Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

T-Mobile zrychluje GPRS

Nejrychlejší datové přenosy přes GPRS v současnosti poskytuje síť T-Mobile. A to nejen díky dříve představeným kompresním službám GPRS Speed, ale i zavedením podpory nových kódovacích schémat. Chcete vědět, o jak se můžete přes GPRS připojit i vy a o kolik je T-Mobile rychlejší než konkurence?

Pokud se připojujete k internetu prostřednictvím datových přenosů GPRS a hledáte operátora s nejvyšší maximální přenosovou rychlostí, potom vyzkoušejte síť T-Mobile. Už dříve totiž RadioMobil představil služby GPRS Speed a Speed Plus, které komprimují přenášená data; včera oznámil zahájení implementace nových kódovacích schémat do sítě, které dále zvednou přenosovou rychlost. Nyní je vyšší rychlost dostupná v Brně a na některých dalších místech České republiky. Na většině míst v síti T-Mobile budou vyšší rychlosti fungovat v průběhu ledna příštího roku.

Jak funguje GPRS a kódovací schémata?

Datové přenosy GPRS (i HSCSD) fungují na principu slučování komunikačních kanálů. Každá vysílací frekvence mobilní sítě je rozdělena na osm logických kanálů (timeslotů). Pro hovor stačí použít jenom jeden kanál; pro GPRS se jich používá více. Nejčastěji se sdružují čtyři pro komunikaci směrem ze sítě na mobil (download) a jeden nebo dva pro opačnou komunikaci (upload). Síť zvládne mnohem více, ale určující jsou schopnosti mobilu. U těch se proto udává za položkou GPRS ještě parametr – například 4+1 – vyjadřující schopnost mobilu sdružovat timesloty při používání GPRS.

Přenosová rychlost při použití GPRS se u mobilů neudává, záleží totiž na použitých kódovacích schématech. Kódovací schéma určuje, jaká část fyzické přenosové kapacity timeslotu se použije pro samotná data a kolik se věnuje pro opravné a řídící informace. Platí, že v případě horší kvality signálu je potřeba vysílat velké množství opravných a řídících informací, ze kterých se dopočítávají chybně přenesená data.

Kódovací schémata pro GPRS jsou čtyři. Označují se CS1 až CS4 (z anglického Coding Scheme). Všechny tři české mobilní sítě až dosud používaly kódovací schémata CS1 a CS2. RadioMobil oznámil, že od ledna bude ve většině sítě dostupná podpora kódovacích schémat CS3 a CS4. V praxi to znamená, že se rychlost datového spojení téměř zdvojnásobí (nejčastěji se při přenosu používá CS2).

Kódovací schémata CS3 a CS4 mají ale jednu nevýhodu: jsou nepoužitelná v okamžiku, kdy máte horší (slabší) signál. Proto bude nejrychlejší schéma dostupné jenom v místech s velmi dobrým pokrytím a minimálním rušením (interferencemi). Zákazníci z toho ale nemusí mít těžkou hlavu – o volbu kódovacího schématu se totiž stará síť a mobilní telefon. Máte tak jistotu v tom, že data budete přenášet nejrychleji, jak to na daném místě a při konkrétní konfiguraci sítě a mobilu standard GPRS umožňuje. CS3 a CS4 podporuje většina mobilů s GPRS.

 

CS1

CS2

CS3

CS4

1 timeslot

9,05 kb/s

13,4 kb/s

15,6 kb/s

21,4 kb/s

4 timesloty

36,2 kb/s

53,6 kb/s

62,4 kb/s

85,6 kb/s

K čemu GPRS Speed?

Rychlejší kódovací schémata se používají v kombinaci se službami GPRS Speed a Speed Plus, takže přenos je obecně rychlejší už jenom kvůli kódovacím schématům a také díky tomu, že se po komprimaci přenáší méně dat. To má ještě jeden efekt: za stejná data platíte méně, protože jsou přenesena v komprimované podobě (a platí se až za zkomprimovaná data, ne za původní).

Služba GPRS Speed se nastavuje prostřednictvím webové stránky – nastavovací okno se objeví při prvním připojení přes GPRS. Nastavení se dá změnit i později ze stránek T-Mobile. Optimalizuje se jenom přenos HTML stránek a souborů JPEG a GIF. GPRS Speed Plus vyžaduje nainstalování programu do počítače, který ale poté umí komprimovat i přenos e-mailů a má více možností nastavení. Služby GPRS Speed a Plus jsou zdarma, stejně jako používání kódovacích schémat CS3 a CS4.

Eurotel nemá o rychlejší GPRS zájem?

Podle tiskového mluvčího Eurotelu Jana Kučmáše se náš nejstarší operátor na spuštění podpory CS3 a CS4 v nejbližší době nechystá. Důvodů je několik; zákazníci Eurotelu používají pro připojení k internetu a stahování a odesílání e-mailů častěji HSCSD než GPRS. HSCSD ale jiným kódovacím schématem zrychlit nelze, protože nejsou telefony, které by to podporovaly. To platí i o přidání dalšího timeslotu – v současnosti Eurotel nabízí HSCSD v konfiguraci 3+1 nebo 2+2. Možnost 4+1 podporuje jen několik málo mobilů, které u nás nejsou dostupné.

Dalším důvodem je to, že implementace dalších kódovacích schémat není zadarmo. Požadavek na zvýšení rychlosti u GPRS prý ani Eurotel nemá z průzkumů mezi svými zákazníky. Pokud ti totiž používají pro internet HSCSD a použití GPRS je naopak velmi oblíbené při wapování, tak ani vyšší rychlost nevyžadují, protože ji neocení. GPRS se ale používá pro přenos multimediálních zpráv a videopřenosy.

Podle našeho názoru tak Eurotel dříve nebo později CS3 a CS4 zavede. Pokud totiž budou jeho zákazníci intenzivně posílat MMS a sledovat televizi na mobilu, potom budou pro přenesení stejného množství dat po implementaci CS3 a CS4 potřebovat méně timeslotů, což uvolní kapacitu pro další zákazníky a Eurotel nebude muset posilovat síť přidáváním dalších fyzických frekvencí.

Jak je CS4 ve skutečnosti rychlé?

RadioMobil při představování služby provedl i malý test. Na stejném místě (uvnitř své budovy v Londýnské ulici, za prodejnou) se připojil ze dvou notebooků přes Siemensy S45 k internetu přes GPRS v síti T-Mobile a Eurotel. Předvádění toho, jak rychle se stránky natahují při používání kódování CS4, je hezké, ale o samotné rychlosti nic neřekne. Takže došlo na praktické měření rychlosti prostřednictvím webové aplikace na stránkách společnosti UPC věnované uživatelům kabelové internetové sítě Mistral. Měřič rychlosti najdete zde – můžete si vyzkoušet, jak rychle jste připojení k internetu vy.

 

Eurotel                     T-Mobile

Výsledky dopadly podle očekávání: v síti T-Mobile bylo GPRS více než dvakrát rychlejší. Síť Eurotelu v tu chvíli evidentně nabízela jenom konfiguraci 3+1 (maximální rychlost při CS2 je 40,2 kb/s); T-Mobile běžela na 4+1 při CS4. Výsledky měření najdete na obrázcích. Eurotel dosáhl 37,7 kb/s, T-Mobile 83,7 kb/s.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Do konce měsíce výhodná střední třída. Test smartphonu Vivo V40 SE

28. dubna 2024

Vivo uvedlo do střední třídy smartphonů zajímavý stylový model V40 SE. Ten je důkazem toho, jak...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...