Nakupuje Vodafone na Vánoce?

aktualizováno 
Generální ředitel Vodafone má zálusk na svého konkurenta. Že by se poohlížel po vánočním dárku? Místo prodeje se Vodafone rozhlíží po někom, koho by si mohl koupit.

Arun Sarin | foto: Vodafone

Vodafone se poslední dobou stále častěji objevuje ve spekulacích, důvodem jsou ne příliš povzbudivé finanční výsledky. Ale jeho CEO Arun Sarin rozhodně nepropadá pesimismu. Naopak, přemýšlí o nákupu konkurenta.

Poslední rok nebyl pro Vodafone nijak zvlášť úspěšný, v minulých dnech ohlásil generální ředitel tohoto mobilního giganta Arun Sarin za prvních šest měsíců finančního roku 2006 – 2007 (do 30. září 2006) ztrátu před zdaněním ve výši 3,3 miliardy liber (137 miliard Kč), přitom za stejné období minulého roku vykazoval Vodafone zisk 3,9 miliardy liber (161 miliard Kč).

Arun Sarin

Právě očekávání ztráty podnítilo spekulace o tom, že Vodafone se chystá prodat některé pobočky, případně, že je sám na prodej. Arun Sarin ale zůstává optimistou.

Důvody k optimismu

Asi většina běžných smrtelníků by na Sarinově pozici začala být poněkud nervózní. Ztráta vypadá na první pohled opravdu hrozivě. Arun Sarin ale zůstává optimistou, dokonce se chystá do protiútoku. Má k tomu ale dostatek síly?

Pravda je, že při podrobnějším pohledu na čísla společnosti není situace zdaleka tak hrozivá. Hlavní podíl na ztrátě mají problémy Vodafone na německém a italském trhu, kde se mu příliš nedařilo – ztráta na těchto dvou trzích činila neuvěřitelných 8,1 miliardy liber (335 miliard Kč – to je zhruba polovina příjmů státního rozpočtu ČR). Velký podíl na této ztrátě měla agresivní cenová strategie konkurenčního T-Mobile na německém trhu.

Naopak velmi dobré výsledky vykázaly pobočky Vodafone v regionech střední a východní Evropy, Středního východu, Afriky a Asie – celkové příjmy z těchto regionů jsou podle zveřejněných informací 3,1 miliard liber (128 miliard Kč), což znamená růst o 21 %. Na tomto výsledku se pozitivně odrazily zejména výkony nových poboček v Česku, Rumunsku a Turecku.

Dalším důvodem k optimismu je podle Aruna Sarina růst zisku před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA), ten činil 6,2 miliardy liber, tedy asi 256 miliard Kč. To je o 3 % více než v loňském roce. Rostly i celkové příjmy – činily 15,6 miliardy liber (633 miliard Kč), tedy o 4 % více než v loňském fiskálním roce. Volná hotovost koncernu poklesla sice o 9 %, ale stále činí 3 miliardy liber (124 miliard Kč).

Přechod do útoku

Evropští mobilní operátoři se téměř všichni potýkají s menšími či většími problémy, podle vyjádření Aruna Sarina pro britské Financial Times je za těmito problémy především velká konkurence a stále klesající ceny za služby.

„Na britském trhu působí příliš mnoho mobilních operátorů a navíc i několik virtuálních.“,řekl. A dodal, že „v nejbližší době bude muset pravděpodobně jeden z konkurentů zavřít své obchody a jít domů.“ Přežít na trhu mohou totiž jen ti nejsilnější hráči, alespoň podle generálního ředitele Vodafone.

Tím, kdo by měl v brzké době ukončit své aktivity je 3 UK, operátor sítě 3G vlastněný hongkongskou skupinou Hutchison Whampoa, která se potýká dlouhodobě se ztrátami a jejíž vlastníci už dali najevo budoucí úmysl svůj podíl prodat. Analytici odhadují cenu aktivit 3 UK na 4 miliardy euro (112 miliard Kč). „Položte na stůl konkrétní nabídku, rozhodně o ní budeme vážně uvažovat.“ vzkázal Arun Sarin.

Tím ale plány na expanzi Vodafone rozhodně nekončí, podle slov svého generální ředitele by se měl Vodafone nyní více zaměřit na trhy, kde se mu daří a kde není tlak konkurence tak silný. Kromě 3 UK má Vodafone v hledáčku také 3 Italy, ale hlavně chystá další akvizice v Africe, Asii a východní Evropě. Odsud již zmíněná jednání s ruskou finanční skupinou Alfa Group.

Arun Sarin

Vodafone v současnosti vlastní 10 % indického operátora Bharthi a také 3% podíl v největším světovém mobilním operátorovi China Mobile. V následujících letech bude skupina Vodafone „hledat cesty, jak tyto podíly navýšit“, doplňuje Arun Sarin.

Řešit ztrátu dalším utrácením, to umí jen Arun Sarin. Na druhou stranu, právě on už v minulosti dokázal, že se riskovat nebojí a velmi často mu risk vyjde.

Autor:
 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

PŘEHLEDNĚ: Jak aktivovat Apple Pay a jak jsou platby zabezpečené

Apple Pay

Aktivace Apple Pay je v podstatě jednoduchá. Potřebujete platební kartu vydanou bankou, která Apple Pay podporuje,...

Další z rubriky

Neotvírejte SMS za 99 korun, varoval úřad. Jenže to už je pozdě

Ilustrační snímek

Ve zpravodajství se objevilo další varování před podvodnými SMS z podezřelých telefonních čísel. Lidé si stěžovali, že...

ČTÚ si došlápl na Vodafone. Zákazníci mohou odejít bez sankcí

Ilustrační snímek

Operátoři musí zákazníky informovat jak o blížícím se konci úvazku, tak o možnostech jeho prodloužení. Zákazník musí s...

Aukce kmitočtů láká také investory z USA či Koreje, tvrdí ministerstvo

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

V letošním druhém pololetí by měla začít aukce kmitočtů pro 5G sítě, v níž Český telekomunikační úřad nabídne frekvence...

Najdete na iDNES.cz