Hyena žíhaná

Hyena žíhaná | foto: Zoo Jihlava

Zoo láká na letošní mláďata

Vydejte se do jihlavské zoo prozkoumat venkovní výběhy a přírůstky mláďat.

Jaké je turisty nejnavštěvovanější místo na Vysočině? Žebříčku návštěvnosti už dlouhé roky vévodí jihlavská zoologická zahrada. K jejímu bližšímu prozkoumání se můžete vydat i teď na podzim. Nahrává tomu nejenom příjemné počasí, menší počet lidí než v hlavní sezoně, takže si vyhlídky do výběhů a expozic lépe užijete, ale i množství letošních mláďat, která můžete pozorovat. A že jich v tomto roce přibylo.

Celý magazín

tit

Po dlouhých deseti letech, kdy jihlavská zoo začala s chovem hyen žíhaných, se konečně letos chovatelé dočkali mláďat. Trojčata, která nyní už dovádějí ve výběhu, se narodila začátkem června a mají se čile k světu.

Pomalu prozkoumávat venkovní výběh začne každým dnem také letošní přírůstek u pand červených. Pandy chová zoo od roku 2011 a za dvanáct let se tu narodilo dvanáct mláďat, včetně toho letošního. „Tomu jsou nyní více než dva měsíce a čekáme, že již brzy začne opouštět své útočiště a bude prozkoumávat okolí. Při běžné veterinární prohlídce jsme zjistili, že se jedná o samečka,“ popsala vedoucí marketingu zoologické zahrady, Simona Kubičková.

To kotě kočky bažinné se už vesele prohání výběhem. Mládě se narodilo po dlouhých osmi letech nově sestavenému rodičovskému páru. Kotě je zajímavé tím, že je na rozdíl od své pískově hnědé matky celé černé. Po svém otci, jenž obývá sousední expozici, totiž tato malá samička zdědila nezvyklou tmavou formu zbarvení.

Pokud se vydáte do jihoamerického pavilonu Hacienda Escondido a zvednete hlavu ke stropu, ve větvích, které tvoří pobytový prostor pro lenochody dvouprsté, můžete při troše štěstí zahlédnout jejich letošní mládě. To se vozí na břiše matky, jež si ho pečlivě střeží. Aktuálně se v zoo nachází čtyři lenochodi. Rodičovský pár, loňská samice a letošní mládě.

Ten největší poklad ale ochraňují chovatelé v Tropickém paviloně. Letos se vyklubala čtyři mláďata kriticky ohrožených aligátorů čínských. Další raritou jsou trojčata scinků šalomounských.

Drobotinu najdete například také u kapybar, zeber a na svět přišel i ohrožený výreček malý. Zahrada přivítala rovněž nového samce vlka iberského a začala s chovem nového druhu antilop. Konkrétně jde o chocholatky modré západní.