Obec schválila těžbu štěrkopísku, v sousední vesnici se bojí o vodu

  11:24aktualizováno  11:24
Strach o vodu ve svých studních mají obyvatelé malé obce Bohatice na Českolipsku, neboť v její blízkosti chce soukromý investor otevřít těžbu štěrkopísku. Většina z dvou set obyvatel vesnice s tím nesouhlasí.

U Bohatic se má těžit štěrkopísek (ilustrační snímek). | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pikantní na vzniklé situaci je, že lom nemá ležet v katastru zmíněné obce, ale na pozemcích sousedních Pertoltic pod Ralskem, které naopak s těžbou souhlasí.

"Hranice lomu má být asi dvě stě metrů od obytné části, takže se to týká všech domů, které stojí po pravé straně silnice. Všichni jejich majitelé se bojí, že když se bude kousek od nich těžit písek, přijdou o vodu ve studních," uvedla Hana Steidelová, místostarostka Bohatic. Vesnice má s nedostatkem vody letité problémy.

Celkem by se těžba písku dotkla asi čtyřiceti rodin. Proto vznikla v Bohaticích petice, kterou podepsala polovina obyvatel.

Další píší osobní stížnosti na Liberecký kraj a na ministerstvo životního prostředí.

Zatím se podařilo dosáhnout toho, že posuzování vlivů těžby na životní prostředí EIA nedopadlo pro těžaře dobře.

K hodnocení přišlo mnoho negativních připomínek, a proto ministerstvo životního prostředí vrátilo dokument zpracovateli. Posuzování nyní poběží od začátku.

"Situaci v Bohaticích sledujeme, ale nezasahujeme do ní. Obecně však platí, tak jsme si to také dali do programového prohlášení, že budeme respektovat přání a rozhodnutí zastupitelstva té které obce i přesto, že lom je v seznamu surovinové politiky kraje," vysvětlil náměstek libereckého hejtmana pro zemědělství a životní prostředí Josef Jadrný.

Napětí mezi Bohaticemi a Pertolticemi

Podobně se kraj postavil ke známé kauze těžby čediče na nedalekém kopci Tlustec, když se zastal protestujících obcí Velký Valtinov a Brniště.

Jedním z řešení by mohlo pro Bohatice být prohloubení studní, jak to loni v říjnu navrhl obci Pavel Josefus, který těžaře, společnost České štěrkopísky, zastupuje.

Problém je ale v tom, že Bohatičtí začali přemýšlet o vodovodu, protože jen prohloubení studní by vodu pravděpodobně nezajistilo.

Kvůli lomu se asi budou hádat dvě sousední vesnice. Pertoltice již v roce 2008 podepsaly s těžařem smlouvu, ale vedle v obci se o to začali zajímat až loni, kdy se zjistilo, že se má začít těžit již v roce 2015.

Nevíme, na čem jsme, stěžují se v Pertolticích

"O tom, že lom má být v této lokalitě, se ví od roku 1976, kdy o tom rozhodl stát. My chceme našim sousedům pomoci. Například jsme prosadili do smlouvy, že jim firma prohloubí studně, vybuduje protihlukový a protiprašný val, za nímž vznikne malý rybník. Teď ale nevíme, na čem jsme. Chtějí studny, nebo vodovod?" řekla Věra Kolínská, starostka sousedních Pertoltic, které o lom na svém katastru hodně stojí.

Mohl by jim totiž do třiapůlmilionového rozpočtu přinést ročně dalších pět set tisíc korun. Jak spor o štěrkopískový lom dopadne, se dá jen těžko odhadnout. Zatím asi vedou obyvatelé Bohatic, protože za nimi stojí nejen Liberecký kraj, ale také vodohospodářský úřad v České Lípě.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Pilot ultralightu nouzově přistál v poli, místo hasičů sháněl odtah

Letadlo skončilo po nouzovém přistání na střeše. (14. června 2019)

K nouzovému přistání do pole s obilím se v pátek ráno uchýlil pilot ultralehkého letadla. Se strojem přistál u obce...

Liberec má konečně trenéra, po osmi letech se do ligy vrací Hoftych

Pavel Hoftych, trenér fotbalistů Českých Budějovic

Na Bohemians ho milovali, v Trnavě na něj nikdy nezapomenou. Populární fotbalový trenér Pavel Hoftych si teď fanoušky...

Faust Jizerských hor tu míchal lektvary, teď obří roubenku opravili

V průběhu letošního srpna se otevře v Pěnčíně na Jablonecku Kittelův dům,...

V průběhu letošního srpna se otevře v Pěnčíně na Jablonecku Kittelův dům, místními přezdívaný Burk. Jedné z největších...

Další z rubriky

Čápů ubývá, na Liberecku dostalo kroužek jen devět mláďat

Na komínu v Nové Vsi dostala kroužek tři mláďata.

Sobotní obhlídka osmi čapích hnízd přinesla neradostnou zprávu o stavu mláďat čápů bílých v Libereckém okrese. Kroužek...

Dopravu z Liberce na Jablonec zkomplikovala nehoda motorkáře

Na silnici mezi Kotvrdovicemi a Lipovcem na Blanensku zemřel motorkář, který se...

Nehoda motocyklisty zkomplikovala dopravu na čtyřproudé silnici I/14 z Liberce na Jablonec nad Nisou. Řidič motocyklu i...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Najdete na iDNES.cz