| foto: Profimedia

Jak propojit vášeň z pohybu s profesí

Středoškolské obory zaměřené na sportovní management jsou pro studenty atraktivní volbou. Pestrá je i jejich nabídka v Praze a okolí.

Profesionální trenéři, rozhodčí, manažeři prestižních agentur, jednatelé svazů nebo šéfové klubů. To je jen několik profesí, ke kterým vede cesta zejména přes studium středoškolského oboru sportovní management, který je i lukrativním odrazovým můstkem pro přechod na podobně zaměřené fakulty.

Sportovní management je možné vystudovat například na pražské Obchodní akademii Kubelíkova. Kromě běžných předmětů naleznou studenti v rozvrhu třeba psychologii sportu, dějiny tělesné kultury, teorii sportovní přípravy nebo management a marketing sportu.

Celý magazín

titulka SŠ a VŠ, 14.10.2022

Uplatní se na hřišti i v kanceláři

„Absolventi naší školy se mimo jiné naučí dva cizí jazyky a řešení ekonomických úloh. Po maturitě budou moci pracovat zejména v ekonomické sféře se specializací na oblast sportovních a rekreačních služeb. Dále se uplatní například jako vedoucí sportovních družstev, manažeři nebo lektoři sportu. Řada z nich nalezne práci na úrovniřízení tělovýchovných jednot či svazů. V podnikatelském sektoru pak mohou zamířit do profesionálních sportovních klubů nebo reklamních agentur,“ vysvětluje ředitelka školy Barbora Smutná.

Absolventi zmíněného oboru pražské Obchodní akademie budou navíc dobře připraveni i na případné studium vysoké nebo vyšší odborné škole ekonomického či sportovního zaměření. „V příštím školním roce plánujeme otevřít dvě třídy sportovního managementu pro šedesát žáků a jednu třídu sportovně manažerského lycea pro třicet uchazečů,“ říká dále ředitelka Smutná.

Studijní obor Ekonomika a podnikání se vzdělávacím programem Sportovní management nabízí i Obchodní akademie v Neveklově na Benešovsku (OA). „Kromě všeobecných základů s ekonomickým zaměřením je jeho pilířem výuka sportovních předmětů. Je vyvážena prakticky i teoreticky tak, aby studenti pochopili zásady sportovního tréninku a principy fungování těla, dovedli se odborně vyjadřovat a současně mohli rozvíjet pohybové dovednosti,“ popisuje zástupce ředitelky OA Neveklov Michal Švarc.

Profilovými předměty jsou zde například teorie sportovního tréninku a anatomie, převážně prakticky je pak výuka zaměřená v předmětech sportovní hry a atletika, gymnastika, pohybové hry, zdravotní tělesná výchova a plavání.

„Celý vzdělávací program navíc koncipujeme tak, aby byl zábavný pro všechny uchazeče, kteří mají kladný vztah k pohybu. Nedílnou součástí studia jsou samozřejmě sportovní kurzy zaměřené na sjezdové i běžecké lyžování, vodní turistiku, cyklistiku a outdoorové aktivity. Jako nadstavbu mohou navíc studenti získat profesní kvalifikaci Sportovní masér nebo certifikát pro práci lyžařského lektora,“ dodává Michal Švarc.

Pro sportovce

Pro studenty, kteří touží po kariéře vrcholového sportovce, jsou ideální volbou sportovní gymnázia. Kromě těch pražských láká uchazeče především Sportovní gymnázium v Kladně, které už vychovalo řadu profesionálních hokejistů či atletů. „Jsme jediné sportovní gymnázium ve Středočeském kraji. Nabízíme buď všeobecné studium s rozšířenou výukou tělesné výchovy, nebo obor se sportovní přípravou zaměřenou přímo na atletiku, lední hokej, volejbal, judo a plavání. V rámci výuky mají studenti pod dohledem kvalifikovaných trenérů šestnáct hodin sportovní přípravy týdně, na kterou mohou využívat několik našich tělocvičen nebo posiloven. K dispozici jim jsou i fyzioterapeuti nebo maséři,“ tvrdí Jiří Kuchler, zástupce ředitelky pro sportovní přípravu na kladenském gymnáziu. Přijímací řízení se skládá z jednotné zkoušky z českého jazyka a matematiky a také z talentové zkoušky s ohledem na vybraný sport.

Přihlášky na školní rok 2023/2024 mohou uchazeči podávat do 30. listopadu 2022.


Témata: Články