TELeKONOM: Aliatel končí s investicemi...

... protože tvrdí, že jeho síť už je dobudovaná; britské firmě Marconi klesly v prvním fiskálním čtvrtletí tržby a zvětšila se její ztráta; druhý největší ruský operátor Vimpelcom chce fúzovat s menším konkurentem MegaFonem; belgický Belgacom zvýšil v prvním pololetí provozní zisk o 10 procent.

HRADEC KRÁLOVÉ - Telekomunikační firma Aliatel s dalšími velkými investicemi do své sítě nepočítá. "Naše síť je dobudovaná a další investice jako v prvních letech již nebudou třeba," řekl včera novinářům generální ředitel společnosti Bernhard Fanger. O útlumu investic svědčí výsledek prvního pololetí, kdy firma investice snížila o dvě třetiny na 128 milionů korun.

Od roku 1997 Aliatel investoval celkem přes 4,5 miliardy korun. Vrcholu jeho investiční aktivity dosáhly v roce 2001 sumou 1,3 miliardy korun. Loni již firma investice snížila na necelých 900 milionů korun. Aliatel od roku 1996 zatím nikdy nevytvořil zisk a naakumuloval ztráty za celkem 2,3 miliardy korun. Podle Fangerova vyjádření by i letos měl mít ztrátu, která bude výrazně menší než loňský propad 719 milionů korun. Do zisku se chce firma poprvé dostat v roce 2005. Loňské tržby firmy dosáhly 1,9 miliardy korun. 

Přesný údaj o současném počtu počtu klientů Fanger nesdělil. Uvedl pouze, že jich je výrazně přes 10.000. Například ve východních Čechách mezi zákazníky Aliatelu patří Východočeská energetika, Východočeská plynárenská, Aliachem, Foxconn, Elektrárny Opatovice, ETA Hlinsko, Paramo. Společnost jim poskytuje kombinaci datových, hlasových a internetových služeb. 

Celkem 40 procent akcií Aliatelu drží německá RWE, po 10,33 procenta akcií mají Severomoravská energetika, Jihomoravská energetika, Jihočeská energetika a Západočeská energetika. Zbytek drží Pražská energetika a Severočeská energetika, každá s podílem 9,33 procenta.

LONDÝN - Britskému výrobci telekomunikačních zařízení Marconi Corporation Plc se v prvním fiskálním čtvrtletí prohloubila provozní ztráta na 43 milionů liber z 28 milionů liber za předchozí tři měsíce. Společnost to uvedla ve včerejší zprávě. Důvodem větší ztráty byl pokles tržeb, které se snížily na 367 milionů liber ze 429 milionů za předchozí čtvrtletí. Marže provozního zisku bez odpisů nehmotného majetku a jednorázových položek se přitom společnosti snížila na 22,6 z 24,5 procenta. Před rokem dosáhla tato zisková marže 18,2 procenta. 

Marconi byl nucen prodat některá aktiva a propustit 6000 lidí. Celková hodnota restrukturalizace dosáhla čtyř miliard liber, tedy 6,3 miliardy dolarů. Koncern, který vypadl z obchodování na akciové burze, doufá, že své akcie uvede na americkou burzu Nasdaq na konci příštího měsíce.

Tok hotovosti měl Marconi na provozní úrovni pozitivní již třetí čtvrtletí za sebou. Kdysi symbol britského průmyslu měl na konci června v bance hotovost a začal splácet dluh, který má nově restrukturalizovaný. Firma je přesvědčena, že svou finanční restrukturalizaci a celkovou reorganizaci dokončila úspěšně, napsala agentura Reuters.

MOSKVA - Druhý největší ruský mobilní operátor Vimpelcom posoudí možnost fúze s menším konkurentem MegaFon. Oznámila to včera  společnost, která tak naznačila, že by v ruském telekomunikačním průmyslu mohlo dojít k výrazným změnám. Vimpelcom nechá svého hlavního akcionáře, firmu Alfa Group, koupit podíl ve společnosti MegaFon a společně pak posoudí možnou fúzi obou operátorů. Vimpelcom je zčásti kontrolován norskou firmou Telenor a MegaFon švédsko-finskou společností TeliaSonera.

Firma Vimpelcom dnes rovněž oznámila, že za druhé čtvrtletí vykázala čistý zisk 52,6 milionu dolarů při tržbách 304,4 milionu dolarů. Výsledky tak překonaly očekávání analytiků, kteří počítali se ziskem 49 milionů a tržbami 290 milionů dolarů, napsala agentura Reuters. Konzultační společnost AC&M tento měsíc oznámila, že počet uživatelů mobilních telefonů v Rusku se na konci července zvýšil zhruba o polovinu na 26,88 milionu osob z 18 milionů v závěru loňského roku.

BRUSEL - Dominantní belgická telekomunikační skupina Belgacom zvýšila v prvním pololetí roku provozní zisk o více než deset procent díky růstu tržeb. Firma to včera oznámila s tím, že pokles u hlasových služeb kompenzovaly přínosy z restrukturalizace a růst v oblasti přenosu dat. 

Firma uvedla, že zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) vzrostl o 14 procent na 1,17 miliardy eur z 1,03 miliardy ve stejném období loňského roku. K nárůstu podle ní přispěl restrukturalizační program, v rámci kterého Belgacom snižuje náklady, aby posílil efektivitu. Provozní příjmy se zvýšily o 3,8 procenta na 2,73 miliardy z předchozích 2,63 miliardy eur. Čistý zisk prudce vzrostl na 536 milionů ze 14 milionů eur díky jednorázovým příjmům souvisejícím s restrukturalizací.

Společnost Belgacom je jeden z mála evropských telekomunikačních operátorů, kteří nemají prakticky žádný dluh. Firma totiž v letech prudkého růstu telekomunikačního sektoru odolala pokušení investovat vysoké částky do akvizicí a mobilních služeb třetí generace, připomíná agentura Reuters.