení zpráv se zobrazují první tři řádky na displeji a dále se pohybujete dolů pomocí klávesy s ikonou pravé šipky. Zprávu můžete kdekoliv v průběhu čtení přerušit stisknutím klávesy "YES" a následně ji smazat, odpovědět na ni, předat dál, volat číslo příjemce nebo číst další zprávu. Součástí menu zpráv jsou "Šablony", které umožňují vytvořit si pět nejpoužívanějších frází.

WAP

WAPEricsson T20 se zařadil do stále se rozrůstající skupiny low-endových telefonů, kterým dal jejich výrobce do vínku také WAP prohlížeč. I zde je podporovaná verze WAPu 1.1. Přístroj podporuje standardní rychlost 9,6 kbps. Velikost displeje však není na prohlížení WAPových stránek zrovna ideální.

Swatch Internet Time

eriksont20Ericsson T20 podporuje zajímavou funkci, která se nazývá "Swatch Internet Time". Ta umožňuje snadnější chatování (pomocí WAPu, samozřejmě). Swatch Internet Time je dílem (jak již název napovídá) švýcarské společnosti Swatch. Ta rozdělila den na 1000 jednotek. Aktuální čas v těchto jednotkách (anglicky "beat") se udává: @500. Tento čas je pro celý svět jednotný, pokud si tedy zvolíte konkrétní jednotku (např. @200), v které budete chatovat, může vám být úplně jedno, kolik to je vašeho lokálního času. Čas @000 odpovídá času přesně půlnoci, to jest 00:00 ve švýcarském městečku Biel (GMT +01:00).

Praktické funkce

Z ostatních šikovných funkcí, které vám usnadní život, může nový Ericsson nabídnout svým uživatelům hodiny, datum, budík, časovač, stopky, kalkulačku. Poslední v menu je položka s názvem Vlastní menu. Díky ní můžete telefon co nejblíže přizpůsobit svým potřebám. Je zde standardně nastaveno několik nejběžnějších funkcí typu vybrat profil, hlasitost vyzvánění, přidat číslo, ap. Poslední položka Editovat vlastní menu umožní, jak již sám název napovídá, měnit nastavení a přidávat (a také odebírat) libovolné funkce do této složky.

Hry

Pro ty hravější jsou zde k dispozici také čtyři zábavné hry: E-Maze, Tetris, Erix, Ballpop. hraPrvní hrou je klasické bludiště, kde sbíráte puntíky a unikáte pronásledovatelům. Tetris je již dnes snad zbytečné představovat. Ve hře Erix ovládáte kurzor pohybující se nahoru a dolů hracím polem. Vaším úkolem je hrací pole celé zabarvit tmavě, zároveň se však musíte vyvarovat srážce z dvěma záškodníky, kteří se vás snaží trefit. Principem poslední hry (Ballpop) je rozbíjet zeď kurzorem, který zároveň lítá v hracím poli sem a tam. Musíte jej tedy chytat a odrážet zpět, proti jednotlivým částem zdi, která neustále roste proti vám.

Kam pro T20?

Tato otázka je trochu problematická. Ericsson T20 sice na trhu je, ovšem jeho budoucnost je zatím značně nejistá. V současné době je v České republice distribuován prostřednictvím nezávislých distributorů, společností Cellular Star a GSMobil Communications. Jeho cena se pohybuje v rozmezí 9.000 až 12.000 Kč. To je na low-endový telefon opravdu poměrně dost. Paradox je v hlavně tom, že v této cenové relaci dnes seženete sice o něco starší, zato však podstatně dokonalejší "manažerský" Ericsson R320.

pohled ze shora

Naši operátoři zatím o "tédvacítku" neprojevili zájem, a to je rozhodně obrovská škoda. Na druhou stranu se jim nemůžeme divit. Největší vinu na tom rozhodně nese neblahá zkušenost z minulého roku s Ericssony T10, kdy výrobce nebyl schopen dodat na náš trh dostatečné množství těchto telefonů v jiné barvě než růžové či žluté. Nicméně doufejme, že naši milí provozovatelé GSM sítí změní brzy názor a dočkáme se v dohledné době předplacených sad s Ericssony T20. A to za přijatelnější cenu.

Závěrem bychom rádi poděkovali společnosti Cellular Star za to, že nám Ericsson T20 zapůjčila.

Výrobce: Ericsson Konektor externí antény Ano
Typ: T20s Potvrzení o doručení SMS Ne
Rozměry: VxŠxH (mm) / Hmotnost (g) 101 x 54 x 28 / 128 Čeština Ano
Doba pohotovosti (h) / hovoru (min) 120-200 / 240-600 Vibrační vyzvánění Ano
Pásma GSM 900 / 1800 Hodiny / budík / datum / kalkulačka Ano / Ano / Ano / Ano
Akumulátor: typ, kapacita Li-Ion, 1150 mAh Hry / počet Ano / 4
Nabíječka / doba nabíjení (h) Cestovní / 4 Hlasitý odposlech Ne
Displej Grafický, tři řádky IrDA port Ne
Formát karty Plug-in Připojení k PC přes sériový kanel Ano
Paměť telefonního seznamu 100 Konferenční hovor Ano
Paměť pro SMS v telefonu 10 Blokování hovorů Ano
Volané / prijaté / zmeškané hovory 20 dohromady WAP Ano
Vyzváněcí tóny 14 Data / Fax Ano / ano
Vlastní melodie / počet Ano / 4 HSCSD Ne
Hlasové vytáčení Ano GPRS Ne
Hlasové přijmutí a odmítnutí hovoru Ano Konvertor měn Ne
Pevná volba Ano SIM lock Ano
Rychlá volba Ano Vypnutí mikrofonu (Mute) Ne

Autor:
  • Nejčtenější

Hozená rukavice všem soupeřům. Test iPhonu 15 Pro Max

Letošní iPhony jsou na první pohled jen mírnou evolucí loňských modelů. Jenže detailní pohled především na modely Pro...

iPhone 15 Pro Max neobstál v testu odolnosti. Záda rychle prasknou

Ačkoliv se Apple při prezentaci nových iPhonů série Pro chlubil titanovým rámečkem s větší odolností, novinky se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nestihli jste to? Tak si na vrcholný iPhone 15 počkáte, nebo dost přeplatíte

Ať už je důvodem nečekaně vysoký zájem, nedostatečné skladové zásoby či kombinace obojího, tak si zájemci o vrcholný...

Našli jsme nejlevnější smartphony s prémiovými funkcemi drahých modelů

Prémiové smartphony umí to, co levnější přístroje nezvládnou. Rozdíl je v několika funkcích, které jsou doposud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neuvěřitelné, Honor dostal tloušťku skládačky na úroveň obyčejného mobilu

Jednou z nevýhod skládacích telefonů je větší tloušťka těla. Logicky, skládačka není o tom, že se vezme obyčejný mobil...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Je odolný a vidí v noci či teplo jako Predátor. Test Doogee V20 Pro

Je to multifunkční tank, nebo jen další z tuctu odolných smartphonů čínského původu? Zjistili jsme, že model V20 Pro od...

Hozená rukavice všem soupeřům. Test iPhonu 15 Pro Max

Letošní iPhony jsou na první pohled jen mírnou evolucí loňských modelů. Jenže detailní pohled především na modely Pro...

Elektromobilka představila nadupaný smartphone. Kupuje se přes aplikaci

Do mobilního byznysu se pustil nečekaný hráč. Výrobce elektromobilů Nio představil smartphone s prozaickým jménem Nio...

Novinky vivo jsou potěšením pro mobilní fotografy. Nyní jsou za akční ceny

Advertorial Fotoaparáty jsou silnou stránkou modelů vivo V29 a vivo V29 Lite. Mají optickou stabilizaci a první model pak i...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...