Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ze zákopů až na Měsíc

Motorola se po skončení 2. světové války vyšvihla na předního dodavatele americká armády. Pro běžné zákazníky měla televizory, autorádia, radiotelefony a pagery, pro průmysl tranzistory, procesory a telekomunikační infrastrukturu. A komunikační moduly se značkou Motorola také přenášely přímý přenos z přistání na Měsíci.

O osudu dnešní Motoroly rozhodovalo několik poválečných let. Během nich se musela správně rozhodnout, které obory vývoje bude upřednostňovat a na jakého zákazníka se zaměří. Z války vyšla Motorola jako přední dodavatel komunikační techniky a elektroniky pro americkou armádu. Po zapojení USA do bojů prudce vzrostla potřeba krystalů pro armádní vysílačky a radary. Ministerstvo obrany oslovilo Galvin Mfg. Corp. s požadavkem na zajištění dodávek více než 35 milionů krystalů. Na takový požadavek nebyly Galvinovy továrny stavěny, takže bylo nutné oslovit i ostatní konkurenční firmy. Galvin Mfg. Corp. se nakonec podařilo i s tímto postupem armádní požadavky uspokojit. Díky tomu se z malé předválečné společnosti s ročním obratem 10 milionů dolarů stala po válce poměrně velká společnost s obratem 250 milionů dolarů.

Vývojové centrum Motoroly z válečných letDrtivá většina výrobků byla prodávána pod značkou Motorola, takže v roce 1947 došlo ke kroku, který se už dlouho očekával. Došlo k přejmenování společnosti Galvin Mfg. Corp. na Motorolu. Tím došlo k odstranění nálepky rodinného podniku, což ovšem neznamená, že by Galvinové ztratili v této společnosti vliv. Např. současný CEO Motoroly je Christopher Galvin a mezi jednotlivými řediteli najdete i Boba Galvina, syna Paula Galvina.

V roce 1944 dodala Motorola (tedy ještě pod starým jménem společnosti) první komerční vysílačkový systém. Zákazníkem byla taxíkářská společnost v Clevelandu. Spousta firem začala zjišťovat, že se jí spojení mezi centrálou a jednotlivými pracovníky či pracovišti vysílačkami vyplatí. V roce 1947 Motorola představila svůj první trunkový systém. A o pět let později už měla v nabídce více než sto modelů obousměrných vysílaček.

Radiotelefon MotorolaJako velmi dobré rozhodnutí se ukázala být podpora bezdrátových přenosů v pásmu mikrovln. Mikrovlné přenosy se totiž ukázaly jako velmi praktické a efektivní a začaly se v USA ihned po válce masivně využívat. A protože Motorole se povedlo zachytit tento trend velmi brzy, mělo v roce 1952 dvě třetiny mikrovlnných systémů v USA značku Motorola.

O několik let později, v roce 1955, představila Motorola první pager a zprovoznila pagingovou síť v městské nemocnici v New Yorku. V těchto letech také Motorola začala prodávat první radiotelefony. Zákazníky byly především státní instituce a těžařské společnosti. Provoz radiotelefonu byl dražší, ale pohodlnější než vysílačky. Během dalších desetiletí se radiotelefony začaly rozšiřovat do spousty firem a mezi bohatší osoby.

Segment domácích spotřebičů Motorola citelně zasáhla svým prvním televizorem. Jmenoval se Golden View, měl sedmipalcovou černobílou obrazovku a uveden na trh byl v roce 1947. Během jednoho roku se jich vyrobilo více než 100 tisíc kusů. Počet modelů televizorů se rozšiřoval a v roce 1956 už Motorola dokázala vyrábět i barevné obrazovky.

Doslova převrat nastal v elektrotechnickém průmyslu po objevu tranzistoru. První veřejná prezentace této součástky proběhla v roce 1948 (objevili ji v Bell Labs), Motorola získala licenci na jejich výrobu v roce 1952. Začala je masově vyrábět, a to byl zřejmě nejdůležitější milník v historii Motoroly. Stala se totiž jak dodavatelem koncových výrobků a systémů, tak dodavatelem součástek pro konkurenční výrobky. A z toho těží dodnes. A když byl v roce 1958 objeven integrovaný obvod, mohla Motorola ovládnout trh s křemíkovými součástkami.

Televizor Golden ViewV roce 1974 představila Motorola svůj první mikroprocesor - pojmenovaný 6800. V té době vrcholila ropná krize, a proto o něj projevil zájem automobilový koncern General Motors. Tento procesor byl použit k řízení vstřikování paliva a kontrole emisí. Byť skeptici namítali, že mikroprocesor v motoru je nesmysl, po výrazném snížení spotřeby u takto vybavených automobilů museli uznat opak. Po tomto úspěchu začal mikroprocesory od Motoroly odebírat i Ford. Mikroprocesory Motoroly začaly pronikat i dalších oblastí průmyslu. V 80. letech začala s Motorolou spolupracovat IBM na vývoji průmyslových informačních systémů.

Když americký prezident Kennedy odstartoval projekt Apollo, byla oslovena většina amerických technologických firem, včetně Motoroly. Ta dodávala komunikační moduly a spokojenost s nimi vedla k tomu, že většina komunikačních zařízení použitých NASA má značku Motorola. K vývoji vlastních telekomunikačních satelitů se Motorola dostala v 70. letech, kdy se podílela na satelitech pro GPS (globální poziční systém). Zatím posledním výrazným počinem ve vesmíru byla pro Motorolu satelitní síť Iridium. Tento projekt se v Motorole plánoval od začátku 90. let a skončil naprostým fiaskem. V současnosti stále není jasné, jestli se satelity za několik miliard dolarů nechají shořet v atmosféře nebo se najde nějaký kupec.

Motorola DynaTACMnohem lépe se Motorole daří na trhu s mobilními telefony. Radiotelefony dělala už dříve, k celulárním (mobilním) telefonům se dostala v roce 1972, kdy spolu s AT&T začala budovat analogovou mobilní síť ve Spojených státech. V roce 1983 představila Motorola svůj první mobilní telefon - DynaTAC. A od té doby patří Motorola mezi tři největší výrobce mobilních telefonů na světě. Silná je také v dodávkách operátorům, u nás je jejím zákazníkem např. RadioMobil.

Poválečná historie Motoroly už možná není tak zajímavá jako její meziválečné začátky, ale dobře ilustruje, jak se Motorola dostala tam, kde dnes je. Motorola dnes dokáže vyrábět obyčejné tranzistory přes spotřební elektroniku a mobilní telefony až po satelitní sítě.

O historii Motoroly od založení až po konec 2. světové války se dočtete zde.

  • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Trh s rozkládacími smartphony přinesl dvě velká překvapení

11. června 2024  7:02

Rozkládací smartphony nabírají na síle. Jejich popularita je stále větší a tvoří už významný podíl...

Mobil s takovou výbavou se na dovolené hodí. Jak jej sehnat nejlevněji?

17. června 2024

Spousta z nás seká na dovolené jednu fotku za druhou. Když však přijde na řadu focení vzdálenějších...

Dobrá výbava má jednu zásadní trhlinu. Test Infinixu Note 40 Pro

16. června 2024

Značka Infinix na českém trhu bojuje o své místo především ve střední třídě telefonů. Model Note 40...

Díky hodinkám Applu odhalila zloděje svého kufru. Policie jí však vyčinila

15. června 2024

Pro studentku univerzity na Floridě to byla neobvyklá situace. Kufr, který si běžně bere na palubu,...

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...