Došla jim trpělivost se smombies. Vyvinuli proto speciální varovný systém

  20:07aktualizováno  20:07
Svůj zrak často fixují na displeje smartphonů, kvůli čemuž zcela ignorují okolní dění. Bezhlavě pak třeba vstupují do vozovky pod kola projíždějících vozů. Jihokorejský stavební ústav proto vyvinul speciální varovný systém, který má předcházet dopravním nehodám způsobeným takzvanými smombies.

K jeho testování si vybral jihokorejské město Ilsan, které je předměstím Soulu. Jižní Korea je podle agentury Reuters místem s největší penetrací smartphonů na světě. Podnětem k vývoji nového varovného systému tak byly především obavy z nárůstu počtu vážných dopravních nehod způsobených právě mobilem zaujatými chodci.

Mezi vyspělými zeměmi totiž Jižní Korea patří mezi ty s nejvyšším počtem smrtelných dopravních nehod. Například v roce 2017 při nich podle statistik zemřelo více než 1 600 chodců, což je přibližně 40 % z celkového počtu obětí dopravních nehod.

Varovný systém Korejského státního ústavu pro stavebnictví a stavební technologie (KICT) je specifický tím, že využívá radar a termální kamery. Vývojáři si od něj slibují, že chodce přiměje k odlepení zraku od displeje mobilu. Jejich systém kombinuje obvyklý vizuální prvek, tedy do vozovky zabudovaná blikající světla běžně upozorňující řidiče na přítomnost přechodu s laserovým varováním promítaným přímo pod nohy chodců, kteří se chystají vstoupit do vozovky.

Sdělení v něm obsažené chodce vyzývá třeba k vyčkání kvůli blížícímu se vozu. Chytrý přechod kromě toho posílá ještě varovnou notifikaci přímo na displej smartphonu nepozorného chodce. Systém působí promyšleně, ale není bez trhlin. Tou první je fakt, že se omezuje pouze na přechody, mobilem zaujaté chodce přecházející mimo ně tak na blížící se vůz nikterak neupozorní. A co se mobilní aplikace týče, tak rozhodnutí o její instalaci je patrně výhradně na samotném uživateli.

Obyvatelé Ilsanu si nicméně tento varovný systém chválí. Cítí se díky němu prý bezpečněji, donutí je totiž rozhlédnout se okolo sebe. Přiznávají, že telefon je často pohltí natolik, že pozornost okolnímu provozu prostě nevěnují.

Vedoucí pracovník stavebního ústavu Kim Jong-hoon je přesvědčen, že taková varování jsou vzhledem ke zvyšujícímu se počtu nehod na přechodech pro chodce nezbytná. Věří, že právě jejich systém přiměje chodce k větší ostražitosti.

Nejde nicméně o nikterak levnou záležitost. Náklady na jeden chytrý přechod činí totiž 15 milionů wonů, tedy v přepočtu zhruba 300 tisíc korun. Varovný systém využívající radary a termální kamery je prozatím instalován pouze na vybraných přechodech v Ilsanu, ale korejský stavební ústav očekává, že se ujme po celé zemi.

Smartphony jsou mezi Jihokorejci velmi oblíbené. Například v roce 2017 jej podle průzkumu agentury Pew Research Center vlastnilo přibližně 94 % dospělých. Ve stejném roce přitom například v USA vlastnilo chytrý telefon jen 77 % dospělých, v Japonsku, tedy v zemi moderních technologií to bylo dokonce pouze 59 %.

Se smombies bojují všude po světě

S takzvanými smombies (kombinace anglických slov smartphone a zombie), tedy lidmi zahleděnými do svých smartphonů bojují i mnohá další světová města. Například východočínské Wen-čou na svém území zakázalo „činnosti ohrožující vozidla a chodce“. A tak mobilním uživatelům, kteří při přecházení ulice jakkoli používají mobil, hrozí pokuta. Ta je nicméně směšně nízká (více viz Ulici přecházela s mobilem v ruce. Dostala pokutu v přepočtu 33 korun).

Jiné čínské město pak před místním nákupním centrem vyhradilo pro tyto lidi speciální pruh. Ti v Si-anu dokonce dostali i vlastní přezdívku, nazývají je zde kmenem skloněných hlav (více viz Kmen skloněných hlav v ohrožení. U obchodního centra mají speciální pruh).

Řešení této problematiky, které je blízké tomu jihokorejskému, zavedlo již v roce 2017 například nizozemské město Bodegraven-Reeuwijk. Zdejší radnice se totiž rozhodla vybrané přechody opatřit LED páskami v chodnících, za tento krok ovšem sklidila kritiku (více viz Chtějí chránit mobilem otupené lidi. Za nové semafory však sklízejí kritiku). Radnice v německém Augsburgu zavedla obdobné opatření již v dubnu 2016 (více viz Semafory v asfaltu mohou zachránit smombies. První má Augsburg). Instalaci předcházela nehoda, kdy tramvaj srazila patnáctiletou dívku, která se při přecházení kolejí dívala do svého telefonu.

Stejně řešený přechod je i v Praze na Sokolovské ulici. I zde světelné pásy zabudované ve vozovce upozorňují blikáním chodce na přijíždějící tramvaj (více viz Praha testuje chytré přechody, blikáním upozorní na blížící se tramvaj).

Autor:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Huawei odhalil nejvýkonnější procesor, top smartphony mají nové barvy

Ředitel mobilní divize Huaweie Richard Yu

Na berlínském veletrhu IFA ředitel mobilní divize Huaweie Richard Yu představil nejmodernější procesor vlastní produkce...

Apple má Česko rád, natočil u nás další reklamu

Reklama Applu na nové hodinky ve stanici pražského metra

Neuplyne rok, kdy by Apple se svým filmovým štábem nezavítal do Česka, evidentně se zde firmě moc líbí. Aktuálně u nás...

Huawei vrací úder, stěžuje si v USA na vydírání a kyberútoky

ilustrační snímek

Obchodní válka mezi firmou Huawei a Spojenými státy opět graduje. Čínský výrobce elektroniky totiž obvinil americkou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz