Jablonec trápí vyřvávající dělníci, ubytovny chce vyhnat k fabrikám

  16:18aktualizováno  16:18
Po Jablonci nad Nisou se rozrůstají ubytovny pro zahraniční dělníky, jejich nejčastější klientela je z východní Evropy. Lidé z okolí si stěžují na nepořádek, opilecké vyřvávání dlouho do noci i potyčky. Radnice chce změnit územní plán tak, aby ubytovny napříště mohly být pouze v sousedství továrny, kde dělníci pracují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ubytovny se skrývají například v bývalém internátu v ulici Sadová, v ulicích Kokonínská a Smetanova či v bývalé jídelně Liazu v Belgické ulici. Podle Adély Říhové z tiskového oddělení magistrátu město nechce, aby se z Jablonce stala jedna velká ubytovna, a činí k tomu již potřebné kroky.

„Současný územní plán omezuje zaměstnanecké ubytovny tak, že se musí jednat o ubytování pracovníků výroby, která je na území města. Probíhá však změna územního plánu, která ještě pravidla upravuje. A to v tom smyslu, aby sportovní a turistické ubytovny mohly vznikat, jen pokud budou propojeny se sportovními areály. Zaměstnanecké ubytovny zase musí mít napojení s výrobními areály,“ přiblížila Říhová.

„Důvodem je, že nechceme, aby ubytování nižšího standardu vznikalo v obytných a smíšených územích, respektive v sousedství bytových a rodinných domů,“ doplnila. 

Dodala také, že například ubytovny v Kokonínské a Smetanově ulici nejsou oficiální. „V minulosti městská policie zasahovala například v ubytovně v ulici Sadová nebo v Belgické ulici,“ řekla. 

Jablonec už vyhnal ubytovny z centra města

Město aktuálně řeší vznik ubytovny v Kokonínské ulici.

„Tady chce společnost Adient Czech Republic z Bezděčína u Mladé Boleslavi ubytovávat občany ze Srbska. Sdělil jsem jim, že objekt není schválen jako ubytovna a pokud by to měla být ubytovna, máme v územním plánu stanoveno, že pokud se zde ubytovávají agenturní pracovníci, musí mít pracovní vazbu na Jablonec,“ uvedl primátor Milan Kroupa. 

„Nešlo o příjemné jednání, jejich představa byla úplně jiná. Došel nám dopis, že to je zaštítěno Hospodářskou komorou. Neumím si představit, jak Hospodářská komora bude následně řešit sociální problémy v Jablonci. Čekáme, jak se k tomu agentura vyjádří dál, zatím jsem vydal zamítavé stanovisko,“ zmínil. 

Podobný problém trápil Jablonec před pěti lety. Tehdy ubytovny vyrůstaly v historickém centru města. Magistrát to vyřešil stavební uzávěrou, což v praxi znamenalo, že stavební úřad na základě nové vyhlášky odmítl nově vzniklé ubytovny zkolaudovat. 

Levné bydlení plné zahraničních dělníků ale netrápí jen Jablonec. MF DNES před rokem upozornila na ubytovny třeba v Hejnicích, Frýdlantu či Hodkovicích nad Mohelkou. Firmy jsou k takovému řešení nuceny, protože jim chybí pracovníci.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Spartu čeká Trabzonspor, Jablonec může jít na Wolverhampton

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh se pere o míč v utkání 2. předkola Evropské...

Prvním soupeřem sparťanských fotbalistů v kvalifikaci o Evropskou ligy je Trabzonspor. Rozhodl o tom los 3. předkola v...

Šéfe, beru si volno. Na ligu. Nevšední příběh debutu projektanta Váni

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) a Jiří Váňa z Jablonce se přetlačují v souboji...

Když vešel do moderní kabiny na Letné a na lavičce uviděl nažehlený zelený dres s dvanáctkou a svým jménem, musel si...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Badatelé hledají místo, kde kdysi komunistická policie postřílela skauty

Haba a Hübnerův kříž připomínají smrt dvou skautů, které zastřelili příslušníci...

Stále neznámá zůstává přesná poloha skautského tábořiště, v němž policie před 70 lety v Jizerských horách zastřelila...

Další z rubriky

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Faust Jizerských hor je poprvé v češtině, knihu namluvil Miloň Čepelka

Knihu přeložila Christa Petrásková, měla s ní těžkou práci.

Když vyšla v roce 1943 kniha Doktor Kittel, její autor Gustav Leutelt měl před sebou už jen tři roky života v milovaném...

Houby v Libereckém kraji vyschly, teď svitla naděje na obrat

V červnu nacházeli houbaři v lesích také docela hodně hřibů. Teď doufají, že...

Jako vysušené mumie vypadaly v červenci často houby v lesích Libereckého kraje. Pokud tedy vůbec vyrostly. Po deštích...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz