Vodafone zmenšil plastový nosič SIM na polovinu původní velikosti platební karty. | foto: Vodafone

Vodafone zmenšil plastovou kartičku se SIM. Trendem budou virtuální karty

  • 25
Bezmála tři tuny plastu a 2,25 tuny papíru ušetří v Česku za rok Vodafonu zmenšením plastového nosiče SIM a jeho papírového obalu na polovinu. Navazuje tak na iniciativu nadnárodní skupiny Vodafone Group, která už koncem roku 2019 zmenšený nosič nabídla ve vybraných zemích. Letos v lednu takový krok učinilo již konkurenční O2.

Pro zákazníky operátora se z praktického hlediska nic nemění: velikost samotné SIM totiž zůstává beze změny. Podle ředitelky komunikace a udržitelnosti Vodafonu Zuzany Holé dostanou zákazníci SIM na polovičním plastovém nosiči do ruky od letošního jara.

Množství Vodafonem v Česku ušetřeného plastu a papíru představuje ekvivalent 223 tun emisí oxidu uhličitého. Stejné množství emisí podle operátora zbude po spálení 111 tun uhlí nebo je za rok vyprodukuje 50 automobilů.

Roční úspora české pobočky Vodafonu přispěje k nezanedbatelné globální úspoře v rámci celé nadnárodní skupiny, která dosahuje 340 tun plastu ročně. To odpovídá například hmotnosti tří plejtváků obrovských. Nižší nároky na rozměry plastového nosiče jsou přínosem i z pohledu snížení emise oxidu uhličitého.

Při výrobě a přepravě jedné tuny plastu se totiž vyprodukuje 15 tun CO2, celková globální úspora v rámci Vodafone Group tak jeho roční produkci sníží o 5 100 tun. „To je stejné množství emisí, které za rok a čtvrt vyprodukuje uhelná elektrárna,“ dodal operátor.

Množství plastu a papíru bude redukovat i do budoucna, lze totiž očekávat, že stále více zákazníků bude preferovat virtuální SIM. Tedy do smartphonu integrovaného čipu, na který se pouze nahrává profil operátora. Aktivace eSIM vyžaduje pouze QR kód, zákazník jej získá buď v prodejně, nebo si ho může objednat prostřednictvím mobilní samoobsluhy, v e-shopu či na zákaznické lince.

Počet zákazníků, kteří využívali elektronickou SIM, podle Vodafonu koncem loňského roku dosahoval zhruba 20 tisíc. Mimo to se také zvýšil zájem o smartphony, které eSIM podporují. „Jejich podíl na celkových prodejích telefonů činil téměř 20 %. S ohledem na vývoj trhu s eSIM zařízeními a plánovaným aktivitám Vodafonu věříme, že čísla budou dále narůstat,“ dodala produktová specialistka Jana Bálková.

Vraťte svůj vysloužilý mobil, pobízejí operátoři

Vodafone je druhým tuzemským operátorem, který k radikální změně rozměrů plastového nosiče SIM přistoupil. Jako první tento krok udělalo O2, které takzvanou half SIM nabízí už od začátku letošního roku (viz Po SIM u O2 zmenšili i její nosič. Ušetří tuny plastu).

Na zavedení zmenšených plastových nosičů SIM pracuje i T-Mobile. „Prvním zákazníkům bychom je mohli nabídnout již příští měsíc, ve větším množství budou k dispozici se začátkem léta,“ informovala redakci Mobil.iDNES.cz Kateřina Mikesková z tiskového oddělení.

Nosič SIM, byť ta samotná se během let své existence z původního rozměru platební karty „smrskla“ do takzvané nanoSIM, si totiž dlouhodobě zachovával původní rozměry. Množství plastového odpadu vůči části nezbytné pro využívání služeb operátora bylo tedy neúměrně vysoké.

Operátoři mimo to zákazníky i nadále pobízejí, aby odevzdávali již nepoužívané mobilní telefony k ekologické likvidaci. Z vysloužilého zařízení, které mohou přinést na jakoukoli jejich prodejnu, lze totiž recyklovat až 95 % materiálu. Nejde přitom pouze o plast, ale i měď, stříbro či zlato. Všechny takto získané suroviny následně poslouží pro další výrobu. Kromě starého mobilu mohou přinést i nabíječku či modem.