Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak a proč (ne)přijít o mobil

Ztratit telefon je hloupá věc. Nejenže jste najednou odříznuti od světa, ale zároveň jste patrně přišli o mnoho kontaktů a ještě více času, který strávíte jejich opětovným sháněním. Šéf si zapisuje vaše nové číslo s podezíravým pohledem a nejednu kousavou poznámku si vyslechnete i v rodinném kruhu. Vaše sebevědomí trpí stejně jako bankovní konto. Pro ty, kteří takovou situaci již prožili nebo prožívají na vlastní kůži, má Mobil.cz několik neocenitelných rad a nádavkem dvě zprávy - jednu dobrou a jednu špatnou.
Za pokrok se platí. Jedna z nejvychvalovanějších vlastností stále chytřejších přenosných telekomunikačních přístrojů - nepatrné rozměry a hmotnost - se zároveň paradoxně stává jejich handicapem. Majitelé mobilů mají silný sklon své technologické zázraky ztrácet, zakládat na nepochopitelně nelogická místa, nechávat je ležet na kavárenských stolcích, na sedadlech autobusů, zapadávat za nedostupné kusy nábytku a vůbec si jimi život - namísto očekávaného usnadnění - komplikovat. Je to nesporná daň technologickému vývoji; přijít o pevnou linku je již poměrně obtížné a na ztrátu telegrafní stanice je spíš než chvilka nepozornosti třeba nasazení několika buldozerů.

Majitelé telefonů se zhruba dělí do dvou skupin. První z nich, o něco početnější, si svůj majetek z celkem logických důvodů dobře hlídá. Jsou to lidé, kteří nikdy neztratili klíče a třicet let používají jedno jediné oblíbené plnicí pero. Ti obvykle zastávají názor, že kdo si není schopen řádně ohlídat telefon, měl by být nejspíše ze všeho utracen, protože se jeho IQ pohybuje v hodnotách obvykle připisovaných pokojové teplotě.

siemens ztracený v květináči

Druzí jsou naopak notorickými ztráceči (mezi ně se chtě nechtě musí počítat i autor tohoto článku). To jsou ti, kteří vždycky založí poslední stokorunu - z nějakého důvodu je to vždycky ta poslední - tak důkladně, že ji najdou až zase po výplatě; pravidelně zapomínají, proč že to vlastně šli do samoobsluhy, a vždycky vám se stolu seberou zapalovač. Posledně jmenovaný zlozvyk u nich ovšem tolik nevadí, protože než odejdou, zase jej tam zapomenou ležet. Většinou se hájí argumentem, že mají na práci důležitější věci než se starat o nějaký mobil a že "to zvonění stejně jenom otravuje".

Příslušníci druhé skupiny samozřejmě ztrácejí telefony jako na běžícím pásu, čímž si u ostatních vyslouží řádnou dávku pohrdání. (Do této kategorie shodou okolností nějakým zvláštním mechanismem spadá drtivá většina manželek.) Jim je určena dobrá zpráva: sklon ke ztrácení mobilů je sice nepříjemná, ale zcela běžná věc, která jedince nevyřazuje ze společnosti o nic víc než třeba cukrovka nebo zaujetí pro lední metanou. Londýnský nedělník The Sunday Times nedávno zveřejnil studii, podle níž jsou mobilní telefony třetím nejztrácenějším předmětem v Británii. Na nezáviděníhodných vyšších pozicích tohoto žebříčku se objevují jen zapalovače a propisovací tužky. Problém je natolik vážný, že mnohé britské pojišťovny odmítají majitele mobilů proti ztrátě pojistit, případně si účtují mimořádně vysoké sazby (v poměru k hodnotě pojišťovaného předmětu až šestkrát dražší než za pojištění automobilu).

siemens ztracený na stole

Podle britského listu se ve Spojeném království každoročně ztratí půl milionu mobilů z přibližného celkového počtu třiceti milionů. Pokud by měli Češi podobné návyky jako Britové (čeští operátoři uvádějí nižší čísla), znamenalo by to, že by museli ročně poztrácet na 80 000 mobilů, tedy přibližně deset za hodinu. Takže když zjistíte, že váš přístroj už zase zmizel, nezoufejte. Za pět minut budete někde mezi Aší a Hranicemi na Moravě mít podobně postiženého kolegu. A jestli to jako útěcha nepostačí, vězte, že ztráty mobilů se nevyhýbají ani lidem, kteří mají IQ zcela v pořádku a výbornou organizaci v popisu práce. Jako příklad se nabízí šéf americké FBI Louis Freeh, který před nedávnem musel sám sebe udat, že ztratil služební mobil se supertajnými čísly na své nejbližší spolupracovníky.

Špatná zpráva je ovšem určena těm, kteří se domnívají, že mají reálnou šanci jednou ztracený nebo ukradený mobil získat zpět. Jak známo, s čestnou výjimkou Eurotelu u nás neexistuje ani blacklist, který by zlodějům mobilů komplikoval život. Naproti tomu v Británii funguje centrální rejstřík IMEI všech mobilních telefonů, díky čemuž je identifikace kradeného mobilu snadná. V Austrálii se přes internet nabízejí takové služby hned tři, v Americe nejméně čtyři. Ani fungující blacklist ztracených a ukradených mobilů však není dostatečnou překážkou, protože IMEI telefonů lze měnit. Od roku 2002 by se však mělo zajištění tohoto čísla změnit a pak budou černé listiny účinnou zbraní v boji proti nejrůznějším šejdířům.

Takže pokud nechcete zůstat u pevné linky nebo neustále nuceně měnit telefony, zbývá vám jediná možnost - přiblížit se svými návyky té skupině lidí, která telefony neztrácí. To může čtenáři připadat jako slabá rada, ale může se hodit. Každý ví, že není výhodné nechávat telefon v taxíku nebo jím platit v restauraci. Autor článku zkoušel obojí - s výsledkem, který si již dokážete domyslet sami. Také je zjevné, že třeba Motorola V umístěná ve vnější náprsní kapse saka je při předklonu recept na neštěstí (zejména jedná-li se o předklon v situaci delikátního charakteru po oslavě na toaletě), stejně jako zadní kapsa kalhot zrovna nesedí Nokii Communicatoru, sedíte-li vy. Pokud v noci potkáte skupinu mladíků,kteří mluví cizí řečí a posléze vás přesvědčují, že jsou "zitalie, ne", je čas pomýšlet na taktický ústup. (I zde hraje roli autorův osobní zážitek.)

siemens ztracený na sedačce

Méně evidentní ovšem je, že problém může nastat i při nestandardním použití telefonu. Jak informoval americký deník USA Today, řeší americké nemocnice ročně několik desítek tragikomických případů, kdy byl telefon příliš důsledně aplikován při erotických hrátkách. (Tento typ problému autor z vlastní zkušenosti doložit nemůže.) V takovém případě sice o telefon v klasickém slova smyslu nepřijdete, ale k původnímu účelu také neslouží, přičemž ovšem paušál běží dál. Podle USA Today jsou k odvážným teleerotickým nápadům celkem logicky využívány telefony s vibračním vyzváněním. Naštěstí pro zúčastněné; komu se něco podobného přihodí se starým telefonem pro síť NMT, měl by rozhodně navštívit internistu, psychiatra a pak snad nejlépe specializovaný veřejný dům, kde mu bude zaručena odborná obsluha (v tomto pořadí). Mobilní operátoři po celém světě služby tohoto typu zatím nenabízejí.

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...