Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Otužovat se můžete doma, stačí kbelík s vodou

  8:00
Otužování je pro člověka zdravé. Je ale důležité zohlednit svůj zdravotní stav, začít pomalu a nepřetěžovat se.

| foto: Dalibor Glück, ČTK

Kdo se v dnešní době neotužuje, nemyslí na své zdraví a měl by okamžitě začít. Alespoň tak to vypadá při pohledu na profily na sociálních sítích některých našich celebrit. V ledové vodě se koupou raper Rytmus, herec Jiří Langmajer i jeho kolega Roman Vojtek. Způsobů, jak začít, je hned několik. Svět například doslova pobláznil ledový muž Wim Hof, známý jako Iceman.

Tento chlapík s plnovousem z Nizozemska je známý pro svou odolnost vůči extrémnímu chladu. Jeho metoda spočívá v kombinaci otužování se speciální dechovou technikou. „Je velmi jednoduchá, přístupná a také podložená vědou. Může ji praktikovat kdokoli, nemá v sobě žádné dogma, jen přijetí. A svobodu,“ prohlásil Hof, který tvrdí, že prostřednictvím jeho metody lze nejen zlepšit imunitu, ale také posílit mentální zdraví.

Celý magazín

tit

Otužování doporučují i samotní lékaři. Kromě zvýšení odolnosti organismu má totiž mnoho dalších prokázaných efektů, jako je zlepšení nálady, posílení energie, zlepšení adaptace na stres, zlepšení citlivosti tkání k inzulinu či zvýšení odolnosti proti infekčním onemocněním.

Prvním Čechem, který absolvoval instruktorský kurz Wima Hofa, byl Libor Mattuš z Brna. S ledovým mužem měl možnost bavit se několikrát mezi čtyřma očima. Sám nyní pořádá kurzy otužování a chladové terapie. Má ale své postupy, nejde cestou ledového muže. Podle Mattuše je totiž Wim Hofova metoda velmi náročná na organismus a mnoho lidí se pouští do intenzivního chladového tréninku bez toho, aby si byli vědomí všech rizik a dlouhodobého horizontu. „Šedesát až sedmdesát procent nadšenců čeká do tří až čtyř měsíců ‚stopka‘ ve formě nachlazení nebo extrémní únavy. Je to fakt, který jsem zjistil během své instruktorské praxe,“ upozornil Mattuš.

Po chřipce na wellness

Led a chlad používají k regeneraci také wellness centra či lázně. Je řada míst, kde si může každý posílit imunitu po prodělané chřipce nebo jiném onemocnění. Pokračovat lze masáží či kávou u baru.

ZLEPŠIT SPÁNEK POMÁHAJÍ CHLADEM A KYSLÍKEM

Na efektivní regeneraci láká třeba centrum Mráz léčí v brněnském Novém Lískovci. Zájemci mohou zamířit do celotělové kryokomory, která nastartuje regenerační procesy v těle díky teplotám až minus 150 stupňů. „Do polária se vstupuje vždy v suchém oblečení, je nutné odložit kovové šperky, brýle a hodinky. Před procedurou nepijte alkohol (jedno pivo nevadí), nepoužívejte přípravky, které by mohly ovlivnit pokožku (hydratační krémy, hřejivé masti), a raději v den návštěvy vynechejte solárium, saunu či parní lázeň,“ píše se v pokynech. K dispozici je také lokální kryoterapie. Jde o proceduru vhodnou pro lokální zdravotní problémy. Na postižené místo se aplikuje dusík o teplotě až -160 stupňů. Pro ty, kteří trpí velkou únavou, potřebují zlepšit spánek a krevní oběh, mají v Novém Lískovci takzvanou hyperbarickou komoru, kde se inhaluje čistý kyslík (téměř 100 procent) za podmínek tlaku vyššího, než je tlak atmosférický. Během procedury v hyperbarické kyslíkové komoře se dá relaxovat při hudbě, spát nebo si číst.

NEJVĚTŠÍ HYPERBARICKÁ KOMORA

Za regenerací chodí lidé také do brněnského Králova Pole. Zdejší regenerační centrum Náskok disponuje největší hyperbarickou komorou na jižní Moravě. Na lokální kryoterapii a kryokosmetiku muže přijít každý bez objednání. K dispozici je také takzvaná rázová vlna. Jde o jednu z nejúčinnějších metod v boji proti bolestem kloubů, šlach i svalů. A dokáže potlačit i celulitidu. Pro návštěvníky je připravená prostorná čekárna a recepce s barem a malou kavárnou. A nechybí ani dětský koutek, kde budou mít děti o zábavu postaráno.

PO SAUNĚ DO LEDOVÉ STUDNY

V hodonínských lázních zase mají takzvanou ledovou studnu. Slouží k prudkému a dokonalému ochlazení těla po jiných procedurách. Například parní koupeli, která je dobrá na uvolnění svalstva pohybového aparátu s následnou celkovou relaxací. Vyšší teplota vzduchu pomáhá také ke zvýšení pocení těla a tím se organismus zbavuje toxických látek. Pro tuto proceduru je nyní vhodná doba, protože slouží i k posílení imunitního systému, oslabeného hlavně po různých těžkých infekčních onemocněních. Parní koupele příznivě působí také na regeneraci pokožky. Zdejší wellness zóna ale nabízí i jiné procedury. Například kruhovou vodní lázeň, která podpoří tkáňový metabolismus, prokrvení a uvolnění kotníků i kloubů.

Sám je v dobré kondici, přesto pro něj byla Wim Hofova dechová technika náročná. „U lidí s historií vyšší namáhanosti nervů a produkce stresových hormonů může tato metoda způsobit nadměrné zatížení organismu, což ne každý zvládne,“ doplnil ještě Mattuš, který spolupracuje s vrcholovými sportovci, jako jsou florbalový vicemistr světa Filip Langer, bojovník MMA Jiří Procházka a další.

I podle lékařů by měl každý před tím, než začne s podobnou metodou, spojenou navíc s řízeným dýcháním, zvážit, zda je na to fyzicky připravený. Už samotné otužování s sebou nese zdravotní rizika. Kontakt s ledovou vodou totiž stahuje cévy a výrazně se zvyšuje krevní tlak, což může být pro kardiaka nebezpečné. „Pacienti dlouhodobě léčení pro vysoký tlak nezřídka trpí tlustší svalovinou srdce, my lékaři tomu říkáme hypertrofie myokardu, což je situace, ve které je srdce náchylnější ke vzniku arytmií. Chladná voda práh pro vznik arytmie snižuje,“ upozornila kardioložka Eva Kociánová.

Mattuš proto doporučuje začít zvolna. Na jeho webových stránkách si může každý stáhnout e-book, v němž jsou cenná doporučení. Obecná rada? Začít pomalu a nepřetěžovat se. „Například umýváním rukou pod lokty a nohy pod koleny ledovou vodou ze sprchy, na 15 až 45 sekund. Mou oblíbenější metodou je však ledový kyblík, který si můžete připravit doma nebo i v kanceláři. Jde o jednu z nejúčinnějších technik na podporu soustředění a množství energie v průběhu dne. Do kyblíku se studenou vodou nasypejte kostkový led. Ponořte si nejdříve ruce a poté, pokud to prostředí dovoluje, i nohy. Dvacet sekund je skvělý základ. Děláte to kvůli sobě a povzbuzení, ne kvůli rekordům,“ poradil Mattuš, jenž pořádá výpravy na Sněžku jen v kraťasech. „Kdy a jak dlouho se otužovat? Každodenní lehkou chladovou terapií může být právě ponoření rukou do ledového kbelíku nebo lokální či celotělová studená sprcha. Lehká chladová terapie je pro vás ta forma, po které se nemusíte zahřívat aktivním pohybem a je vám po ní do pár minut zase teplo,“ poradil ještě Mattuš.

Témata: Články

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Kousek od Brna mají zahrádku jako dlaň. Vešlo se všechno, dokonce i bazén

6. května 2024

Soutěž Tak tato pouhých 350 čtverečních metrů velká zahrada přistála do letošní soutěže Nejkrásnější...

Prvorepublikovou zahradu v Kroměříži rodina zachovala, včetně růží a pivoněk

9. května 2024

Soutěž Zahrada u rodinné vilky budovaná před 85 lety, na níž se zachovala řada původních dřevin a keřů,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zasaďte topinambur, vytvoří vám na zimu konzervu s čerstvou zeleninou

7. května 2024

Tento příbuzný slunečnice je známý invazní druh, takže se nikdy nemá vysazovat do volné přírody,...

Kakao není jen laskomina. Sníží tlak, ochrání chrup, povzbudí imunitu i pleť

10. května 2024

Potěší, pohladí po duši, zahřeje a hlavně je zdravé. Díky tomu lze kakao použít vícero způsoby:...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy. Zaplavily ho žádosti z celého světa

11. května 2024  8:45

Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna...

Ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy. Zaplavily ho žádosti z celého světa

11. května 2024  8:45

Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna...

VIDEO: Co chutná líp, sekaný, nebo mletý burger? Vyzkoušejte to podle videa

11. května 2024

Průvodci grilovacím pořadem si tentokrát vzali do parády jeden z nejznámějších pokrmů na grilu –...

Kakao není jen laskomina. Sníží tlak, ochrání chrup, povzbudí imunitu i pleť

10. května 2024

Potěší, pohladí po duši, zahřeje a hlavně je zdravé. Díky tomu lze kakao použít vícero způsoby:...

Jací jste v kuchyni, jak si umíte užít jídlo? Prozradí to váš horoskop

10. května 2024

Potrpíte si na dobré jídlo a pití, nebo slupnete cokoliv, co vám přijde pod ruku? Každé znamení to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...