Město rekordman, za tři dny v něm ukradnou mobilů jako v Česku za rok

  0:18aktualizováno  0:18
Je největším městem západní polokoule a čtvrtým největším městem na světě. Díky spoustě památek je velkým lákadlem pro turisty. Možná i proto Mexiko City láká také zloděje, místní prokuratura se potýká s enormním nárůstem krádeží mobilů. Specializují se na ně i celé gangy.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zatímco v roce 2017 bylo v hlavním městě Mexika odcizeno v průměru 39 mobilů každý den (14 141 případů za rok), za loňský rok místní prokuratura zaznamenala už 21 722 případů. To je tedy v průměru 60 telefonů denně, meziročně tak počet krádeží vzrostl o zhruba 50 %.

Jde přitom o dlouhodobý trend, v roce 2016 si lapkové nezákonně přivlastnili celkem 7 314 telefonů, tedy zhruba 20 denně. Za pouhé dva roky se tak v Mexico City počet krádeží mobilů zvýšil o 197 %. Loni šlo podle serveru Mexico News Daily o čtvrtý nejčastější zločin po běžné krádeži, loupeži v obchodu a domácím násilí.

Velké starosti místním orgánům způsobuje hlavně způsob provedení krádeží telefonů. Zloději se rok od roku stále častěji uchylují k násilnostem. Operují navíc v organizovaných skupinách.

V Praze jí z auta ukradli mobil, koupila si ho zpět za téměř tisíc korun

Místním úřadům nicméně došla trpělivost a zakročily. Začátkem července oznámily zatčení domnělého vůdce jedné z organizovaných zlodějských skupin, která operovala ve stanici Tacuba na druhé lince zdejšího metra.

Členové gangu byli dobře sehraní, své oběti si vybírali v době přepravní špičky. Zatímco jeden z nich do oběti strčil, aby ji rozptýlil, jiný této chvíle nepozornosti využil k odcizení mobilního telefonu či peněženky. Podle úřadů měla tato skupina celkem pět členů.

Za pouhé tři dny je v Mexico City odcizeno tolik mobilů jako v Česku za celý rok

Mobilní telefony se kradou všude po světě, Česko nevyjímaje. Ovšem podle statistiky Policie ČR jde o výrazně nižší čísla než v případě hlavního mexického města. „V roce 2018 bylo při loupežích odcizeno v Praze 23 a v celé ČR 169 mobilních telefonů,“ informovala redakci Mobil.iDNES.cz Lenka Sikorová z Odboru komunikace a vnějších vztahů Policejního prezidia České republiky. Nutno dodat, že to jsou jen nahlášené případy, stejně jako ve statistice z mexického velkoměsta.

K takovému počtu si přitom lapkové z mexické metropole přijdou už za zhruba tři dny. A zatímco mexické úřady se potýkají s rostoucím trendem, v Česku se naopak počet krádeží mobilů meziročně snížil. V porovnání s rokem 2017, kdy bylo podle policejních statistik ukradeno v Praze 40 mobilů a v celé ČR 283, celkový počet těchto krádeží klesl o zhruba třetinu.

Autor:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Huawei odhalil nejvýkonnější procesor, top smartphony mají nové barvy

Ředitel mobilní divize Huaweie Richard Yu

Na berlínském veletrhu IFA ředitel mobilní divize Huaweie Richard Yu představil nejmodernější procesor vlastní produkce...

Samsung možná přejmenuje své chystané smartphony, spojí prémiové řady

Samsung Galaxy S10+ a Samsung Galaxy Note 10+

Příští rok se už nemusíme dočkat žádného modelu Galaxy S ani Galaxy Note. Je totiž možné, že Samsung obě řady sloučí a...

Apple má Česko rád, natočil u nás další reklamu

Reklama Applu na nové hodinky ve stanici pražského metra

Neuplyne rok, kdy by Apple se svým filmovým štábem nezavítal do Česka, evidentně se zde firmě moc líbí. Aktuálně u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz