Nejdřív vypálili velkým značkám rybník, teď od nich opisují

  0:18aktualizováno  0:18
Původně byla globálně neznámou značkou, jenže pak vypálila rybník předním výrobcům: jako první totiž představila skládací smartphone. Ještě před tím ovšem čínská společnost Royole získala patent na zařízení, kterým jen udržuje krok s velkými značkami. Zaujme patrně jen displejem, který výrazně zasahuje do boků.

Ohebný smartphone Royole FlexPai | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Samsung, Huawei i další výrobci museli loni v listopadu před tehdy neznámou čínskou značkou sklonit hlavu. Společnost Royole totiž dokázala naplno využít měsíce odkládání skládacích smartphonů mnohem známější konkurence, její továrna na flexibilní displeje přitom v tu dobu fungovala pouhých pár měsíců. Model FlexPai je nicméně spíše demonstrací, co Royole dokáže. Žádný prodejní trhák to nejen vzhledem k ceně, ale i ke zpracování není (více viz Vyzkoušeli jsme první ohebný smartphone na světě. Technika je působivá).

Fotogalerie

Firma to patrně tušila, zjevně se totiž rozhlíží ve vodách, které opanují nejen velcí, ale i řada malých výrobců. Ve vodách, v nichž se nedají čekat patrně už nikterak zásadní inovace. Nicméně výrobci dokážou často překvapit. Důkazem je i patent Royolu na design telefonu s displejem přes celou čelní plochu výrazně „přetékajícím“ do boků. Patentovou žádost u japonského patentového úřadu společnost podala totiž už v květnu 2017. Vizionářství tak čínské společnosti nelze upřít.

Z návrhu telefonu vytvořeného nizozemským portálem LetsGoDigital na základě patentu je zřejmé, že rámečky nad a pod displejem de facto scházejí. Je tu pouze nepatrná linka daná tloušťkou zadního panelu, který přechází přes horní a spodní hranu telefonu až na úroveň krycího skla displeje. Po stranách pak displej výrazně zasahuje do boků telefonu, zaujímá celou polovinu jeho tloušťky. Jde o takzvaný vodopádový efekt.

Čínská společnost Royole získala patent na smartphone s bezrámečkovým...

Avšak ten už není v současnosti ničím novým. Například čínské Oppo představilo už v červenci prototyp smartphonu s takto řešeným displejem, sesterská značka Vivo pak v září dokonce finální produkt v podobě nového vlajkového modelu NEX 3. Telefonů, které mají displej více čí méně výrazně přetažený do boků, je přitom více. Tato vlastnost je například rozpoznávacím znamením vrcholných samsungů, v jejich případě jde však přece jen o decentnější provedení.

A co se týče bezrámečkových smartphonů, tak ani v tomto ohledu by už teď Royole nepřišel s ničím převratným. O eliminaci rámečků se totiž snaží řada dalších výrobců. Není divu, jen tak lze při využití rozměrného displeje zachovat uživatelsky snesitelné rozměry telefonu.

Po překvapivém modelu FlexPai se od Royolu očekává prostě něco více než držení kroku s konkurencí. Ani ten vyklápěcí modul s fotoaparátem, který po překlopení nahrazuje chybějící čelní fotoaparát, není žádným převratným vylepšením. Mnozí výrobci už dávají totiž přednost decentnějšímu a také odolnějšímu řešení – modulu vysouvajícímu se z těla telefonu. Dodejme, že podobné řešení jako Royole používá třeba Asus u modelu Zenfone 6, který je na trhu od letošního května.

Ještě jednou se nicméně vraťme k displeji. Co se týče klasické podoby těla telefonu, tak zde musí naopak smeknout Royole. A to před čínským Xiaomi, které totiž koncem září představilo bezkonkurenční model Mi Mix Alpha vyznačující se displejem pokrývajícím téměř celou plochu telefonu. Tento designový unikát vznikne ovšem pouze v omezeném množství a nepůjde vůbec o levnou záležitost (více viz Toto bude nejšílenější smartphone roku. Displej má na bocích i zádech).

Ohebný FlexPai předvedl Royole poprvé letos na veletrhu CES v Las Vegas:

Autor:
  • Nejčtenější

Nechtějí vypadat chudě, tak si lepí na starší iPhony třetí foťák

Nové iPhony 11 Pro se ještě ani nestačily ohřát na trhu a už se někteří vlastníci starších modelů stydí za to, že si...

Apple trefil jackpot. Levnější iPhone 11 je prodejní trhák

Nová generace iPhonů nejen mezigeneračně nezdražila, nástupce základního modelu dokonce zlevnil. A je to trefa do...

Patří mezi nejlepší mobily na světě. Mají radar a vyfotí i noční oblohu

Podle očekávání představil Google své nové mobilní telefony Pixel 4. Přístroje, o kterých už úniky informací prozradily...

Velká změna k lepšímu. Google nedovolí nové mobily se starým Androidem

Google vytáhl silnou kartu v rámci boje s roztříštěností ekosystému jeho operačního systému Android. Pomalé aktualizace...

Nejlevnější neomezená data má T-Mobile. Už neskrývá původně tajný tarif

Nové tarify včetně těch bez datového omezení představil T-Mobile už koncem srpna, od září pak na svém webu nabízel dva...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Toto jsou tři nejlepší smartphony. Ale jen dva si můžete koupit

Světovým trhům vládne trojice Apple, Samsung a Huawei. A každá z těchto značek už má premiéru letošních špičkových...

Velká změna k lepšímu. Google nedovolí nové mobily se starým Androidem

Google vytáhl silnou kartu v rámci boje s roztříštěností ekosystému jeho operačního systému Android. Pomalé aktualizace...

Alza začíná vykupovat staré iPhony. Bazarové zboží bude i prodávat

Alza v pilotním projektu zkouší výkup mobilů. Zatím jen na jedné pobočce, pro jednu značku přístrojů, pouze pro...

Nechtějí vypadat chudě, tak si lepí na starší iPhony třetí foťák

Nové iPhony 11 Pro se ještě ani nestačily ohřát na trhu a už se někteří vlastníci starších modelů stydí za to, že si...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz