MeeGo má na kahánku. Zájem o platformu má prý Samsung

aktualizováno 
MeeGo je mobilní operační systém, který se poprvé objeví v chystané Nokii N9. Půjde o první takto vybavený smartphone výrobce a zároveň také poslední. Vyvstává tak otázka, co se zajímavým systémem do budoucna bude. Podle nepotvrzených informací by otěže nad vývojem mohl převzít Samsung.

Ačkoli Nokia N9 je bezesporu zajímavý telefon a mezi uživateli by mohl mít úspěch, potenciální zájemce jistě příliš nepotěšila dřívější slova šéfa Nokie, že se s MeeGo do budoucna nepočítá. Systém je tak v očích výrobce prakticky odepsaný. Společnost aktuálně na plný plyn pracuje na svých Windows Phone 7 telefonech, které jej jako jedny z prvních vůbec nabídnou v aktualizované verzi Mango.

Před několika dny se objevila zpráva, že s vývojem MeeGo končí i Intel, který začátkem minulého roku spustil projekt spolu s Nokií (spojením platforem Maemo a Moblin).

Tehdy měli oba výrobci s touto linuxovou distribucí velké plány. Systém se měl zabydlet v širokém spektru chytrých telefonů a stranou neměly zůstat ani internetové tablety a netbooky. Měl to být operační systém budoucnosti, platforma schopná postavit se nejlepší konkurenci. Pomoci měla široká podpora celé škály mobilních čipsetů rozličných architektur.

Vývojáři o MeeGo nemají zájem

Dnes víme, že z velkých plánů mnoho nezbylo a ačkoli to prý s koncem podpory systému ze strany Intelu nebude tak úplně horké, MeeGo nečeká právě růžová budoucnost. Naráží totiž na nezájem vývojářů aplikací a jejich nedostatek je v dnešní konkurenci fatální slabinou.

Změna by mohla nastat, pokud by se o platformu začal zajímat některý další gigant mobilního průmyslu. A poslední neověřené zprávy právě takový scénář předpovídají, do hry by se údajně mohl zapojit korejský Samsung.

Ten je aktuálně největším výrobcem smartphonů s Androidem a zhruba každý třetí takto vybavený telefon nese jeho podpis. Zobecníme-li pohled na všechny mobilní telefony, ukusuje Samsung zhruba pětinu celého segmentu.

Všichni ale víme, kolika nepříjemným právním útokům Samsung kvůli svým androidovým přístrojům čelí, zejména ze strany Applu. Ačkoli konec systému jako takového asi nehrozí a Google nedávnou akvizicí Motoroly získal zajímavou munici užitečných patentů, výrobcům by se mohly telefony s Androidem začít prodražovat na nejrůznějších licenčních poplatcích.

Není tajemstvím, že právě kvůli těmto poplatkům Microsoft vydělává na každém telefonu s Androidem, byť se systémem jako takovým nemá nic společného.
Telefony ale využívají některé technologie, které má Microsoft patentovány a jejich využití je proto zpoplatněno.

Nekonečné spory

Samsung tak sice slaví se svými "androidími" telefony velké úspěchy a aktuální top model Galaxy S II jde doslova na dračku, soudní pře zatím hovoří ve prospěch Applu. Ten si první úspěch připsal zákazem prodeje tabletu Galaxy Tab 10.1, následně musel z prodejních pultů některých evropských zemí zmizet právě i Galaxy S II. Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by se podobné právní spory měly do budoucna urovnat.

Zájem Samsungu o některou z dalších mobilních platforem, byť vyvíjí svůj systém Bada, tak není úplně nelogický. Zda se korejský výrobce do vývoje MeeGo skutečně pustí, ukážou následující týdny či měsíce.

Jen před několika dny se o Samsungu mluvilo jako o zachránci sytému webOS, který jeho současný majitel, společnost HP, poslala k ledu. Představitelé Samsungu ale tyto spekulace důrazně vyvrátili, s kdysi nadějným operačním systémem prý nemají žádné plány.

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Pokusní králíci T-Mobilu ukázali, že neomezená data lidi nepálí

Králík

T-Mobile udělal letos v létě ze své sítě laboratoř, kde mu vlastní i noví zákazníci ukázali, nakolik potřebují...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Do Česka míří další supersmartphone. Od kdysi velmi populární značky

Lenovo Z6 Pro

Po delší odmlce se na český trh vrací mobily značky Lenovo. Od podzimu bude v prodeji i špičkový model Z6 Pro. Má...

Další z rubriky

Fotomobily zvítězí, ale nikdy nebudou dost dobré, říká šéf firmy Zeiss

Nokia 9 PureView

Fotoaparáty v chytrých telefonech prošly v uplynulých letech ohromným vývojem a výrazně se posunula jejich kvalita. Šéf...

To snad už uvidí. Města řeší lidi s mobilní slepotou

Ilustrační snímek

Německý Augsburg, nizozemský Bodegraven-Reeuwijk, australské Sydney a nyní i Melbourne. Tato města spojuje snaha úřadů...

Další zpoždění, nejdražší mobil na trhu přijde až v listopadu

Huawei Mate X

Trable Samsungu se skládacím modelem Fold přiměly konkurenční Huawei vylepšit Mate X, nechtěl si prý zkazit reputaci....

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz