Na web kdykoli a kdekoli - kompletní přehled internetových prohlížečů do mobilu

  0:30aktualizováno  0:30
Prohlížeče v mobilních telefonech jsou čím dál tím lepší, a tak je jejich využívání čím dál intenzivnější. Náš dnešní přehled vám prozradí, jaké mají uživatelé jednotlivých platforem možnosti a jaká je jejich ideální volba.

Internet, prohlížeč | foto: Profimedia.cz

Různých předinstalovaných i doinstalovatelných prohlížečů pro mobilní telefony je spousta. Je ale poměrně těžké se mezi nimi vyznat, a proto vám dnes přinášíme tento detailní přehled. V přehledu najdete rovněž odkazy na recenze a články o zmíněných prohlížečích, u některých teprve podrobné představení chystáme.

"Hloupé" telefony

Brouzdání na většině běžných mobilních telefonů není zrovna příliš pohodlné. Například takový internetový prohlížeč u telefonů Nokia postavených na platformě S40 za mnoho opravdu nestojí. Konkurence na tom není o mnoho lépe, i když existují výjimky. Ty mají většinou jeden společný jmenovatel, kterým je vestavěný browser NetFront.

Najdeme jej v drtivé většině telefonů značky Sony Ericsson a Samsung a v některých LG. Pro základní práci s internetem prohlížeč docela stačí, ale pokud to myslíte s mobilním internetem vážně, ani NetFront vás neuspokojí. Podobně na tom bude prohlížeč, který najdeme v některých nových motorolách postavených na nové linuxové platformě Motomagx.  Lepší je poohlédnout se po nějakém javovém prohlížeči.

Opera Mini

Malý javový prohlížeč, který je k dispozici zdarma. To je Opera Mini. Stejně jako ostatní dostupné javové prohlížeče i Opera Mini funguje na principu předzpracovávání dat proxy serverem – do telefonu tedy nestahujete celé stránky, ale pouze jejich předem zpracovanou podobu, která je vhodná pro zobrazení na displeji mobilního telefonu. Výhodou je fakt, že objem stahovaných dat je menší než v případě otevírání celých stránek, což znamená, že se vám stránka zobrazí rychleji a ušetříte za přenesená data.

Javová Opera Mini Javová Opera Mini

Opera Mini je jasným etalonem mezi javovými internetovými browsery. A nejen mezi nimi, úroveň zobrazení internetových stránek a příjemné uživatelské prostředí znamenají, že Opera Mini si v mnohém nezadá ani s dospělejšími prohlížeči. V současné době opravdu není prakticky co řešit, Opera Mini má sice konkurenci, ale má před ní výrazný náskok, takže si ji rozhodně stáhněte. Výhodou je, že je zdarma a že nabízí i podporu češtiny. Můžete využít jak poslední stabilní verzi 4.0, tak novou betaverzi 4.1, která přináší několik vylepšení.

Javová Opera Mini Javová Opera Mini

ibisBrowserDX

Japonský ibisBrowserDX je principiálně velmi podobný javové Opeře. Možnosti nastavení a ovládání jsou daleko bohatší a lepší než u Opery Mini. Lze si například přesně vybrat, co bude které tlačítko vašeho telefonu v prohlížeči obsluhovat. Užitečná je také možnost kopírování textu.

Javový ibisBrowserDX Javový ibisBrowserDX

Jenže v prohlížeči nefunguje česká diakritika, načítaní stránek je pomalejší než u Opery. Stránky prohlížeč zobrazuje velmi podivně po rozkouskovaných částech, které rozhodně nemají nic společného s jejich vizáží na displeji stolního počítače.

Javový ibisBrowserDX Javový ibisBrowserDX

TeaShark

TeaShark je zatím nejnovějším konkurentem Opery Mini. A na rozdíl od ibisBrowseruDX konkurentem poměrně důstojným. TeaShark se Opeře vyrovná v rychlosti načítání stránek a snadným ovládáním, bohužel ne všechny stránky dovede zobrazit korektně. Proto je zatím jen zajímavou alternativou, pozice Opery zůstává neohrožena.

Javový browser TeaShark Javový browser TeaShark

Otázkou je, jak rychle půjde vývoj TeaSharku dopředu. Třeba Operu zanedlouho dožene a předežene, takže se rozhodně vyplatí tento prohlížeč sledovat. Je opět zdarma, takže si jej klidně nainstalujte do telefonu vedle Opery Mini.

Javový browser TeaShark Javový browser TeaShark

Apple iPhone

Safari

Prohlížeč Safari na Apple iPhone je v dnešní době modlou všech uživatelů mobilního internetu. Pravdou je, že patří mezi ty nejvyspělejší prohlížeče pro mobilní telefony, jenže také dost těží z hardwaru, na kterém běží. Některé konkurenční prohlížeče totiž používají stejný vykreslovací engine -Webkit.

Safari na Apple iPhone Safari na Apple iPhone

Safari tak na iPhonu vypadá úchvatně hlavně díky obřímu displeji a hardwarové podpoře MultiTouch ovládání. Navíc je otázkou, jak to bude s podporou Flashe, který již někteří konkurenti zvládat brzy budou, nebo dokonce již zvládají.

Safari na Apple iPhone Safari na Apple iPhone

Symbian

Majitelé mobilních telefonů s operačním systémem Symbian mají na výběr ze dvou prohlížečů, jenže volba je trochu omezená. Prvním prohlížečem je standardní Symbian Browser S60, který je vestavěný v každé Symbianové Nokii. Druhým prohlížečem je Opera 8.65 v Sony Ericssonech s grafickou nadstavbou UIQ. Tu si můžete doinstalovat i do přístroje s S60.

Symbian Browser S60

Tradiční symbianový internetový prohlížeč vyspěl s operačním systémem a dnes je z něj velmi kvalitní a užitečný nástroj. V některých případech je sice užívání javové Opery Mini jednodušší, ale Browser S60 je přeci jen komplexnějším nástrojem, který na displeji telefonu zobrazuje stránky trochu elegantněji. Vždyť také využívá stejný vykreslovací engine – WebKit – jako Safari na Apple iPhonu.

Symbian Browser S60 Symbian Browser S60

Jako jeden z mála prohlížečů podporuje Browser S60 i Flash objekty. Ovšem pozor – ne ve všech verzích. Podporu Flashe najdeme v současnosti jen v posledních verzích firmwaru telefonů Nokia N95 a N95 8GB a N82. Další modely ale budou následovat.

Symbian Browser S60 Symbian Browser S60

Opera Mobile

V posledních symbianových Sony Ericssonech s grafickou nadstavbou UIQ můžete najít předinstalovaný prohlížeč Opera 8.65. Stejnou verzi si také můžete nainstalovat do smartphonu s S60. Prakticky však neexistuje důvod, proč byste tak měli učinit. Mobilní Opera totiž stojí 24 dolarů, tedy asi 400 korun. Opera 8.65 nedosahuje kvalit Browseru S60 a při běžné práci ji předčí i Opera Mini.

Opera 8.65 na Symbian S60 Opera 8.65 na Symbian S60

Toto období nadvlády ale brzy skončí, protože se na trh chystá nová Opera Mobile 9.5, kterou kromě Windows Mobile dostanou i právě komunikátory s prostředím UIQ. Otázkou je, zda nabídne jejich současným uživatelům Sony Ericsson upgrade, nebo zda si musíme počkat až na nové modely.

Opera 8.65 na Symbian S60 Opera 8.65 na Symbian S60

Windows Mobile

Pro Windows Mobile je v současnosti k dispozici nejvíce browserů. Je to tak trochu paradoxní situace, protože na této platformě byl browserů donedávna kritický nedostatek. Bohužel jen někteří z konkurentů jsou použitelní. Třeba takový ibisBrowserDX je ve verzi pro Windows Mobile prakticky stejný jako v Javě. Jeho uživatelské prostředí je prakticky stejně nepříjemné a má problémy s českým kódováním. Stránky ale zobrazuje lépe – nikoli jen ve zkrácených podobách.

Internetových prohlížečů pro Windows Mobile je v přípravě ještě daleko více – Microsoft Labs například vydaly betaverzi prohlížeče Deepfish, kterou mohlo vyzkoušet jen pár vyvolených. Ve vývoji je také prohlížeč Skyfire nebo třeba Wake3. Ten používá vykreslovací engine Webkit.

Mobile Internet Explorer

Mobilní Internet Explorer byl po dlouhou dobu jakýmsi standardem mezi prohlížeči na platformě Windows Mobile. A po pravdě řečeno, standardem hodně špatným. Prohlížeč má problém s téměř jakýmkoli formátováním, ovládání není zrovna dvakrát pohodlné a o podpoře moderních funkcí se mu může jen zdát.

Mobile Internet Explorer Mobile Internet Explorer

Hlavním problémem Mobile Internet Exploreru je ale trochu paradoxně nikoli vykreslování stránek, ale zastaralé uživatelské prostředí. Uvidíme, jak se toto změní s příchodem Windows Mobile 6.1, které přinesou novou verzi prohlížeče od Microsoftu. Ten by měl být technicky nejvyspělejším browserem, když bude standardně podporovat jak Adobe Flash, tak technologii Silverlight.

Mobile Internet Explorer Mobile Internet Explorer

Opera Mobile

Rovněž na platformě Windows Mobile se potkáváme s mobilní Operou. V některých přístrojích ji najdeme předinstalovanou, a to opět nejčastěji ve verzi 8.65. Ta je ale v současné době již překonaná a zastaralá, na spadnutí je uvedení komerční verze Opera Mobile 9.5.

Opera Mobile 9.5 Opera Mobile 9.5

My jsme prozatím měli možnost vyzkoušet pouze betaverzi tohoto browseru, ale byli jme z ní doslova unešeni. Zobrazování stránek a navigace po nich je velmi podobná Safari z iPhonu, Opera Mobile 9.5 je také velice rychlá a nabízí podporu Flash Lite 3.0. Pro uživatele Windows Mobile se zatím jeví jako nejlepší varianta, a to i v případě, že za ní bude chtít výrobce zaplatit v přepočtu zhruba 400 korun.

Opera Mobile 9.5 Opera Mobile 9.5

minimo 0.2

Betaverze mobilní verze populárního prohlížeče Mozilla nepatří zrovna mezi programy, se kterými si budete hrát dlouho. Potenciál je tu sice cítit docela dobrý, ale zdaleka ne takový jako u Opery 9.5. Důraz je zde kladen především na možnost prohlížení stránek v nových záložkách a zajímavá je i úvodní obrazovka Homebase, na které máte přehled naposledy navštívených stránek, možnost vyhledávat pomocí Googlu nebo místo pro zadání nové www adresy.

minimo 0.2 pro Windows Mobile minimo 0.2 pro Windows Mobile

To vše je poměrně dobrý nápad, raná betaverze 0.2 ale není příliš stabilní a mnoho věcí nefunguje zcela dle našich představ. Tvůrci budou mít jistě hodně práce s tím, aby konkurenci dohnali.

minimo 0.2 pro Windows Mobile minimo 0.2 pro Windows Mobile

Iris Browser

Iris Browser od Torch Mobile je dalším produktem, který se pere o své místo na slunci. Používá stejně jako Safari nebo Browser S60 vykreslovací engine WebKit, který je zárukou toho, že stránky budou vypadat na displeji příjemně. Některé stránky ale prohlížeč vůbec neotevře. Navíc je poměrně pomalý, a tak se potenciálem WebKitu zatím spíše plýtvá.

Iris Browser pro Windows Mobile Iris Browser pro Windows Mobile

Problém mu navíc dělá i česká znaková sada. Prakticky nemožné je také zadání nové adresy, protože programátoři jaksi zapomněli na možnost potvrdit zadání. Obejít to lze přes záložky, ale zatím vám doporučuje Iris Browser pouze uložit kamsi do paměti a sledovat, jestli se z něj něco vyklube.

Iris Browser pro Windows Mobile Iris Browser pro Windows Mobile

NetFront

I prohlížeč NetFront existuje ve verzi pro Windows Mobile. Momentálně si můžete stáhnout zkušební verzi 3.5 Concept Version, která je zdarma, ale bude fungovat pouze asi do konce května. NetFront je spolehlivým klasikem mezi prohlížeči. Nesází na moderní vzhled jako Opera Mobile, a tak je jeho uživatelské prostředí o něco tradičnější. Možností nastavení vykreslování je ale přehršel a žádný jiný browser se v tomto NetFrontu nevyrovná.

NetFront 3.5 Concept Version pro Windows Mobile NetFront 3.5 Concept Version pro Windows Mobile

Doslova geniální je volba Virtual Canvas – zde si zvolíte rozlišení, na které má být optimalizována prohlížená stránka. Zajímavá je i funkce automatického posouvání stránky nebo možnost prohlížení stránek off-line. NetFront toho tak ve skutečnosti uživateli nabízí více než Opera Mobile 9.5. Ta je ale na první pohled přívětivější a jednodušší na ovládání. Chybu neuděláte výběrem kteréhokoli z této dvojice prohlížečů, u NetFrontu je ovšem problém, že zatím neexistuje jeho veřejná komerční verze. Doufejme, že po dokončení vývoje se objeví.

NetFront 3.5 Concept Version pro Windows Mobile NetFront 3.5 Concept Version pro Windows Mobile

Závěrečná doporučení

Internetových prohlížečů jsme vám představili poměrně hodně, ale použitelných jich zas tak moc není. Pokud máte obyčejný mobil s podporou Javy, pak je pro vás jasnou volbou Opera Mini. Ta navíc drží krok i s dospělejšími prohlížeči a po boku dalších doporučených programů se rozhodně nemusí stydět. Vlastníte-li telefon s operačním systémem Symbian s grafickou nadstavbou S60, nemusíte instalovat vůbec nic – jeden z nejlepších prohlížečů máte přímo v mobilu – jako jediný si dokonce poradí s Flash objekty, ovšem zatím jen na několika přístrojích.

V případě, že vlastníte Windows Mobile přístroj, sežeňte si betaverzi Opery 9.5 nebo aktuální zkušební verzi prohlížeče NetFront. Obzvláště v případě druhé volby ale pak musíte doufat, že výrobce buď vydá další zkušební verzi, nebo že aktuální program nabídne uživatelům ke koupi. Zaplatit pár stovek za Operu 9.5 nebo NetFront 3.5 se určitě vyplatí.

Pokud máte tip na prohlížeč, který není v našem přehledu zmíněn, napište nám na redakční e-mail nebo se o odkaz podělte v diskusi pod článkem. Každý nový prohlížeč rádi otestujeme.

 

 

Nejčtenější

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Na tento smartphone jste čekali, pro mnohé je ideálem. Test Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10e

Velký displej a přitom kompaktní rozměry. Špičková výbava a výkon a přitom žádné experimentální prvky, které by mohly...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Nechtěný digitální půst. Tříletý syn zablokoval iPad na téměř půl století

Ilustrační snímek

Nikdy nenechávejte své děti bez dohledu s vašimi mobilními zařízeními. Doporučení, které po vlastní zkušenosti bude...

Samsung má krále fotomobilů. V Česku ho však nekoupíte

Samsung Galaxy S10 5G

Testem organizace DxOMark prošel nejnovější Samsung Galaxy S10 ve verzi pro 5G sítě. A podle očekávání je jeho foťák,...

Další z rubriky

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz