Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Protonová terapie představuje budoucnost léčby rakoviny

  8:00
Hledáte pro sebe nebo své blízké moderní způsob léčby rakoviny založený na vědeckých poznatcích? Představujeme vám Protonové centrum Praha (PTC) – jedinečné lékařské zařízení, které nabízí onkologickým pacientům špičkovou a inovativní léčbu protonovou terapií.

| foto: Protonové centrum Praha

Protonové centrum Praha nabízí pacientům s rakovinou naději na úspěšnou léčbu. Mgr. Vladimír Vondráček, který je už od zrodu PTC v roce 2012 jeho vedoucím radiologickým fyzikem, je přesvědčen, že protonová terapie může pomoci až třetině onkologických pacientů indikovaných k ozáření: „Výsledky protonové léčby se snažíme průběžně publikovat v časopisech, jsou tedy zcela dostupné ve světě internetu nebo v odborných vědeckých vyhledávačích.“

Protonové centrum Praha má uzavřené smlouvy se všemi českými zdravotními pojišťovnami, protonová léčba je tak plně hrazena a dostupná všem pacientům z celé České republiky.

Nesporné výhody protonové terapie

Protonová terapie je přesná a účinná, na rozdíl od klasické radioterapie má obvykle méně nežádoucích účinků. Protonový svazek dokáže cílit na nádor s přesností na desetiny milimetru, čímž se minimalizuje poškození zdravých tkání. Vysoce účinná je při léčbě širokého spektra nádorů, včetně těch, které jsou obtížně léčitelné klasickou radioterapií, například nádory v podjaterní oblasti, kterými jsou nádory žlučových cest, jater a slinivky břišní.

Protony jsou zvláště vhodné pro ozařování nádorů hlavy a krku, maligních lymfomů, nádorů plic, centrální nervové soustavy, některých nádorů zažívacího traktu, sarkomů a vybraných nádorů u dětí. Mimořádně dobrých výsledků Protonové centrum dosahuje v oblasti léčby karcinomu prostaty u mužů a rakoviny prsu u žen. Na základě dlouhodobého sledování dokázalo PTC vyléčit téměř 97 % mužů s nízkorizikovým karcinomem prostaty, nemalou část z nich během pouhých pět ozařovacích dní.

„U této diagnózy vidíme opravdu o desítky procent lepší výsledky léčby s protony, co se nežádoucích účinků i doby dožití po léčbě týče. U operovaných pacientů se daleko častěji vyskytuje tzv. toxicita léčby a s ní spojená inkontinence nebo impotence. Rozdíl je také velmi znatelný i z hlediska pětiletých období, kdy se hodnotí, zda se nemoc vrátí, nebo nevrátí. Nezřídka ozařujeme i pacienty, kteří mají recidivu onemocnění po operaci,“ prozradil Mgr. Vladimír Vondráček.

Terapie nebolí

Mgr. Vladimír Vondráček, vedoucí radiologický fyzik PTC | foto: Protonové centrum Praha

Samotné ozáření nebolí, svazek protonů není vnímatelný lidskými smysly. „Pacient je při ozáření zafixován v ozařovací poloze pomocí různých pomůcek, což vždycky příjemné být nemusí, zároveň to ale není bolestivé,“ uklidňuje Mgr. Vladimír Vondráček a dodává: „V pozdějších fázích kurzu radioterapie se mohou objevit podráždění kůže nebo jiných orgánů, což může být spojeno s bolestivostí. Jak ale bylo řečeno, samotné ozáření nebolí.“

Investice do nejmodernějších technologií

Protonová terapie využívá k urychlování protonů elektromagnetické pole. Ozáření probíhá zvnějšku, pacienti se tak nemusejí bát, že by se do nich dostal radioaktivní materiál. Cílem terapie je co nejpřesněji ozářit místo označené lékařem. Prací pana magistra Vondráčka a dalších fyziků v PTC je zvolit takovou kombinaci ozařovacích směrů, aby nebyla u zdravých orgánů překročena akceptovatelná úroveň ozáření a zároveň aby ozařované ložisko dostalo předepsanou dávku.

Doba, kterou pacient stráví na ozařovně, se pohybuje okolo 30 minut, liší se podle počtu ozařovacích směrů a velikosti cílového ložiska. Nejvíce času však zabere přesné polohování pacienta, samotný čas, po který je svazek skutečně spuštěn, je zpravidla několik minut.

Protonové centrum Praha je ojedinělé lékařské zařízení, se čtyřmi místnostmi a jedním cyklotronem patří mezi největší v Evropě. Navíc se neustále rozvíjí. V současné době probíhá výzkum v oblasti FLASH terapie, která by v budoucnu mohla představovat ještě šetrnější a efektivnější léčbu. „Na zapnutí ozařovacího svazku, které dnes trvá desítky vteřin, budou potřeba pouze desítky milisekund. A to bude mít dopady na biologickou reakci organismu, sníží se tím riziko, že během ozáření dojde k nejistotě, a celý proces se výrazně zkrátí a bude komfortnější pro pacienta. Druhá cesta je ozáření pomocí tzv. micro memes – jde mikroskopické svazky, které jsou nepoměrně tenčí vzhledem k tužkovým svazkům, které mají 0,5 cm v průměru. Mikroskopické svazky mají i poněkud jiné biologické vlastnosti,“ prozradil možný další vývoj do budoucna Mgr. Vladimír Vondráček.

Více informací najdete na www.ptc.cz.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mráz popálil většinu zahrad. Dřeviny obrazí, uklidňuje přírodní zahradník

26. dubna 2024  8:46

Leckde byly plně rozkvetlé ovocné stromy i keře, případně už dokonce měly malé plůdky. Příroda je...

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Známe nejroztomilejší mazlíky dubna a výherce gurmánského krmiva za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  30.4 13:39

Je rozhodnuto. Víme, kdo vyhrál prémiové krmení pro psí a kočičí gurmány od Mountfieldu za deset...

Známe nejroztomilejší mazlíky dubna a výherce gurmánského krmiva za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  30.4 13:39

Je rozhodnuto. Víme, kdo vyhrál prémiové krmení pro psí a kočičí gurmány od Mountfieldu za deset...

Péči o dvě gorilí mimina v jedné náruči si zkouší Duni, dcera slavné Moji

30. dubna 2024

Minulý týden začala samice Kijivu, zkušená pětinásobná matka, půjčovat své sotva dvoutýdenní mládě...

Mleté maso zamotalo mnoha mistrům grilu hlavu. Vyřazovala však pizza

30. dubna 2024

Soutěž amatérských kuchařů Česko na grilu na Primě se přehoupla do druhé poloviny. Hlavním úkolem...

OBRAZEM: Vyrobte si hmyzí hotel. Můžete ho mít i na balkoně nebo terase

29. dubna 2024

Na loukách i polích vídáme spoustu užitečného hmyzu. Aby brouci měli kde najít úkryt a bydlení,...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...