AOL plánují spojení s Time Warner Inc.

aktualizováno 
AOL a Time Warner plánují spojení; jak říká jeden z šéfů jde o:"Merge of the number one interactive company with the number one media company to become the number one interactive media company

Merge of the number one interactive company with the number one media company to become the number one interactive media company."

V březnu loňského roku spolkla AOL (America Online)  Netscape.  V době nepříliš dávné si smlsla na známém serveru MapQuest a dnes oznámila sloučení se zpravodajským gigantem Time Warner.
Time Warner  zahrnuje CNN networks, HBO, Warner Bros., Warner Music Group, People, Sports Illustrated, Fortune, Entertainment Weekly, TNT a  Time Warner Cable.
Výsledek sloučení  se bude nazývat AOL Time Warner Inc.  a bude sídlit ve Virginii (AOL) a v New Yorku (Time Warner).  Na burze v New Yorku se bude obchodovat pod značkou AOL a spojení se uskuteční na konci letošního roku.  To dává přibližovacím týmům dostatek času na to, aby oba celky na spojení připravili.   Pravděpodobně to přinese i snižování stavu na obou stranách, ale to už patří k dennímu chlebu amerického kapitalismu.
Ze své pozice nedokáži odhadnout, co sloučením získá Time Warner,  pohyb America Online na internetových trzích USA i světových vykazuje jistou zákonitost; řekněme dva trendy:

1. Nákup Mapquestu je součástí "AOL Anywhere - AOL kdekoliv".  Mobilní komunikace v USA mají, podle mého odhadu, za zeměmi v standardu GSM  zpoždění pěti let.  Neexistující souvislé digitální pokrytí,  dokonalé pozemní sítě, konkurence omezená vzájmenou nekompatibilitou  telefonů velké trojky (Sprint PCS, ATT, Nextel) a v neposlední řadě i nedokonalé technické standardy  leží jako těžké balvany na slaboučkém pramínku mobilních komunikací na americkém kontinentě.  Pro ilustraci uvedu SMS - naprosto běžná součást standardu GSM 900 - je v USA neznámou záležitostí.  Zprávy lze  na mobilní telefony pouze zasílat,  jde tedy spíše o jednosměrný paging.  Nejjasněji dokresluje stav mobilních komunikací na americkém kontinentě projekt Iridium, samolibě se domnívající, že člověku s telefonem v ruce jde jen a jen o hlasovou komunikaci.
Z uvedených skutečností vyplývá, že boom mobilních komunikací  v evropském stylu Ameriku teprve čeká.  "AOL Anywhere" by měl přinést klíčový produkt, "soukromý Internet AOL" na smartphones, Palm Piloty, PDA a podobně; AOL pro Palm Pilot již existuje v beta verzi, pro Win CE se připravuje.  MapQuest dodá pro tento projekt důležité nástroje pro orientaci a vyhledávání v terénu s využitím GPS - a terénem zde myslím spíš americká předměstí, než Rocky Mountains :).

2. Sloučení s Time Warner je de facto zakotvením AOL, media působícího striktně po drátech, do světa klasických "kamenných" zpravodajských domů a získání přístupu ke kabelovým sítím  pro vysokorychlostní internet.  America Online  již nějaký čas hledá rychlejší přenosové cesty pro interaktivní služby - spolupráce s Hughes se točila kolem satelitních přenosů, zatímco s baby Bells šlo o vysokorychlostní přenos po stávajících drátech.  Kabelové rozvody společnosti Time Warner jsou asi v tomto směru tím nejvýraznějším počinem.
Kromě toho bude AOL moci distribuovat písničky ze stáje Time Warner online, nakrmit programy CNN televizní projekt AOL Plus, poskytovat trailery filmů Warner Bros. online a podobně.

Příprava sloučení zabere téměř celý rok, ale již nyní se rýsují obrysy giganta, který vzniká.  AOL Time Warner Inc.  vám na jednu stranu umožní přijímat a odesílat email, číst zprávy v autě, najít cestu ve tmě a mlze "in the middle of nowhere"  a na druhou stranu vám vstoupí do pokoje prostřednictvím televize, Web TV a  kabelu.  Budete si moci koupit písničky online, pustit  reklamní šoty filmů připravených na příští měsíc a při tom všem  vás bude masírovat reklama na AOL - to když si pustíte zprávy CNN - nebo na Warner Bros. při používání interaktivních služeb America Online.

Prokop Krásný
 

 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

T-Mobile má neomezený supertarif. Za 600 korun obsahuje 4,5 GB dat

T-Mobile má tajný tarif S Premium

Doby, kdy nejlevnější neomezený tarif vycházel na 749 korun, jsou minulostí. Aktuálně jej lze pořídit již od 500 korun,...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Nic jednoduššího už nelze vymyslet. Xiaomi má naprosté holátko

Redmi Go od Xiaomi

Xiaomi na český trh uvádí nejjednodušší model Redmi Go. Výbava je osekaná na nutné minimum, ale úspornému systému...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Další z rubriky

Z kopírování SIM karet získali miliony a drahá auta. Teď je čeká vězení

Ilustrační snímek

Poněkud napilno měl americký student Joel Ortiz. Ve svých dvaceti letech si totiž přišel k více než pěti milionům...

Tomuto skládacímu smartphonu můžeme říkat IQ a dvě nuly

Připravovaný ohebný smartphone IQOO

Stejně jako další výrobci oznámilo i čínské Vivo novou značku smartphonů spadající pod křídla této firmy. Nazývá se...

Tajemný nejlepší Samsung skrývá předchůdce v originální matrjošce

Pozvánka Samsungu na premiéru desáté generace řady Galaxy

V doprovodu zastoupení českého Samsungu se už za pár dní vydáme na oficiální premiéru modelové řady S10 a firma nám...

Najdete na iDNES.cz