Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Mobilní lékař vám může zachránit život

Když se objevily první stránky obsahující lékařské rady, někteří lékaři věřili, že během deseti let se z pacientů stanou experti na určitý způsob léčby. Jak vypadá váš doktor na mobilu?
zdravi

zdravi | foto: Profimedia

Než se objevili moderní pacienti, kteří si před návštěvou ordinace nejdříve na internetu vyhledali data o své nemoci, lékaři byli zvyklí nejdříve stanovit diagnózu a pak určit, jakým způsobem se má postupovat během léčení. Otázka: "Co mi je doktore?" se ovšem dnes často mění na: "Tak kdy mě začnete léčit?".

Trh pro e-zdravotnické technologie se pomalu přibližuje ke zlomovému bodu. Mnoho organizací, které se zabývají e-zdravotnictvím, bylo založeno zkušenými zdravotníky. Společnosti jako Inteligent Medical Systém nebo Xenetec jsou vedeny lékaři, kteří mají bezprostřední zkušenosti s procesy, které ve zdravotnictví probíhají.

Má e-zdravotnictví šanci na přežití?

Tlak samotných zdravotníků je hnacím motorem pro trh, zvláště pokud poradenské firmy začnou získávat provize od investorů. V nedaleké budoucnosti, trh pro e-zdravotnictví vstoupí do nové fáze, kdy sami lékaři budou podněcovat automatizaci zdravotnických procesů. Nová generace e-zdravotnických produktů a služeb je založena na bezdrátové a mobilní technologii, která posunuje diagnostikování a léčení do rukou samotných pacientů.

Společnosti jako Card Guard nebo Vitaphone dnes nabízí celý soubor e-zdravotnických bezdrátových řešení – například pro měření krevního tlaku, tepu nebo hladiny cukru v krvi – které mohou pacienti používat s nebo bez podpory poskytovatele zdravotnické péče.

Zpráva popisuje 101 příkladů jak použít bezdrátovou a mobilní technologii ve zdravotnictví. Některé ze způsobů vyvolávají rozpaky – například možnost detekce MRSA (nákaza staphylococus aureus-zlatým stafylokokem) pomocí mobilního telefonu.

Další aplikace jsou klasické. To, že je čas pro další dávku léků nemocné upozorňují textové zprávy. Tyto upomínače jsou v provozu již delší dobu a jednoduše vydělávají svým autorům. Klasikou mezi podobnými aplikacemi jsou například počítače kalorií, které někteří výrobci dodávají přímo v základní výbavě telefonů. Některá řešení jsou však mnohem důmyslnější.

Nové cesty k autodiagnostice?

Mladý designér a absolvent britské The Royal College of Art Malcolm Kimberley navrhl záchodovou mušli, která odebírá vzorky moči a analyzuje je na přítomnost pohlavně přenosných chorob.

Výsledky posílá zpět díky bezdrátové technologii Bluetooth na váš mobilní telefon. Podobně využívají mobilních technologií v Itálii, kde pomocí radiových vln vyšetřují rektální cesty. Švédové už dokázali do mobilu vetknout i test na vaší krevní skupinu.

Mobilní komunikaci využívají i nemocnice v rámci anonymního poradenství. V britském Birminghamu rozjeli lékaři službu, která radit děvčatům v teenagerském věku při jejich prvním náhodném otěhotnění. 

Británie je podobným experimentům obecně nakloněna. Nemocnice, ve spolupráci s operátorem O2, používají i systém pro pacienty s cystickou fibrózou, což je chronické onemocnění dýchacích cest. Upravený telefon dokáže zjistit aktuální pacientovi kondici a odesílá sám výsledky do nemocnice. Nemocný se pak nemusí tak často objevovat na kontrolách. Podobně je to i s léčbou rakoviny a nebo cukrovky.

Chcete se angažovat? Není problém

Na vývoji a implementaci e-zdravotnictví mohou spolupracovat všichni, kteří mají zájem. Počínaje vývojáři zdravotnického software, přes výrobce bezdrátových zařízení až po mobilní operátory. Studii, která definuje oblasti, ve kterých se mobilní technologie mohou využívat, si můžete i koupit na této adrese. Vyjde vás na jednu stoeurovou bankovku.
 
Výše napsané řádky platí pro bohužel zatím v USA. U nás se termíny jako e-zdravotnictví zatím vyskytují jen v materiálech Ministerstva informatiky v souvislosti s rozvojem vysokorychlostního internetu. Avšak mobilní zařízení jsou možná větší nadějí, neboť jsou u nás daleko více rozšířená a operátoři by takovým aplikacím také určitě nebránili. Zvlášť když se jim to bude vyplácet.

Praktičtí lékaři jsou zatím opatrní. "Moc o tom nevím, ale myslím si, že nám to práci moc neulehčí. Žádný univerzální autotest nebývá stoprocentní. Každopádně ale tato domácí vyšetření mohou objevit příznaky vážnějších onemocnění a dovést nemocného k lékaři," říká k autodiagnostickým testům praktický lékař Jan Nýdl. 

Kolega stomatolog Jan Planer k tomu dodává: "V preventivní rovině tato služba pravděpodobně význam má. Pacient se snaží o svém zdravotním stavu dozvědět co nejvíce. Záleží však na propracovanosti celého systému a ve finále na pečlivosti lékaři, který se vždy musí spolehnout na svou zkušenost. "

Dočkáme se někdy podobných služeb?

Již nyní je možné u nás hledat informace na internetu. U operátorů se také objevily aplikace jako třeba Pomocník diabetika, která vyhrála Oskarovu technologickou soutěž Java pohár. 

Na centrální řešení si ještě budeme muset nějaký pátek počkat.  Možnosti samovyšetření by také pomohly odlehčit zdravotnickým zařízením a u některých nemocí, kde je potřeba choulostivější vyšetření, by bylo možné je podchytit dříve.

Využili byste mobil jako svého domácího lékaře?

 

  • Nejčtenější

Chcete špičkový fotoaparát v mobilu? Zde jsou ty nejlepší

Úvod letošního roku je na mobilní novinky bohatý. Mnohé z nich mají přitom ty nejvyšší ambice a to i v oblastí...

Svízelnou situaci vyřešili jako legendární MacGyver. Všechny tím překvapili

Ve zdánlivě bezvýchodné situaci se ocitl mladý Američan s kamarádem při výletu do nejodlehlejších míst oregonských hor....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deset drobností, které možná neznáte. Usnadní vám používání iPhonu

Znalosti používání iPhonů lze stále prohlubovat. Přinášíme deset různých tipů na funkce a skryté zkratky pro telefony...

Nové čínské smartphony jsou skvělé. Jenže to nestačí, mají jiný problém

Premium Veletrh MWC v Barceloně se stal premiérou dvou špičkových smartphonů čínských výrobců a k vidění tam byly i jiné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli nezvyklému iPhonu má oplétačky se zákonem. Policisté jsou v šoku

Začátkem března zatkli policisté v britském Sutton Coldfield chlapce kvůli podezření z držení nepovolené zbraně....

Prodáváte mobil? Přinášíme tipy, jak správně vymazat choulostivé fotky

Když se rozhodnete pořídit si nový mobil, ještě to nutně neznamená, že starý patří do šrotu. Na jeho druhý život je...

Nové čínské smartphony jsou skvělé. Jenže to nestačí, mají jiný problém

Premium Veletrh MWC v Barceloně se stal premiérou dvou špičkových smartphonů čínských výrobců a k vidění tam byly i jiné...

Svízelnou situaci vyřešili jako legendární MacGyver. Všechny tím překvapili

Ve zdánlivě bezvýchodné situaci se ocitl mladý Američan s kamarádem při výletu do nejodlehlejších míst oregonských hor....

Kvůli nezvyklému iPhonu má oplétačky se zákonem. Policisté jsou v šoku

Začátkem března zatkli policisté v britském Sutton Coldfield chlapce kvůli podezření z držení nepovolené zbraně....

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...