ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Surfujte zodpovědně a neplýtvejte daty, vyzývají úřady

  • 86
V aktuální koronavirové krizi, během níž se většina Evropy ocitla v karanténě nebo má silně omezeny možnosti pohybu ve veřejném prostranství, apelují úřady na to, aby lidé zodpovědně využívali připojení k internetu. Zodpovědné chování má být prevencí proti přetížení sítí, které by nás uvrhlo do ještě větší izolace.

Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací (BEREC) a Evropská komise (EK) vydaly společné prohlášení, ve kterém vyzývají evropské občany, aby se v době koronavirové krize chovali na internetu zodpovědně a pokud možno neplýtvali daty. Telekomunikační sítě totiž po celé Evropě čelí zvýšenému náporu uživatelů, kteří jsou nuceni v čím dál větší míře zůstávat v současné koronavirové krizi doma.

Lidé z domova pracují, roste například i segment online vyučování, zároveň uživatelé hledají i různé způsoby zábavy. Internet se pro mnohé stal základním prostředkem ke spojení s nejbližšími i veškerým okolním světem a tak nároky na datový provoz neustále rostou. I přes tento fakt zatím k přetížení sítí nedošlo, ale EK a BEREC vyzývají, že z dlouhodobého hlediska se mu lze vyhnout především zodpovědným chováním a vzájemnou spoluprací telekomunikačních operátorů, poskytovatelů obsahu a samotných uživatelů.

Výzvu v Česku tlumočil prostřednictvím tiskové zprávy Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který je členem sdružení BEREC. ČTÚ tak zprostředkovaně doporučuje, aby uživatelé například využívali takové nastavení svých zařízení, které sníží nároky na spotřebu dat: tedy například, aby v prohlížeči svého počítače, ale i mobilního telefonu zapnuli některou z funkcí pro úsporu dat. BEREC a EK pak vyzývají poskytovatele k tomu, aby spolupracovali s operátory a zvážili například dočasné úpravy propustnosti videa: zjednodušeně řečeno, aby například svůj obsah vysílali v nižším rozlišení.

Úřady zároveň ovšem upozorňují, že pro samotné telekomunikační operátory nadále platí nutnost dodržovat Nařízení o síťové neutralitě, které operátorům zakazuje blokovat, zpomalovat nebo upřednostňovat určitý provoz před jiným. Výjimky mohou nastat jen v odůvodněných případech, tedy například právě jako cesta k odstranění hrozby přetížení sítě. V takových případech nicméně nadále platí, že by provoz v rámci jedné kategorie služeb měl být „škrcen“ stejně: tedy například, že by pro veškeré streamované video mohl být zaveden stejný strop přenosové rychlosti.

Čeští mobilní i fixní operátoři v uplynulých dnech evidují významný nárůst provozu, nicméně potíže, které by mohly vyústit až v přetížení a tedy nutnost zpomalovat některé služby, zatím nezaznamenali.

„V uplynulých dnech jsme zaznamenali zvýšený provoz v mobilní i fixní síti, který se týká jak dat, tak hlasového provozu. Zvýšený provoz však nemá vliv na funkčnost služeb, výpadky v naší síti neregistrujeme,“ okomentovala provoz tisková mluvčí operátora O2 Lucie Jungmannová. U konkurenčního T-Mobilu se podle slov mediálního zástupce Jiřího Janečka v počátku týdne datový provoz zvýšil o 22 %.

I u Vodafonu, který zaznamenal potíže s propojováním hovorů, je datový provoz zatím v pořádku: „Naše datové služby fungovaly a fungují bez problémů,“ prohlásil zástupce operátora Ondřej Luštinec. Vodafone ovšem na rozdíl od konkurenční dvojice, tedy od O2 a T-Mobilu, nedal svým zákazníkům s mobilními tarify neomezená data zdarma. Namísto toho nabídne seniorům tisíc minut zdarma. To naznačuje, že se jisté možnosti přetížení operátor obává.