Které značky mobilů jsou nejprodávanější v regionech ČR? Podívejte se na mapu

Exkluzivně   0:09aktualizováno  0:09
Společnost Datart poskytla redakci Mobil.iDNES.cz exkluzivně informace o nejprodávanějších značkách smartphonů v jednotlivých částech České republiky. Téměř všude je jedničkou Samsung, zbytku republiky se vymykají jen východní Čechy. Tam u zákazníků vede Nokia.
Souboj nejvyšších modelů

Souboj nejvyšších modelů | foto: iDNES.cz

Nejprodávanější značkou mobilů je v Česku dlouhodobě Samsung. Jaké jsou však regionální rozdíly? Nejsou v Česku oblasti, kde se lépe prodávají jiné značky telefonů? Najít odpověď na takovou otázku je poměrně složité. Oficiálně nejsou veřejně dostupné ani celkové žebříčky prodejů. Mají je k dispozici jen výrobci a někteří prodejci. 

Celkové pořadí by mohlo být podle informací, které má redakce Mobil.iDNES.cz k dispozici, následující: Samsung, Huawei, Xiaomi, Apple, Honor, Nokia. Ovšem prodejní data podle regionů jsou nedostupná. Proto jsme hledali prodejce, který má prodejny po celé republice a požádali ho o statistiky. 

Vyhověl Datart, který splňuje podmínku celorepublikové prodejní sítě. Po České republice má 42 prodejen. Nutno dodat, že jen ve velkých (v podstatě krajských) městech. Přesto považujeme získaná data za rok 2017 za relevantní. 

Určitě je však nutné zdůraznit, že se jedná o statistiky jednoho prodejce pro prodej v kamenných prodejnách a přes e-shop (zde záleželo, na jaké PSČ bylo zboží odesláno). Výsledky mohou ovlivnit speciální prodejní akce a výprodeje, které mají výrobci často domluvené individuálně s jednotlivými prodejci. Některé jsou celoplošné, jiné jsou speciální a mohou konečné výsledky ovlivnit. 

Druhou podstatnou poznámkou jsou rozdílné prodeje přes online kanály (e-shopy) a v kamenných prodejnách. Někteří prodejci mají prakticky jen jednu prodejnu a většinu obchodů realizují přes internet. Rozdíly opět nejsou veřejně k dispozici, ale můžeme usuzovat, že zde by výsledky byly hodně odlišné. Některé značky mají online prodejní platformy výrazně silnější než prodeje v kamenných prodejnách. Namátkou třeba Xiaomi. To navíc oficiálně působí na českém trhu až od druhé poloviny loňského roku. 

Podívejte se na interaktivní mapu prodejů telefonů v jednotlivých regionech:

V rámci dat poskytnutých společností Datart je nejprodávanější značkou Samsung s jedinou výjimkou a tou jsou východní Čechy. Tam si zákazníci do prodejen Datart nejčastěji došli pro Nokii. V každém kraji máme data pro tři nejprodávanější značky, pokud je na jedné pozici více značek, byly rozdíly mezi nimi minimální.

Podrobnosti najdete v interaktivní mapě. Stačí kliknout na konkrétní oblast. Dodejme, že výsledky jsou vždy stejné pro celé západní, severní a východní Čechy a pro celou jižní a severní Moravu. 

Společnost Datart nám také poskytla data o tom, v kterých krajích prodá absolutně nejvíce přístrojů Samsung a Apple. U Samsungu to je Praha následovaná severními Čechami a severní Moravou, u Applu opět vede Praha, za ní se umístila severní Morava a severní Čechy. 

Autor:
 

Nejčtenější

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Za nejdražší Samsung S10 pořídíme dva nejlevnější a ještě zbude

Možné podoby různých verzí Samsungu Galaxy S10

Samsung nastaví s novou řadou Galaxy S10 promyšlenu strategii. Nový model nabídne v několika verzích, aby si ho mohlo...

Další z rubriky

Toto Pivo nezatočí vaší hlavou, ale smartphonem

Rotační držák smartphonu Pivo

Malý start-up prezentuje na veletrhu CES zařízení nazvané Pivo. Nejde však o nic spojeného s naším zlatavým mokem. Je...

Jeho děti nečetly textovky. Tak vymyslel aplikaci, kterou nejde ignorovat

Ilustrační snímek

Tuto situaci zná spousta rodičů. Napíšou textovou zprávu potomkovi, ale odpověď nepřichází. Přitom však ví, že mobil...

Z auta už nebudeme koukat. Místo oken budou displeje

CES 2019 výstaviště 4

Lasvegaský veletrh CES patří bezesporu mezi nejočekávanější akce roku. Nejen mobilní výrobci totiž v městě hříchu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz