ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Radek Cihla, MF DNES

Zákaz mobilů v autobusech je nezákonný, dopravci slíbili změnu

  • 82
Společnosti, které provozují autobusovou či železniční dopravu, nemohou podle ministerstva dopravy cestujícím zakázat používat mobilní telefony. Přesto tak některé společnosti činí.

Například firma Connex Východní Čechy, divize jednoho z největších dopravců v Česku Veolia Transport, byla však jiného názoru a zákaz používání mobilů má ve svých přepravních podmínkách začleněný. - více zde

„Zapracovat zákaz používání mobilních telefonů do smluvních přepravních podmínek je v rozporu s právními předpisy. Mobilní telefon lze totiž nesporně používat způsobem a k účelům, kdy nedochází k rušení či obtěžování ostatních cestujících,“ uvedla Ivana Jelínková z tiskového odboru ministerstva dopravy. Podle právníků úřadu jde například o psaní textových zpráv, poslech hudby se sluchátky, ale i běžně hlasitý hovor.

Společnost Connex Východní Čechy, která v Královéhradeckém kraji patří k největším provozovatelům autobusové dopravy, zákaz používání mobilů údajně začlenila do svým přepravních podmínek kvůli stížnostem cestujících již před několika lety. „Pokud ale náš předpis ministerstvo považuje za protiprávní, tak ho okamžitě změníme,“ řekl ředitel společnosti Jindřich Poláček.

Dopravce musí vydat smluvní přepravní podmínky a cestující na ně zakoupením jízdenky přistupuje. Předpisy ale nesmí být v rozporu s uzákoněným přepravním řádem. Ten kromě jiného cestujícím zakazuje, aby se v dopravním prostředku chovali hlučně či používali hlasitě audiovizuální techniku. Cestujícího, který to nedodrží, může personál vykázat z autobusu nebo mu uložit pokutu do jednoho tisíce korun.

„Případy používání telefonu způsobem rušícím okolí lze  posuzovat stejně, jako u ostatní audiovizuální techniky,“ řekla Jelínková. Dopravce by podle ní ale zřejmě mohl ve smluvních přepravních podmínkách uvést jako příklad jednání, které ruší ostatní cestující, nepřiměřeně hlasité telefonování nebo vyzvánění, a takové jednání pak postihnout.

Pokud jsou ustanovení dopravce v rozporu s právními předpisy, může dopravní úřad, například po stížnostech cestujících, nařídit změnu. „Když by dopravce v takovém případě uložil sankci, musí se cestující domáhat nápravy občanskoprávní cestou,“ uvedlo ministerstvo dopravy.

Šéf východočeského Connexu Poláček již dříve připustil, že řidičům sdělí, aby dodržování předpisu o zákazu používání mobilních telefonů striktně nevyžadovali. V rámci republiky je toto nařízení spíše raritou. Například v Praze, kde dopravní podnik ročně přepraví 1 181 405 000 lidí, je telefonování v autobusech povoleno. Podle dostupných informací jsou dále mobily zakázané například ve Žďáru nad Sázavou na Vysočině, ale jen ve třech autobusech městské hromadné dopravy. Ve vozidlech je prý elektronika, kterou by mobily mohly poškodit.