Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

iSilo - na čtení dokumentů pohodlně (recenze programu)

Pokud hledáte propracovaný program na prohlížení dokumentů či čtení e-booků, můžete vyzkoušet iSilo. Funguje nejen na PDA, ale i Symbianech, Smartphonech či PC a umí toho opravdu hodně.

Tématem seriálu, který dnes začínáme, jsou elektronické knihy a programy pro jejich čtení na kapesních počítačích, mobilních telefonech a okrajově také na PC, které se na čtení knih dají také využít. Představíme si nejen celou řadu programů pro čtení knih mnoha formátů, ale také software pro jejich tvorbu či převody a v neposlední řadě i několik webů, kde si můžete knihy zdarma stáhnout, případně zakoupit.

První díl bude taková všehochuť - představíme si jeden z nejlepších programů pro čtení elektronických knih a v závěru také dva weby, abyste si mohli kvality programu hned vyzkoušet a třeba cestou z práce se začíst do nějaké knihy nebo novin.

iSilo

Prvním programem, na který se zaměříme, je iSilo. Ten je jedním z nejoblíbenějších aplikací pro čtení elektronických knih mnoha formátů, má celou řadu funkcí a výhod oproti konkurenci a v neposlední řadě se snadno ovládá.

V dalším textu se budeme věnovat verzi pro PalmOS, na ostatních platformách je to podobné.

Instalace

Pokud se pro iSilo rozhodnete (třeba jen ze zvědavosti), stačí stáhnout instalační archiv pro vaší platformu (PalmOS, PocketPC, Microsoft Windows - notebooky nebo stolní PC, Smartphony s Windows Mobile, Windows CE, Symbian UIQ nebo pro Symbian Series 60). Jak vidíte, neměl by být problém si vybrat správnou verzi. Odkaz na stažení se nachází na spodní části příslušné stránky.

. 

Když máte program stažený, stačí jej obvyklým způsobem nainstalovat do vašeho zařízení a poté spustit. Přivítá vás úvodní obrazovka s informací, že máte 30 dní na vyzkoušení. Ano, je to tak, program je sice zdarma, ale všechny funkce lze využívat pouze omezenou dobu. Poté budou některé vlastnosti zablokovány, ovšem číst knihy budete moci i nadále. Plná verze stojí pro všechny platformy stejně - 20 dolarů za licenci.

Podobným způsobem jako program musíte do svého počítače nebo telefonu nakopírovat také knihu nebo knihy (počet není nijak omezen, v kapse můžete nosit celou knihovnu, která i nejvášnivějšímu čtenáři vydrží na celé měsíce).

Výběr knihy

Po spuštění na vás čeká obrazovka se seznamem dostupných knih. Ve spodní části obrazovky jsou záložky, pomocí kterých můžete přepínat mezi naposledy otevřenými, aktualizovanými, zobrazení podle kategorií, oblíbených složek (oblíbené poličky v knihovně) a nakonec zobrazení souborového systému. Klepnutím na název knihy ji otevřete na místě, kde jste byli naposled (případně na začátku, pokud knihu otevíráte poprvé), podržení stylusu nad názvem vyvolá nabídku pro práci s knihou, jako je zařazení do kategorie, přejmenování apod.

Čtení knihy

Pokud se rozhodnete pro nějakou knihu, můžete si ji v klidu začít číst. Nevyhovuje-li vám základní nastavení pro zobrazování textu, můžete si program v mezích možností přizpůsobit vašim potřebám. Nastavení je celá řada, například na palmu můžete nastavit v menu Options:

  • Display: rozložení tabulkové, beztabulkové, žádné, zarovnání standardní nebo doleva, obrázky normální nebo dvojité velikosti, kódovou stránku - pro češtinu např. windows-1250. Dále ještě hloubku barev a mód.
  • Font: pro každý typ písma (normální, bezpatkové, patkové a neproporciální) lze vybrat z dostupných písem, dále můžete určit velikost písma a tučnost
  • Interface: nastavení prostředí, jako je zobrazení titulku okna, posuvníku, nástrojové lišty a polohy v dokumentu lze nastavit zde.
  • Scroll: protože je potřeba při čtení listovat, řada nastavení se týká právě tohoto. Nejprve můžete určit, zda má být listovaní plynulé nebo "skokové", dále, o kolik se má při různých způsobech vyvolání posunu (stylus, tlačítka, navigační kolečko) posunout obrazovka. Vše záleží na vás samotných.
  • Region: Obrazovka je rozdělena do 4 částí nad sebou a kliknutí do každé z nich může vyvolat nějakou akci. Standardně je to posun, ale může jít i o skok o obrazovku nebo řádek nahoru resp.dolů.
  • Buttons: Každé tlačítko na zařízení může mít přiřazenu nějakou činnost. Default je standardní chování, takže třeba tlačítko Kalendáře vyvolá opravdu aplikaci Kalendář. Ale je možné zvolit nějakou funkci z nabídky a třeba tak spouštět automatický posun textu nebo měnit velikost písma.
  • Color: Nastavit barvy prostředí můžete v tomto dialogu

Tolik tedy k nastavování, možnosti přizpůsobení by jistě mohly vyhovět každému požadavku a pokud ne, jistě se nějaký kompromis najde. Přece jen je iSilo limitováno vlastnostmi daného zařízení.

Samotné čtení knihy je podobné, jako když listujete klasickou knihou. Pomocí navigačních tlačítek se pohybujete po stránkách nebo obrazovkách, pokud máte plnou verzi nebo ještě funkční 30denní demoverzi, máte k dispozici u některých knih i hypertextové odkazy.

Značky, záložky a hledání

V obsáhlých dokumentech pochopitelně nelze listovat pouze dopředu a dozadu, občas se hodí i nějaké ty značky nebo záložky. Značku si umístíte do textu velmi rychle a později se na ono místo můžete vrátit (klávesová zkratka /M pro umístění a /J pro skok), ale pokud potřebujete v textu více záložek, pak nezbývá, než použít pojmenované záložky (/B pro přidání a /E pro editaci). Pohybovat v dokumentu se můžete i vyhledáváním (ikonka lupy na spodním panelu a lupa s plusem pro hledání dalšího výskytu). Poslední možností pohybu je "počitadlo" vpravo dole - po kliknutí můžete v dialogu určit číslo stránky nebo procentuální pozici na stránce.

Závěr

Vyzkoušet iSilo můžete opravdu beze strachu a možná zjistíte, že právě tento program vám bude vyhovovat. I verze zdarma má čtenářům co nabídnout.

Příště si ukážeme, jak z webových stránek vytvořit vlastní elektronickou knihu pro iSilo. iSilo zvládá otevírání mnoha formátů souborů a prohlížet v textové podobě můžete libovolný soubor na paměťové kartě.

eKnihy a noviny na internetu

Pokud chcete program vyzkoušet a nemáte ještě žádnou elektronickou knihu, pak navštivte server Palmknihy, kde si můžete vybrat ze stovek knih a knižních ukázek Pro iSilo jsou vhodné knihy ve formátu PalmDoc. A pokud nefandíte beletrii, pak si můžete přečíst nejrůznější weby (i zpravodajské) upravené pro iSilo - výběr ke stažení zde.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Do konce měsíce výhodná střední třída. Test smartphonu Vivo V40 SE

28. dubna 2024

Vivo uvedlo do střední třídy smartphonů zajímavý stylový model V40 SE. Ten je důkazem toho, jak...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...