Podpis globální dohody o vzájemné licenci na patenty se společností Nokia oznámila společnost Oppo ve středu 24. ledna. Doplnila, že licenční dohoda mezi oběma společnostmi pokrývá standardně nezbytné patenty v oblasti 5G a dalších technologií mobilní komunikace. Skončí tak soudní tahanice mezi oběma společnostmi.
„Po uzavření dohody se obě strany zavázaly vyřešit veškeré probíhající soudní spory ve všech jurisdikcích,“ uvedlo Oppo s tím, že konkrétní podmínky dohody nejsou podle vzájemné dohody veřejné. Obě společnosti od roku 2021 vedly četné patentové žaloby v celkem 12 evropských i asijských zemích.
Podle vyjádření vedoucího oddělení duševního vlastnictví Fenga Jinga „tato dohoda reflektuje uznání a respekt k duševnímu vlastnictví a pokládá základy pro budoucí spolupráci mezi oběma společnostmi.“ Dodal však, že Oppo bude i nadále prosazovat rozumné poplatky za licence a dlouhodobý přístup k duševnímu vlastnictví.
Spor o globální licenční FRAND (Fair, Reasonable and Non-Discriminatory, tedy spravedlivé, přiměřené a nediskriminační) poplatky pro 5G patenty se před dvěma roky dostal i k čínskému prvnímu lidovému soudu v Čchung-čchingu, který nedávno zveřejnil své rozhodnutí. V něm se přiklonil na stranu domácí značky, Nokia se proti němu hodlala odvolat.
Uzavření dohody o vzájemné licenci uvítala i prezidentka Nokia Technologies Jenni Lukanderová. „Jsme potěšeni, že jsme dosáhli dohody o vzájemné licenci, která odráží respekt obou stran k duševnímu vlastnictví a našim investicím do výzkumu a vývoje a přínosům pro otevřené standardy,“ uvedla s tím, že nová dohoda spolu s dalšími významnými uzavřenými v roce 2023 poskytne dlouhodobou finanční stabilitu licenčním zásadám Nokie.
Kvůli licenčním sporům byla čínská značka neaktivní třeba v Německu, loni tam totiž prohrála soudní spor s Nokií. Na svém německém webu tak v současnosti informuje, že nejsou dostupné žádné informace o jejích produktech a některé z nich včetně nejnovějších modelů smartphonů jsou nedostupné. To by se mohlo ovšem díky uzavřené dohodě výhledově změnit.
Oppo se podle loňských zpráv o 5G, které zveřejnily společnosti China Academy of Information and Communications Technology (CAICT) a IPlytics, řadí mezi přední společnosti na světě v oblasti patentů standardně nezbytných pro 5G. Patenty na komunikaci ve standardu 5G nasadilo ke konci minulého roku ve více než 40 zemích a regionech.