Další vědecký kalkulátor na scéně - SC102P

Opět je tu čas, kdy některým z nás začíná škola a těm, kterým nezačíná, skončila doba dovolených, a tak se opět vrhli do práce. Těm, kdo se zabývají matematikou nebo obecně výpočty na vědeckých kalkulátorech, je určena tato recenze, a vlastně i tato aplikace.

Když jsem tento kalkulátor nebo vlastně prostředí této aplikace viděl prvně, zavzpomínal jsem na svoji první středoškolskou vědeckou kalkulačku TRULY, kterou teď využívá moje sestra. Má úplně shodné ovládání a rozmístění všech funkčních tlačítek. Až se mi na mysl vkrádá myšlenka, že autor byl zřejmě inspirován a poznamenán tím samým přístrojem jako já za svých středoškolských let.

Ale pusťme se nyní do popisu vlastní aplikace. Kalkulačka zabírá celou plochu displeje, a tak v horní části nenajdeme ani menu, to se aktivuje pouze stisknutím tlačítka pro aktivaci menu. Navíc toho v menu ani není moc na výběr, pouze informace o autorovi, základní nastavení a blok pro kopírování a vkládání hodnot.

V levé spodní části se nachází číslice, vpravo od nich jsou základní matematické operace jako sčítání, násobení, dělení, práce s pamětí a rovná se. Nad nimi jsou již veškerá tlačítka vědeckých funkcí, snad všech, které si můžeme představit a běžně upotřebit. Najdeme zde i např. hyperbolický sinus :)



Vpravo nahoře je červené tlačítko pro mazání údajů na displeji - velice užitečná funkce :) Přepínání mezi soustavami DEG, RAD, GRAD se provádí tlačítkem DRG. Tlačítkem FSE se přepíná zobrazení čísla zaokrouhlování a inženýrské, např. 1,546*E 003, což je ekvivalentem čísla 1546.





Napravo od tlačítek vědeckých funkcí nalezneme dvě podlouhlá zelená tlačítka pro přepínání mezi volbou vědecké kalkulačky a logické kalkulačky. Logická kalkulačka je určena pro výpočty v digitální technice a logice, kdy se pracuje se soustavami binárními, oktanovými, desítkovou soustavou a hexadecimální soustavou. Velice hezká funkce je, že když přepnete do určité soustavy, zobrazí se pouze ty znaky a číslice, které se v této soustavě používají! Další libůstkou je zobrazení počtu jednotlivých polí nad číslem při volbě binárního zobrazení (až 32 bitové slovo).



 

Závěr:

Jediné, co mohu říct závěrem, je fakt, že aplikace je šířena zcela zdarma a svými funkcemi potěší zcela jistě spoustu uživatelů. A pěkné barevné prostředí je dalším plusem. Jediné, co mi chybí oproti kalkulačce, kterou používám já, je absence grafů, ale toho se možná dočkáme v další verzi.

 

Scientific Calculator SC102P

Vědecký kalkulátor pro PalmOS.

Autor: http://purloclc.org/net/oelli/sc
Verze: 1.8
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS
Nároky na hardware: 53 kB aplikace + 50 kB knihovna MathLib
Cena: Free (zdarma)

Hodnocení Palmare.cz

+ pěkné uživatelské prostředí, aplikace zdarma
- zobrazení grafů a křivek funkcí
 
Užitné vlastnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení:
   

 


Témata: matematika, práce