Historie systému Windows Mobile, díl druhý

aktualizováno 
Podobně jako operační systém Windows určený pro stolní PC se i jeho mobilní odnož s přídomkem Mobile neustále vyvíjí a vylepšuje. Přinášíme vám kompletní přehled jednotlivých verzí systému Windows Mobile, s nimiž je možné se setkat.
Po stopách Windows Mobile aneb přehled jednotlivých verzí OS

Po stopách Windows Mobile aneb přehled jednotlivých verzí OS

první části článku jsme si krátce představili verze Windows Mobile, s nimiž se již tak často nesetkáváme. Zařízení nám stárnou a tak je postupně nahrazujeme novými, které logicky běží na novější verzi WM. Samozřejmě je mezi námi i dnes mnoho spokojených uživatelů MDA II, III nebo Compactu, přesto jsou takoví uživatelé dnes v minoritě.

Dnešní díl patří Windows Mobile 5.0 a zatím nejnovější verzi s šestkou na konci. WM 5.0 je dnes asi nejrozšířenějším, počet majitelů zařízení s WM 6 ale jistě utěšeně narůstá.


Windows Mobile 5.0 (Magneto, dříve WM 2005)
Datum uvedení: 10. května 2005
Běží na: Windows CE .NET 5.2, .NET Compact Framework 1.0
Verze: WM 5.0 for Pocket PC, WM 5.0 Phone Edition, WM 5.0 for Smartphone

Na novou verzi si příznivci Windows Mobile museli počkat více než rok. Následující přehled změn a vylepšení není kompletní, to nejpodstatnější ale popsáno je.

  Windows Mobile 5  Windows Mobile 5  Windows Mobile 5


Hardware
Jednoznačně největší změnou u “pětkové“ verze Windows Mobile je odlišný přístup k paměti v zařízení. Zatímco u všech předchozích verzí sloužila RAM (Random Access Memory) jako datové úložiště i systémová paměť, zde je všechno jinak. U Windows Mobile 5.0 je management paměti vlastně totožný jako u běžného PC. RAM tedy slouží pouze pro běh aplikací. Instalace aplikací jakožto i všechna ostatní data se ukládají výhradně do FlashROM. Tento přístup k organizaci paměti je označován jako Persistent Memory Storage.

  Windows Mobile 5  Windows Mobile 5  Windows Mobile 5

Hlavním důvodem k této výrazné změně správy paměti byla ztráta veškerých dat při úplném vybití baterie u Pocket PC pod starší verzí WM. Zde již nic takového nehrozí, FlashROM je totiž schopna uchovat obsažená data bez přístupu elektrické energie i několik let.

Velkou výhodou je podpora USB 2.0 k mnohem rychlejší synchronizaci a přenosu dat. Sousloví mnohem rychlejší tady znamená až 40 krát rychlejší transfer dat mezi zařízením a PC. Kopírování velkých video souborů už tak nebude zdlouhavou procedurou. A k čemu to všechno? Kromě podpory standardu USB 2.0 jsou navíc zařízení s WM 5.0 hardwarově připravena i na integraci pevných disků. Přidána byla i podpora vysouvací QWERTY klávesnice.

Balík kapesních Office
Dřívější označení Pocket Word (Excel) je nyní nahrazeno Word Mobile (Excel), navíc je nově přímo v ROM také prohlížeč prezentací PowerPoint. Lepší ovládání jednou rukou se týká celého systému jako celku. Pokud jste u dřívějších verzí bědovali nad absencí podpory tvorby grafů přímo v Pocket PC, u WM 5.0 můžete tento problém pustit z hlavy (netýká se Smartphone verze).

Word si také lépe poradí se zobrazování dokumentů s četnými obrázky a tabulkami. Nově je také implementována kontrola pravopisu pro západoevropské jazyky (Dánština, Finština, Norština, Švédština).

  Windows Mobile 5  Windows Mobile 5  Windows Mobile 5

Komunikace
Příchod nové verze umožňuje výrobcům použití těch nejmodernějších telefonních modulů (UMTS), Smartphony se dočkaly podpory Wi-fi a technologie Push-to-talk. První model této platformy s integrovaným Wi-fi modulem byl velmi oblíbený HTC Hertz, u nás známý z dřívější nabídky Eurotelu, kde figuroval jako Qtek 8310.

               Windows Mobile 5  Windows Mobile 5
Při příchozím hovoru se zobrazuje fotka/obrázek přiřazený danému kontaktu bez nutnosti instalací aplikace třetích stran. Aplikace Telefon je snadněji ovladatelná jednou rukou, slibuje se i rychlejší přístup k e-mailům.

Podpora Bluetooth HID (Human Interface Device) profilu, umožňujícího používání přídavných BT zařízení  (myš, klávesnice, headset) s ohledem na co nejmenší spotřebu energie.

Internet Explorer Mobile nyní podporuje Full screen režim, tedy prohlížení webu bez zbytečných lišt, které degradovaly viditelnou plochu, vhod přijde i nástrojová lišta informující o stavu stahování obrázků či načítaní webu.

Multimédia
Všechny kapesní počítače pod WM 5.0 obsahují staronový Windows Media Player 10 Mobile. Skutečně nejde o zcela novou verzi, protože WMP 10 už nabízely vybrané modely s WM 2003 SE. V kombinaci s klasickou PC verzí je možná synchronizace oblíbených skladeb a celých playlistů. Připravena je také podpora přehrávání audio souborů, které si uživatel zakoupí v e-shopu. Nový systém nemá problém ani s přehráváním zvonění ve formátu MIDI, což starším verzím činilo nemalé vrásky.

Synchronizace
Nová verze celého systému si přímo říkala o vylepšený synchronizační nástroj ActiveSync. Verze 4.0 si rozumí s každým zařízením s jakoukoli starší verzí Windows Mobile a přináší i několik novinek.
Vítaná je rozhodně automatická synchronizace fotek/obrázků přiřazených jednotlivým kontaktům, vylepšeni byli i průvodci všemožným nastavením synchronizace.


Je možný upgrade WM 2003 SE na WM 5.0?

Některé společnosti nabízí svým zákazníkům možnosti oficiálního upgradu z  WM 2003 SE na pětkovou verzi, namátkou jmenujme HP (modely hx2100, 2400, 2700 a top model řady hx4700), Dell (pouze pro X50/50v a X51). Fujitsu Siemens chystal aktualizaci pro řadu LOOX 7xx, ale nakonec se uživatelé těchto přístrojů nových Windows nedočkali. Právě díky diametrálně odlišné práci s pamětí je možnost/nemožnost upgradu limitována velikostí FlashROM. Minimální hodnotou je v tomto případě 128 MB.

Balíčky aktualizací – AKU (Adaptation Kit Update)
Balíčky AKU instalují do nových verzí firmwaru přímo výrobci WM zařízení. Není tedy možné si do svého přístroje příslušný AKU balíček jednoduše nainstalovat – jedinou cestou je kompletní přehrání firmwaru.
AKU je tedy označení vždy pro určitý balík jednoduchých vylepšení a úprav systému WM 5.0 a každé nové AKU eliminuje chybky, které se nepovedly odstranit u verze předešlé. Přehled těch nejpodstatnějších změn si samozřejmě uvedeme.
Údaj o verzi AKU obsaženou ve vašem zařízení naleznete v sekci Start – Nastavení – Systém – O produktu a jedná se poslední trojici čísel ve formě .x.x.x (viz. obrázek).

Windows Mobile 5

AKU 1.0
Pocket PC: funkce FDN (Fixing Dialing Number), obrazovka Dnes indikuje aktivní budík symbolem v liště s datem a časem, Kontakty nyní zobrazují i čísla uložená na SIM (jsou umístěna na konci seznamu) a je možné je přesouvat do kontaktů v paměti, možnost rolování telefonním seznamem či SMS skrz (tzn. přejetím poslední položky budete na položce první, což dříve nešlo)
Smartphone: podpora landcape režimu displeje, možnost ovládat zařízení i bez vložené SIM, možnost automatického stahování pošty ze všech účtů nastavených přes Outlook Mobile, možnost posílat SMS přímo kontaktům se seznamu zmeškáných hovorů Call History (a to i neznámým kontaktům)


AKU 1.1
V této verzi byl podstatně vylepšen AD2DP Bluetooth profil. Dále se zapracovalo na správci připojení Wi-fi – uživatel je informován ke kterému přístupovému bodu je zrovna připojen a zda-li je tento bod zabezpečený. Oficiálně byla také přidána podpora pevných disků ve WM zařízení. Takový Samsung i300 ovšem nabídl pevný disk mnohem dříve a ještě na starší verzi WM 2003 SE for Smartphone. Počínaje touto verzí bylo podstatně urychleno překreslování displeje při přechodu z režimu Portrait do režimu Landscape na Pocket PC.

AKU 2.0
Hlavní změnou byl příchod funkce AUTD 2 (Always Up To Date), která je známa spíše pod názvem Microsoft Direct Push Technology. Celý vtip je v tom, že je-li WM zařízení neustále připojeno k serveru (požadavkem je přitom MS Exchange 2003 se Service Pack 2), příchozí data (což můžou být e-maily, kontakty) jsou ihned ze serveru zasílány danému zařízení – odpadá tedy nutnost manuální kontroly příchozích dat.

Zvýšena byla také bezpečnost vzdálených zařízení - prostřednictvím MS Exchange lze natavit zaheslování, blokaci zařízení. Prohlížeč Internet Explorer Mobile poskytuje podstatně rychlejší scrolling webem, přibyla také podpora několika standardů (WML, DOM).

Pocket PC:
Možnost posílat SMS přímo kontaktům se seznamu zmeškáných hovorů Call History (a to i neznámým kontaktům), přibyla indikace stavu baterie v horní liště

Smartphone:
Tlačítkům “2“ a “8“ na alfanumerické klávesnici přiřazena funkce Page Up/Page Down, File Explorer byl mírně vylepšen a nabízí teď všechny základní operace se soubory

AKU 2.1
Žádné nové funkce implementovány nebyly, pouze se ještě urychlilo přepínání mezi režimy zobrazení.

AKU 2.2
Přidána kompatibilita s ActiveSync Seriál Switch utility, dále byl podstaně urychlen start Pocket PC a to díky odlišným algoritmům v cache paměti.


AKU 2.3
Žádné nové funkce implementovány nebyly, odstraněno pouze několik “bugů“ z předchozích verzí.

AKU 2.5
Podpora Smart Dial pro smartphony s QWERTY klávesnicí (Samsung i320, HTC Excalibur).

AKU 2.6
Možnost dvojnásobného zoomování při videoklipech přehrávaných ve Windows Media Player.

AKU 3.0
“Trojková“ AKU verze přinesla řadu změn a vylepšení:
Podpora FTP při propojení zařízení přes Bluetooth prostřednictvím A2DP profilu, podpora skriptů AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) ke tvorbě dynamický stránek  v zařízení, I Outlook Mobile se dočkal modernizace – při prvním spuštění systému se spustí průvodce nastavením, který krok po kroku provede uživatele celou procedurou. Přímo v systému jsou také obsažena nastavení připojení pro nejpoužívanější servery.
Smartphone:
Průvodce nastavení Wi-fi připojení pro snadnější konfiguraci, utilita Internet Sharing pro snadnější nastavení připojení zařízení k internetu přes USB kabel nebo Bluetooth, podpora WPA2, což je nejzabezpečenější Wi-fi standard.


Příklady zařízení s Windows Mobile 5:

 Pocket PC  Pocket PC Phone  Smartphone
 Asus MyPal A686  HTC Charmer  HTC STRTrK
 Fujitsu-Siemens N560  HTC Panda  HTC MTeoR
 Acer c530

 HTC Himalaya

 Samsung SGH-i600
 Mio P550  Mio A701  Samsung SGH-i320
 Acer n300  HTC Universal  HTC Excalibur
 Asus  HP iPAQ rw6815  i-mate SPL
 Symbol MC70  Asus P525  RoverPC M5
 HTC Galaxy  E-TEN X500  HTC Oxygen
 Asus MyPal A626  BenQ Siemens P51  


Windows Mobile 6 (Crossbow)
Datum uvedení: únor 2007
Běží na: Win CE .NET 5.x
Verze: WM 6.0 Classic, WM 6.0 Standard, WM 6.0 Professional

Prozatím poslední verze Windows Mobile, tentokráte s kódovým označením Crossbow, byla  Microsoftem oficiálně uvedena na 3GSM ve španělské Barceloně. První zařízení s novou verzí se začala objevovat až ve druhém čtvrtletí tohoto roku. HTC S710 a.k.a. Vox byl první přístroj s WM 6 Standard, verzi Professional určenou pro PDA telefony jako první okusil HTC Touch. Navíc se pro spoustu starších zařízení postupně objevují aktualizace, ať už oficiální (E-TEN X500, M700, HTC Artemis, Herald, Athena) nebo neoficiální (HTC Charmer, HTC Blue Angel).

Jak již bylo naznačeno v úvodu, Microsoft opustil od svého již zaběhnutého označení verze systému. Zdlouhavé přídomky typu Pocket PC Phone Edition, byly nahrazeny přívlastky mnohem jednoduššími a vlastně i snadněji zapamatovatelnými. Tak tedy WM 6.0 Standard značí verzi pro chytré telefony bez dotykového displeje. Klasická Pocket PC bez telefonního modulu poběží na WM 6.0 Classic. Konečně komunikátory, tedy Pocket PC Phone Edition, se v označení OS pochlubí dovětkem Professional.

Popis verze Windows Mobile 6.0 Classic/Professional
Hardwarové požadavky

Na rozdíl od stolních Windows u mobilní verze technické požadavky pro běh systému téměř negradují. Ostatně, 32 MB RAM i ROM a 200 MHz procesor jsou nároky, které může za krvavé označit jen veliký šprýmař – takové hardwarové vybavení má dnes každé WM zařízení.  Odezva systému se oproti předešlé verzi podstatně urychlila a je plně srovnatelná s WM 5.0 s balíkem AKU 3.0.

 Windows Mobile 6  Windows Mobile 6  Windows Mobile 6
S každou novou verzí Windows Mobile přicházejí také mírně upravené ikonky aplikací ve Start Menu, nejinak tomu je u šestkové verze. Kompletní obměny se dočkaly veškeré systémové zvuky a tovární vyzváněcí melodie.
Jednou z hlavních inovací verze předchozí, tedy WM 5.0, bylo podstatně vylepšené a zjednodušené ovládání Pocket PC jednou rukou a tedy bez použití stylusu. Přibyla dvojice softwarových tlačítek, která sloužila ke spouštění přednastavených aplikací.
WM 6.0 jdou však ještě dál a přidávají možnost naprogramovat klávesové zkratky i u QWERTY klávesnice, což umožňuje provádět i složitější úkony přímo na bloku tlačítek.

Telefonování
V oblasti telefonování stojí určitě za zmínku přímá podpora pro internetovou telefonii – VoIP klient je totiž obsažen přímo v ROM. S telefonními funkcemi úzce souvisí vyhledávání kontaktů, které je díky Smart Dial  2.0 velmi rychlé.  Bohužel si vývojáři nijak neporadili s hromaděním stejných jmen v Call History, pokud tedy budete vytáčet stokrát stejný kontakt, pak také bude tolikrát v Call History.

    Windows Mobile 6  Windows Mobile 6  Windows Mobile 6
Kancelář (kontakty, kalendář, zprávy a e-maily)
U každého kontaktu přibyly nové položky a jejich celkový počet se tak vyšplhal na 37. Každému kontaktu nyní můžete přidělit vlastní vyzváněcí melodii, na což byla dříve potřeba aplikace třetí strany. Kontakty lze nově editovat přímo ze seznamu – dříve bylo nutno stisknout na kontaktu potvrzovací tlačítko a teprve potom zvolit Upravit. Možná by stálo za úvahu přidat každému kontaktu ještě jedno mobilní číslo. U kalendáře kromě inovovaného grafického kabátku nově najdeme u denního náhledu ukazatel zaneprázdněnosti.

Windows Mobile 6  Windows Mobile 6  Windows Mobile 6
Podstatně byl vylepšen i systém prediktivního vkládání textu, kdy WM 6.0 nabízejí uživateli ne jedno, ale hned čtyři vhodné kandidáty na dané slovo a to hned při zadání prvního písmene. Při zadávání dalších liter se vhodná slovo pochopitelně filtrují. Samozřejmostí je potom vlastní slovník, který si všechna vámi zadaná slovo pamatuje. Je zde i možnost uvést slovník do továrního stavu, kdy dojde ke smazání všech vámi zadaných výrazů.

 Windows Mobile 6  Windows Mobile 6  Windows Mobile 6

Vyhledávání mezi SMS i e-maily je nyní díky aplikaci Smart Filter velmi jednoduché – zkrátka začnete psát a systém jednoduše filtruje dle zadávaného textu.
Průvodce e-mailu se  poprvé objevil již u WM 5.0 AKU 3.0, což podstatně usnadnilo práci s jeho korektním nastavením. Nová je ale podpora HTML e-amilů 

  Windows Mobile 6  Windows Mobile 6  Windows Mobile 6
Balík kapesních Office
V této oblasti se mnoho nového neudálo. Snad jen práce s PowerPoint Mobile je teď daleko rychlejší a lépe si poradí se zobrazování větších prezentací s množství obrázků.

 Windows Mobile 6  Windows Mobile 6  Windows Mobile 6

Internet Explorer
Zde zůstalo vlastně vše při starém a tak se funkce, která tomuto prohlížeči citelně chybí – tedy otevírání současně více oken, opět nekoná.

Multimédia
V ROM je obsažený Media Player 10.3, který ale nenabízí nic extra nového od verze WM 2003 SE. Zajímavá je třeba možnost hodnotit jednotlivé skladby pětistupňovou škálou. Opět bohužel chybí ekvalizér, což bude jeden z hlavních důvodů proč WM player nepoužívat.

  Windows Mobile 6  Windows Mobile 6  Windows Mobile 6

Slova chvály si nezaslouží ani integrovaný prohlížeč fotek a stále stejný File Explorer. Naštěstí se bohatě nabízí freeware aplikace třetích stran.

Další vymoženosti
Výrazně se zapracovalo na bezpečnosti a tak lze v této verzi šifrovat i data uložená na paměťové kartě – data budou “čitelná“ jen a pouze na vašem zařízení, případně přes Active Synch. Funkce Marketplace je určena k vyhledávání, nákupu a stahování aplikací třetích stran přímo pomocí vašeho WM přístroje.

Za zmínku stojí ještě Remote Desktop Mobile. Tato aplikace slouží k ovládání vzdálené plochy PC, jediné co potřebujete je PC s Windows XP Professional a pochopitelně zařízení s novými Windows Mobile Crossbow.

Windows Mobile 6.0 tedy není systém nabity zbrusu novými funkcemi, ale je určen především k zaplnění mezery mezi WM 5.0 a očekávánými Windows Mobile s kódovým označením Photon.

Příklady zařízení s Windows Mobile 6:

 Classic  Professional  Standard
 HP iPAQ 100  HTC TyTN II  HP iPAQ 514
 Hp iPAQ 200  HTC Touch  i-mate JAMA 201
 Mio P560

 HTC Touch Dual

 Samsung SGH-i614
 Mio P360  Asus P550  Samsung SGH-i640
 -  Asus P750  HTC S730
 -  Asus P526  Motorola Q9h
 -  Asus P525  HTC Vox
 -  HP iPAQ 600  T-Mobile Shadow
 -  HP iPAQ 900  HTC Cavalier

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Pokusní králíci T-Mobilu ukázali, že neomezená data lidi nepálí

Králík

T-Mobile udělal letos v létě ze své sítě laboratoř, kde mu vlastní i noví zákazníci ukázali, nakolik potřebují...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Do Česka míří další supersmartphone. Od kdysi velmi populární značky

Lenovo Z6 Pro

Po delší odmlce se na český trh vrací mobily značky Lenovo. Od podzimu bude v prodeji i špičkový model Z6 Pro. Má...

Další z rubriky

Neničte si prohlížením smartphonu oči. Poradíme, jak na to

Ilustrační snímek

Snížení jasu displejů mobilních telefonů může celkem výrazně ulevit vašim očím. K tomu jsou ideální noční či temné...

Do komunikátoru WhatsApp přichází reklama

WhatsApp brzy umožní posílat libovolné soubory

Facebook se rozhodl nasadit reklamy i do své aplikace WhatsApp.

Skvělá navigace zdarma pro každého se už schovává v českém Google Play

Aplikace Android Auto je lokalizována do češtiny.

Google s velkou pravděpodobností připravuje uvedení funkce Android Auto na český trh. Aplikace, která zatím není...

Najdete na iDNES.cz