"Samozřejmě o tom vím, ale oficiálně se k tomu vyjádříme až v okamžiku, kdy rozhodnutí ministerstva nabude právní moc. Osobně z toho mám pochopitelně radost," prozradil náměstek libereckého hejtmana Josef Jadrný, který má životní prostředí a zemědělství na Libereckém kraji na starosti.
Složitý příběh se začal odehrávat na začátku devadesátých let, kde proti těžbě firmy Beron protestovalo a bojovalo Sdružení Lemberk. Od té doby změnil lom na Tlustci několikrát majitele, kteří se se střídavými úspěchy pokoušeli těžbu čediče obnovit.
Tomu poslednímu, kterým je Kamenolom Brniště, udělil letos na jaře Krajský úřad Liberec výjimku ze zákazu daných k ochraně ustanovení zákonem zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů.
"Nebyli jsme sami, kteří se proti rozhodnutí kraje odvolali," uvedl předseda Sdružení na záchranu kopce Tlustec Tomáš Řízek. K němu se připojily mimo jiné město Jablonné v Podještědí, sdružení Duha a další.
"Jako odůvodnění uvedlo ministerstvo mimo jiné, že zájem ochrany přírody převážil nad zájmem těžby kamene. Konstatoval také, že veřejný zájem na ochraně přírody je dotčené lokalitě dostatečně prokázán," dodal Řízek.
Přestože rozhodnutí nenabylo právní moci, je podle něj velká šance na to, tuto vzácnou lokalitu zachránit.