Které značky mobilů jsou nejprodávanější v regionech ČR? Podívejte se na mapu

Exkluzivně   0:09aktualizováno  0:09
Společnost Datart poskytla redakci Mobil.iDNES.cz exkluzivně informace o nejprodávanějších značkách smartphonů v jednotlivých částech České republiky. Téměř všude je jedničkou Samsung, zbytku republiky se vymykají jen východní Čechy. Tam u zákazníků vede Nokia.
Souboj nejvyšších modelů

Souboj nejvyšších modelů | foto: iDNES.cz

Nejprodávanější značkou mobilů je v Česku dlouhodobě Samsung. Jaké jsou však regionální rozdíly? Nejsou v Česku oblasti, kde se lépe prodávají jiné značky telefonů? Najít odpověď na takovou otázku je poměrně složité. Oficiálně nejsou veřejně dostupné ani celkové žebříčky prodejů. Mají je k dispozici jen výrobci a někteří prodejci. 

Celkové pořadí by mohlo být podle informací, které má redakce Mobil.iDNES.cz k dispozici, následující: Samsung, Huawei, Xiaomi, Apple, Honor, Nokia. Ovšem prodejní data podle regionů jsou nedostupná. Proto jsme hledali prodejce, který má prodejny po celé republice a požádali ho o statistiky. 

Vyhověl Datart, který splňuje podmínku celorepublikové prodejní sítě. Po České republice má 42 prodejen. Nutno dodat, že jen ve velkých (v podstatě krajských) městech. Přesto považujeme získaná data za rok 2017 za relevantní. 

Určitě je však nutné zdůraznit, že se jedná o statistiky jednoho prodejce pro prodej v kamenných prodejnách a přes e-shop (zde záleželo, na jaké PSČ bylo zboží odesláno). Výsledky mohou ovlivnit speciální prodejní akce a výprodeje, které mají výrobci často domluvené individuálně s jednotlivými prodejci. Některé jsou celoplošné, jiné jsou speciální a mohou konečné výsledky ovlivnit. 

Druhou podstatnou poznámkou jsou rozdílné prodeje přes online kanály (e-shopy) a v kamenných prodejnách. Někteří prodejci mají prakticky jen jednu prodejnu a většinu obchodů realizují přes internet. Rozdíly opět nejsou veřejně k dispozici, ale můžeme usuzovat, že zde by výsledky byly hodně odlišné. Některé značky mají online prodejní platformy výrazně silnější než prodeje v kamenných prodejnách. Namátkou třeba Xiaomi. To navíc oficiálně působí na českém trhu až od druhé poloviny loňského roku. 

Podívejte se na interaktivní mapu prodejů telefonů v jednotlivých regionech:

V rámci dat poskytnutých společností Datart je nejprodávanější značkou Samsung s jedinou výjimkou a tou jsou východní Čechy. Tam si zákazníci do prodejen Datart nejčastěji došli pro Nokii. V každém kraji máme data pro tři nejprodávanější značky, pokud je na jedné pozici více značek, byly rozdíly mezi nimi minimální.

Podrobnosti najdete v interaktivní mapě. Stačí kliknout na konkrétní oblast. Dodejme, že výsledky jsou vždy stejné pro celé západní, severní a východní Čechy a pro celou jižní a severní Moravu. 

Společnost Datart nám také poskytla data o tom, v kterých krajích prodá absolutně nejvíce přístrojů Samsung a Apple. U Samsungu to je Praha následovaná severními Čechami a severní Moravou, u Applu opět vede Praha, za ní se umístila severní Morava a severní Čechy. 

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Velmi špatná zpráva pro Huawei. Bez povolení nemá americké součástky

Ilustrační snímek

Huawei nesmí bez souhlasu vlády USA kupovat součástky od amerických dodavatelů. Pokud souhlas firma nedostane, může to...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Blíží se konec průstřelů. Samsung chce přední foťák schovat pod displej

Tapety pro Samsung Galaxy S10 vtipně schovávající „průstřel“ displeje

Snaha výrobců roztáhnout displej po celé čelní ploše nekončí. Velké výřezy se postupně zmenšují a často je nahrazují...

Najdete na iDNES.cz