Primátor Jablonce pominul důležitou schůzku k tramvajové trati z Liberce

  11:15aktualizováno  11:15
Měla to být důležitá schůzka mezi vedením Liberce a Jablonce. Vyústit měla v dohodu, jak se obě města budou finančně podílet na provozu tramvaje číslo 11, modernizaci některých úseků této tratě a prodloužení kolejí do centra Jablonce. Jenže primátor Jablonce Milan Kroupa (ANO) na poslední chvíli svoji účast na schůzce zrušil.

Je tramvajová linka do Jablonce v ohrožení? | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vysvětlil to přitom složitou politickou situací na radnici, kdy minulý týden zastupitelé odvolali dva koaliční radní ze sdružení Společně pro Jablonec. Ale to podle jeho protějšku, primátora Liberce, není důvod k neúčasti na jednání, kde se má řešit jedna z největších investicí společného dopravního podniku.

„Primátor má zodpovědnost jednat do poslední minuty, kdy je ve funkci. A já nemám informace o tom, že by pan primátor Kroupa byl také odvolán. Už od května usilujeme o tuto dohodu. V červnu jsem to urgoval, ale v Jablonci žádosti o schůzky stále odkládali. Nakonec uvedli včerejší termín, na který se ale pan Kroupa nedostavil. Ztratili jsme tak zbytečně čtvrt roku, dohody už mohly být na stole,“ okomentoval liberecký primátor Jaroslav Zámečník (SLK).

Tramvaj mezi Libercem a Jabloncem využívají denně tisíce lidí. I proto je podle vedení dopravního podniku (DPMLJ) nutné k ní přistupovat zodpovědně.

„Bez stanoviska obou akcionářů, tedy Liberce a Jablonce, nemůžeme žádat o dotaci na prodloužení tramvajové tratě do centra Jablonce. Jde tu o obrovskou investici převyšující jednu miliardu korun. Žádný hazard s časem tu už není možný. V sázce je toho příliš,“ upozorňuje předseda představenstva DPMLJ Michal Zděnek.

V říjnu se musí podat žádost

Během září totiž zastupitelstva obou měst měla schválit dohody o finanční spoluúčasti na akci. Jablonec by měl odhadem zaplatit 53 milionů a Liberec 129 milionů. Ještě předtím se ale příslušné smlouvy musí sestavit. 

„V říjnu bychom měli poslat kompletní žádost o dotaci. Čas je neúprosný, proto jsme trochu nervózní. Je to příležitost, která nám nesmí uniknout. Takhle velkou investici nejsme schopni sami ufinancovat a jiná možnost tu není. Další možnost dotace už nebude. Když se žádost nestihne, je po tramvaji,“ řekl náměstek primátora Liberce Jiří Šolc.

Ve hře totiž není jen prodloužení tramvaje do centra Jablonce, ale i rekonstrukce stávajících kolejí od Vratislavic na Jablonec.

„Ta trať má nějakou životnost. A nás už drážní úřad varuje, že bez rekonstrukce nám trať do Jablonce zavře. Neznamená to, že by teď byla nebezpečná. Ale opotřebovává se a musí se modernizovat, aby odpovídala současným předpisům. Bez dotací ale nejsme schopni rekonstrukci provést,“ uvedl člen dozorčí rady a liberecký radní Petr Židek (ODS).

Schůzky se nakonec místo primátora Kroupy zúčastnilo několik jabloneckých zastupitelů. „Ze strany Jablonce nebylo možné, aby tu dnes někdo zaujal nějaké závazné stanovisko. Bez přítomnosti primátora to nejde. I když je otázka, kdo je dnes kompetentní za Jablonec jednat s ohledem na politickou situaci, která u nás teď panuje,“ zmínil zastupitel Jaroslav Šída (Piráti).

Sám Kroupa vzkázal do médií, že v aktuální situaci není vhodné dělat jakákoliv klíčová rozhodnutí.

„Nicméně projekt rekonstrukce tramvajové trati a její prodloužení dále podporujeme. Jen jsem požádal o trochu času, aby mohl v této záležitosti za Jablonec jednat někdo, kdo bude mít silný mandát. Žádné riziko, že by tramvaj měla přestat jezdit z naší strany nehrozí,“ uvedl Kroupa.

Nejčtenější

Trpišovský: Spousta toho, co Baluta řekl, není pravda. Teď se může ukázat

Alexandru Baluta ze Slavie zpracovává míč.

Svým rozhovorem po odchodu na hostování do Liberce vzbudil Alexandru Baluta poměrně dost vášní, některá slova...

Řidiče matou nové ukazatele v Liberci, místo na parkoviště je vedou do zdi

Další z matoucích cedulí.

Přestože ještě nesvítí, stačily už vykouzlit pobavený úsměv na tváři mnohých libereckých řidičů. Jiné naopak rozezlily....

Policista, který zbil sběrače konopí, podle soudu nespáchal trestný čin

Záběr zásahu z policejní kamery

Okresní soud v České Lípě dnes rozhodl v případu policisty, který teleskopickým obuškem zbil sběrače technického...

Krávy měly výkaly až po kolena, týráním zvířat se zabývá policie

Měsíc po oznámení je stav zvířat v kravíně ve Svoru uspokojivý.

Po kolena ve vlastních výkalech musela žít více než stovka krav v zemědělském družstvu ve Svoru u Nového Boru. Bez...

Rušná ulice v Liberci je opět rozkopaná a zavřená, řidiči se zlobí

Frekventovaná Londýnská ulice v Liberci je kvůli opravám opět zavřená....

Podruhé za tři roky je na pět měsíců rozkopaná a uzavřená Londýnská ulice v Liberci, kudy vede rušná silnice I/13. Do...

Další z rubriky

Stoleté lípy u hejnické baziliky se rozpadají, půjdou k zemi

Stoleté lípy u baziliky se rozpadají.

Je nejstarším mariánským poutním místem v celé diecézi. Pohled na kostel Navštívení Panny Marie v Hejnicích, kam proudí...

„Fügnerka“ byla symbol vítězství, říká architekt Kotas. Mrzí ho její stav

Patriku Kotasovi je líto, jak terminál chátrá. A mrzí jej, že oproti původní...

Někteří ji nesnášejí, jiným se líbí. Ať je to jak chce, červená konstrukce terminálu MHD ve Fügnerově ulici dnes už...

Máchův kraj není jen Bezděz a jezero, turisty láká na cyklostezky i vlky

Závody plachetnic na Máchově jezeře

Kraj vody, romantických borových lesů, dramatické historie, cyklostezek, vlků i zaniklých obcí. Tak se chce prezentovat...

Penzion Mlýn Máchovo jezero
Penzion Mlýn Máchovo jezero

Dalibora z Myšlína, Doksy - Staré Splavy, okres Česká Lípa
8 950 000 Kč

Najdete na iDNES.cz