Zakladatel a generální ředitel Huawei Žen Čeng-fej.

Zakladatel a generální ředitel Huawei Žen Čeng-fej. | foto: AP

Huawei hodně touží po Evropě. Přesune tam i výrobu

  • 5
Zařízení potřebná pro mobilní sítě páté generace chce čínský Huawei vyrábět v Evropě. Pro tyto účely má vybudovat zcela nové tovární kapacity. V rozhovoru pro kanadský list The Globe and Mail to uvedl šéf společnosti to uvedl.

Žen Čeng-fej věří, že se tímto krokem podaří zmírnit obavy plynoucí z obvinění ze strany americké vlády. Mimo jiné v rozhovoru informoval také o přesunutí výzkumného centra. To se v současnosti nachází ve Spojených státech, nové sídlo by mělo mít v Kanadě.

Spojené státy čínskou společnost obviňují z krádeží technologií a špionáže pro Peking, což Huawei popírá (více viz Obviňují nás z něčeho, co jsme neudělali, řekl šéf Huawei ČR). Washington firmu vyloučil z budování 5G sítí a ke stejnému postupu vybízí i své spojence.

USA rovněž zařadily Huawei na svou černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této společnosti dodávat své produkty (více viz Velmi špatná zpráva pro Huawei. Bez povolení nemá americké součástky). Devadesátidenní licenci, která americkým firmám umožňuje obchodovat s čínským Huaweiem, americká vláda v pondělí 18. listopadu už podruhé prodloužila (více viz Americké firmy smějí dál obchodovat s Huaweiem. Už potřetí dostaly výjimku).

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni v prosinci označil technologie Huawei a další čínské firmy ZTE za bezpečnostní riziko (více viz Čínské firmy Huawei a ZTE jsou kybernetickou hrozbou, varuje český úřad). Varování se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury. Některé státní instituce pak omezily používání produktů těchto firem (více viz Úřad vlády se musí zbavit mobilů Huawei, nařizuje Babiš kvůli bezpečnosti).

Huawei je dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro všechny tři české mobilní operátory, technologii firmy využívá také největší český provozovatel telekomunikačních sítí CETIN.