Téma týdne: Ovládání počítačů Apple telefony Sony Ericsson

  • 14
Málokdo ví, že mobilním telefon Sony Ericsson s Bluetooth technologií můžete počítač také jednoduše a poměrně pohodlně ovládat. Bohaté možnosti nastavení hned dvou dostupných aplikací určitě předčí vaše požadavky.

Nejběžnějšími periferiemi pro ovládání počítače jsou bezesporu myš a klávesnice. Málo kdo ovšem ví, že dnešní počítače lze ovládat také mobilním telefonem vybaveném Bluetooth čipem. Že lze tímto způsobem ovládat linuxové počítače není žádnou novinkou, ovšem ovládání jablečného počítače přes modrozubý telefon je bezesporu tím nejjednodušším. Pro MacOS X jsou k dispozici dva programy: Romeo 0.9 a Salling Clicker.

Romeo 0.9

Tento freewarový nástroj nevyžaduje instalaci - stažený archív stačí pouze rozbalit do libovolné složky. Obrazovka programu připomíná malý terminál. K dispozici máte dvě tlačítka:

  • Connect - pro připojení k vašemu mobilnímu telefonu Sony Ericsson,
  • Options - nastavení a ovládání programu.
Menu Options nabízí množství užitečných voleb. Pro připojení mobilního telefonu slouží tlačítko Select Phone, které vám zobrazí standardní systémový vyhledávací dialog. Po nalezení vašeho telefonu (ten musí být ve zjistitelném režimu) již musíte pouze zadat shodný číselný klíč na obou zařízeních. Možnost Ring Actions umožňuje nastavení chování telefonu při příchozím hovoru; Romeo tak dokáže nejen automaticky ztišit zvukový výstup počítače, ale třeba také spustit šetřič obrazovky či jakýkoli předem připravený Apple Script.

Nyní již zbývá jediné - nalistovat ve svém mobilním telefonu menu Příslušenství, zde zvolit Romeo a rázem můžete ovládat hlasitost připojeného počítače stejně dobře, jako hudební přehrávač iTunes nebo kurzor myši na obrazovce. Přestože jsme měli k praktické použitelnosti této náhrady myši zprvu nedůvěru, velmi rychle jsme museli náš názor pozměnit. Počítač byl joystickem mobilního telefonem ovládatelný bez sebemenších problémů a skutečně v reálném čase.

Salling Clicker

Salling Clicker (dále jen SC) je komerční aplikace, za jejíž používání budete muset zaplatit necelých deset amerických dolarů. Naštěstí si můžete ze stránek výrobce stáhnout třicetidenní demoverzi. Na rozdíl do Romea vyžaduje tato aplikace instalaci na pevný disk počítače, kde si vezme necelé dva megabajty prostoru.

SC se neinstaluje jako samostatná aplikace, ale najdete jej jako součást Nastavení systému. Ke svému správnému chodu vyžaduje MacOS X ve verzi 10.2.4, o čemž vás upozorní až po prvním pokusu o připojení k mobilnímu telefonu. Jen pro úplnost dodávám, že Romeo 0.9 bez problémů funguje také se starší verzí 10.2.2.

Nastavení možností je soustředěno do tří záložek, jejichž možnosti jsou stejné jako u Romea. Na první záložce Phone Menu můžete upravit menu, které se bude objevovat na připojeném mobilním telefonu pod položkou Příslušenství. Na dalších dvou záložkách můžete nastavit chování počítače a telefonu v případě příchozího hovoru či tehdy, dostane-li se telefon zpět do dosahu Bluetooth spojení s počítačem.

Tak který?

Podle našich zkušeností vám zcela jistě bude vyhovovat Romeo 0.9, který přebíjí svého soupeře především nulovou cenou a podporou starší verze operačního sytému. Otázkou zůstává, nakolik je možnost ovládání počítače mobilním telefonem potřebná či užitečná. Známe však jednoho člověka, který tento způsob ovládání využívá poměrně aktivně: místo do MP3 přehrávače má sluchátka připojena do iBoku ukrytého v baťůžku na zádech a mobilním telefon ovládá přehrávání i hlasitost. Jednoduše a účelně.