Umí ukázat zuby: V Zoo Tábor chovají samici pumy americké, která se jmenuje...

Umí ukázat zuby: V Zoo Tábor chovají samici pumy americké, která se jmenuje Líla. | foto: Kateřina Chlupáčková

Vypadá jako milá kočka, ale umí zařvat

V Zoo Tábor chovají samici pumy americké. Řev těchto šelem může vyděsit turisty v divočině. Ale nemusí se bát, zvíře si tím brání své území.

Řev pumy dokáže vyděsit poutníky po americké divočině i návštěvníky Zoo Tábor, kde chovají samici s něžným jménem Líla. I ta se ale umí čas od času rozohnit a pěkně od plic zařvat. „Nejednomu nepřipravenému člověku procházejícímu kolem této jinak roztomilé kočky přeběhne mráz po zádech,“ vypráví mluvčí táborské zoo Filip Sušanka.

Celý magazín

tit

Američané jim říkají mountain lion – horský lev. Jejich řev je slyšet na velmi velkou vzdálenost. Když ho někdo uslyší v přírodě, většinou se ale nemusí bát. To si jen puma americká brání své území a jasně dává najevo, že právě ona je zde doma.

„Na to, že vstupujete na její teritorium, upozorní s velkým předstihem. V takovou chvíli se stačí jen otočit a nerušit pumě její klid. Bránit své území je pudová záležitost společná pro všechny predátory bez ohledu na to, kde právě žijí,“ ujistil Sušanka.

Často útočí z výšky

Puma americká se volně vyskytuje v Severní i Jižní Americe – od Kanady až po nejjižnější cíp kontinentu. Je velmi přizpůsobivá, vyskytuje se až do výšky 4 500 metrů nad mořem. Žije samotářským způsobem života, samci se se samicemi sdružují jen v době páření. Samice vábí samce hlasitým voláním, ti pak o možnost pářit se s ní mezi sebou bojují.

Pumy často útočí skokem z výšky, překvapenou kořist většinou usmrtí prokousnutím hrdla. Nejčastější potravou jsou jelenovití, loví také menší zvířata, jako jsou bobři, pásovci, divoká prasata, veverky, králíci, mývalové, skunkové a malí hlodavci.

Ve volné přírodě se pumy striktně vyhýbají teritoriím, ve kterých žijí jaguáři. Jsou vynikající skokani, z místa dokáží skočit až šest metrů, s rozběhem až dvojnásobek. Ocas používají při skoku jako kormidlo. „Není vědecky potvrzené, že by se puma vyskytovala v černé barvě,“ doplnil mluvčí.

Táborská zoo se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat. Návštěvníci v ní najdou i další velké šelmy, mezi které patří lev pustinný, fosa madagaskarská,rys karpatský, tygr ussurijský, vlk arktický či medvěd hnědý. V říjnu je otevřená denně od 9 do 17 hodin, od listopadu do února se otevírací doba mění na víkendy a svátky od 9 do 16 hodin.

Zoo Tábor

Táborská zoo je jednou z nejmladších zoologických zahrad v Česku a zároveň rozlohou největší v jižních Čechách a největší soukromou zoo v České republice. Rozlehlý přírodní areál se nachází na okraji obce Větrovy, která spadá pod Tábor. Poblíž se nachází oblíbená rozhledna Hýlačka. Zoo láká k příjemným procházkám uprostřed zeleně. Zaměřuje se na chov ohrožených druhů zvířat, nejvýznamnějším projektem je reintrodukce zubra evropského. Žije v ní přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. Původně museli lidé mířící autem do zoo projíždět přes obec, nově jim slouží silnice, po které dojedou rovnou na parkoviště u areálu.


Témata: Články