Diskuse k článku

Veletrh dětské knihy letos zrušili, ministerstvo nedalo dost peněz

Jubilejní desátý ročník Veletrhu dětské knihy v Liberci se letos neuskuteční. Organizátorům akce se nepodařilo získat dostatek financí od ministerstva kultury. Veletrh měl proběhnout od 19. do 21. dubna. Předchozí ročníky navštěvovaly tisíce dětí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

_Clayman

Proč podporovat české knihkupce a vydavatele?

V odpověď na výkřiky o tom, že je to komerční aktivita, že to mají platit vydavatelé atd. Je tu ale pár fakt:

* ČR se svými deseti miliony obyvatel je poměrně malá, a je jedinou česky mluvící zemí. Jinými slovy, trh pro česky psanou literaturu je velmi malý. Ale přestože vydávat české knihy nebo překládat do češtiny zahraniční díla je tím pádem mnohem těžší, než třeba v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině apod., tak většina větších evropských zemí podporují vydávání knih (výrazně snížená nebo dokonce nulová DPH, výrazné dotace atd.)

* Kniha vydávaná v menším nákladu je výrazně dražší, což dále snižuje ochotu lidí knihy kupovat, čímž jsou ještě dražší atd.

* Přirozeným tržním důsledkem tohoto by bylo, že se na českém trhu uživí mnohem méně vydavatelů, a bude vycházet řádově méně knih, než v jiných zemích. Což je větší problém, než třeba u rohlíků, protože výběr je u knih mnohem důležitější parametr.

* Co už je sakra účelem ministerstva kultury, než bránit tomuhle?

0/0
11.4.2012 12:38

Pyrka Jaroubek

Správně udělalo ministerstvo!

Co si maj co děti čist nějaký kraviny o  krtečkovi a tak podobně. Vždyť na trhu je dost mých i Petruščiných knih a tak můžou parchanti číst je! ;-O

0/0
10.4.2012 23:58

14letý klučina

Veletrh....

Tady je vidět, jak dotace a celý dotační kšeft pokřivil vnímání nejen umělců, ale v podstatě všech, žijících jen z čekání na dotace. Stále jen strašení, divadelnící straší, že když nedostanou dotace, nebudou hrát, výstavníci vystavovat, malíři malovat, hudebníci hudlat, písmáci písmat, zemědělci orat, cestáři cestovat, stavebníci stavět....... a jakpak to tyhle všechny profese dělali dřív, když žádné dotace nebyli? Nehudlali, nepsali, netroubili, neorali? Všichni jen natažené ruce k eráru a když nedostanou, vzteky rudí hrozí zkázou kultury... kultura ale žádné dotace nepotřebuje, kultura se vždy prosadila sama. A když je nějaká kultura nařizovaná tím, že jí musíme platit i když nás nezajímá, at zhyne.

+1/0
10.4.2012 22:43

14letý klučina

Re: Veletrh....

Kdo má rád divadlo, rád si stovku za lístek přidá, aby uživil ansábl. Když přijede madonna, taky nikdo nepřispívá, ale lidi jsou ochotni vykulit mraky stokorun, protože chtějí. Proč třeba mám platit operní dům ze svých daní, když mě nezajímá? Proč milovník opery prostě neplatí za koncert více, tak, aby se operní můzy uživili bez dotací? Pozor, netýká se jen kultury, ale i sportu a dalších aktivit... Dotace jsou mor celé Evropy...

0/0
10.4.2012 22:43

Trent_R

Re: Veletrh....

na druhou stranu, kdybyste některé věci nedotoval, jsem přesvědčen, že většina lidí jsou taková hvd, že by nebyli ochotni financovat nic jinýho než žrádlo a to z čeho mají okamžitý přímý požitek......což nevím, je-li zrovna správná strategie

0/0
11.4.2012 8:54

14letý klučina

Re: Veletrh....

A proč ne? Myslíte, že tím, že je dotovaná opera, je obyvatelstvo kulturne povýšeno? Nesmysl, 99,9% lidí v životě operu nenavštíví. Ale platit za ní musí. Dříve opera nedostavala taky nic a uživila sebe i případného majitele.

0/0
11.4.2012 12:05

zetkaa

Re: Veletrh....

... a na to jste přišel kde? Že se opera obejde bez dotací? Pokud vím, tak žádná opera na světě se neuživí jen z prodeje vstupenek. Buď je dotována z veřejných rozpočtů (stát, kraj, obec...) nebo musí mít bohaté mecenáše, kteří přispívají na provoz prostřednictvím daňových asignací (což je de facto také částečný příspěvek od státu). Jiná věc je, že v ČR je nadměrně vysoká koncentrace stálých divadelních souborů na počet obyvatel (to je důsledek tradic ještě z období Rakouska-Uherska).

0/0
11.4.2012 12:45

klariet

Vystavovateleé nemohou platit

vyšší částky za pronájem, jelikož platí vyšší DPH a snaží se knihy nezdražovat. Samozřejmě se musí šetřit, ale finance na předražené pitomosti se najdou vždy.

+1/0
10.4.2012 15:16

India

2 milióny...

Myslím si, že na třídenní akci je to zbytečně moc peněz. Kdyby bylo vstupné "jen" deset korun a stánky si financovali sami vystavující a kdyby dalo město pronájem zdarma - tak 400.000,- kč, které chtěli původně dát, musí přece stačit... To, že se peníze prošustrují jinde, je vedlejší. Zde jde o to, jestli bude nebo nebude veletrh. Viz příspěvek níže - taky by mě zajímal rozpočet nákladů.

+2/0
10.4.2012 12:52

papazian

Re: 2 milióny...

Vaše kdyby jsou jen chyby!  Vaše optimistické předpoklady jsou bohužel mimo realitu.

0/0
10.4.2012 23:52

peta_lbc

Re: 2 milióny...

je-li pod akcí podepsaná paní Helšusová, vybízí mě to ostražitosti. Jako politická turistka s klidem přijala roli náměstkyně, byť před volbami vykřikovala pravý opak. Kam v té době došlo školství a kultura ve městě si mnozí pamatují včetně vypečených tzv. optimalizací škol a školek. Ale koho chleba jíš. Po mandátu, ač bez VŠ kvalifikace, bez uzardění převzala "dočasné" skoro tříleté ředitelování v KVKL. Teď se ohání tím, že na tři dny nedostala 2 miliony o MK + další dotaci od města a kraje. Kolik chtěla vůbec peněz úhrnem? Kolik za to chtěla zprovoznit výstavních ploch? Kolik mělo přijet autorů a tvůrců? Desítky asi ne. Mě to zavání spíš pěkným tunelem.

0/0
12.4.2012 14:11

duch zavražděného iuose

hmm

já vždycky myslel, že takové akce se zaplatí penězi vybranými od vystavovatelů, kteří to mají jako reklamu

+1/0
10.4.2012 11:14

Apačka

chybí data o financování

Čtu celkem dost a využívám zapůjčení v knihovnách - vzhledem k cenám i dosažitelnosti knih.

Ale tento článek je výkřikem - nedali nám dost peněz. Nikde není uvedeno, kolik dostali, kolik vydělali či prodělali v minulých letech, jakým stylem sháněli peníze. Jestliže již "starý" ministr neslíbil peníze, proč čekali se zrušením do dubna ?

Každý může natáhnout ruku, ale dostat může jen někdo - a když není dotace, musí se hledat jinde........

+2/0
10.4.2012 10:57

Muf007

Rozpočet

Jaký je tedy rozpočet celé akce? Píše se o třech dnech. To není žádná dlouhá doba. Kolik stojí pronájem areálu, který patrně pořád patří městu? Kolik si počítají organizátoři jako své náklady? Kolik by platili jednotliví vystavovatelé (prodejci) za svůj stánek? Kolik by přispělo město, kraj atd. Zdá se mi, že když jen MK mělo dát 2 mega, točí se v tom dost velké peníze. Za co přesně měly být utraceny? To se z článku nedozvíme. Bohužel. Myšlenku veletrhu jako takovou podporuji a chválím, ale pokud mají jít peníze z veřejných zdrojů, musí být zřejmé za co je vydáváme!

+4/0
10.4.2012 10:26

Najdete na iDNES.cz